PageSpeed ​​Insights Puanınızı Artıracak WordPress Eklentileri

PageSpeed ​​Insights Puanınızı Artıracak WordPress Eklentileri

Sitenizin yüklenme hızının bir arama sıralaması faktörü olduğunu biliyorsunuz. ki şekilde önemlidir. Birincisi, Google öyle diyor çünkü önemli. Birkaç yıl önce, Google, SEO’ya katılan birçok faktörden biri olarak yükleme sürelerini kriter olarak görmeye başlayacaklarını açıkladı. İkincisi, önemli çünkü insanlar söylüyor.  İnsanlar siteniz yavaşken ayrılıyorsa ve Google aynı nedenden dolayı sıralamanızı düşürmüşse, sorunu çözmek için PageSpeed ​​Insights aracını kullanabilirsiniz.

PageSpeed ​​Insights nedir?

PageSpeed ​​Insights, Google’ın site hızını izleme aracıdır. Aracı buradan ziyaret edebilir, site testinizi görebilirsiniz. PageSpeed ​​Insights, bir siteyi analiz eder ve ona bir 100 puan üzerinden bir puan verir. Sıralama, web geliştiricisinin en iyi uygulamaları, Google politikaları ve teknik sınırlamaların bir karışımıdır. 50 altı puanlar kötüdür. Genellikle 80’in üstünde ise sitenizin hızı iyi demektir.

Sitenizin hızlandırma için değişikliklere ihtiyacı varsa, Google’ın üzerinde değişiklik yapmanızı önerdiği bazı hususlar şunlardır:

Sunucu yanıt süresi. Web barındırma sunucunuzun gelen bir ping’e yanıt vermesi ne kadar uzun sürerse, puanlarınız o kadar kötü olur.

Oluşturmayı engelleyen komut dosyaları. Sayfa yüklemesi tamamlanmadan önce bazı JavaScript ve CSS dosyalarının yüklenmesi gerekir. Çözüm genellikle bu stilleri veya komut dosyalarını eşzamansız olarak uygulamaktır, bu nedenle sayfa aynı anda komut dosyalarını yüklerken yüklemeye devam edebilir.

Tarayıcı önbelleği. Önbelleğe alma, bir tarayıcı, sayfa yüklendiğinde bir sayfanın bazı öğelerini yerel olarak kaydetmesine olanak tanır, böylece kullanıcı daha sonra sayfaya döndüğünde veya sitedeki başka bir sayfaya gittiğinde dosyaları tekrar indirmesi gerekmez. Sonraki yük hızlarını artırmak için ortak bir stil sayfası veya logo resmi gibi ortak öğeler ön belleğe alınmalıdır.

Görüntü optimizasyonu. Görüntüler pürüzsüzleştirmek, dosyalarda görünür herhangi bir kayıp olmaksızın dosyaların boyutunu sıkıştırabilir. Hiçbir insan gözü farkı göremez, ancak dosyaların boyutu% 10-50 oranında azaltılabilir. Bu, onların çok daha hızlı indirilmesini sağlar, böylece yükleme süreleri azaltılır.

Yönlendirmeler. Bir kullanıcıyı bir URL’den diğerine yönlendirirseniz, bu yönlendirmenin zaman alır. Yönlendirmeleri en aza indirgemek yükleri hızlandırır.

Genel dosya sıkıştırması. GZip sıkıştırması gibi bir şey kullanmak, sunucunuzun dosyaları daha küçük hale getirmesini sağlar, böylece sıkıştırılmamış dosyayı daha hızlı indirir.

Minified code. Bir minifier, HTML, CSS ve komut dosyalarınızdan gereksiz biçimlendirme ve konumlandırma kaldırır, böylece onları daha küçük yapar.

Elbette bir sayfanın yükleme sürelerini etkileyen  diğer öğeler vardır. Pingdom gibi bir araca giderseniz, aslında sitenizi yükleme işleminin tamamını görebilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Çözümü

Şimdi, çoğumuz web sitelerimiz için WordPress’i basit bir çerçeve olarak kullanıyoruz, çünkü kolay. Bir çerçeveyi kodlamak zorunda değilsiniz. Bir temayı kodlamanız gerekmez. Sizin için bir şeyler yapmak için komut dosyalarını kodlamak zorunda değilsiniz. Bütün bunları bir başkası tarafından geliştirilmiş olarak yükleyebilir ve içerik yazmaya ve işinizi yürütmeye odaklanabilirsiniz.

Tabii ki, WordPress’in kendisi oldukça gelişmiş ve hızlı bir platformdur. Ev sahipliği yapan web sunucuları harika olabilir ya da olmayabilir. Ama WordPress geliştiricileri hızın öneminin farkındalar. Birçok modern eklenti akılda hızla tasarlanmıştır ve sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak daha fazla eklenti vardır.

Merge Minify Refresh

Bu belki de en  son keşfettiğim en sevdiğim yeni eklentidir.  Sayfa hız faktörlerine bakarsanız, bunlardan biri kodunuzun ve komut dosyası boyutunuzdur. Çok fazla komut dosyaları ve yüklenmesi çok uzun süren CSS dosyaları olması, sayfa hızlarınızda bir sıkıntı yaratır. 

Bölüm 1 birleştirme işlemidir. Mümkün olduğunda, herhangi bir komut dosyası birlikte birleştirilir. CSS dosyaları için de aynı şey geçerli. Farklı uygulamalar için dosya grupları bir araya getirilir. Bir sayfada yüklenen her şey bir dosyaya gruplanır; sayfalardan bağımsız yüklenen her şey başka bir dosyaya gruplanır vb.

Bölüm 2 sonra bu gruplandırılmış dosyaları minify etmektir. Tüm gereksiz boşlukları ve sembolleri parçalayarak, yorumları kaldırarak, eklenti hepsini tamamlıyor. Yeni, daha küçük dosyalar oluşturmak için CSS için Minify ve JavaScript için optimizasyon kullanır. Bir kullanıcı sayfanızı ziyaret ettiğinde, tüm tek tek komut dosyalarının yerine minified dosyaları indirir.

Orijinal dosyalarına dokunulmamasına dikkat edilmelidir. Değişiklik yapmanız gerekiyorsa, kolayca yapabilirsiniz. Yorumlarınız bozulmamış ve kodunuz insan tarafından okunabilir kalır, tabi eğer böyle bırakırsanız. Kaynak dosyalarını düzenleyebilir ve eklentiyi tekrar çalıştırabilirsiniz ve değişiklikleri sıkıştırılmış dosyalara itecektir.

Bu eklenti inanılmaz derecede etkilidir. Yüklediğim bir sitede, yaklaşık iki saniyelik bir yükleme süresinden yarım saniyenin altına indirdim ve hemen çıkma oranımı düşürdüm ve bu da bazı arama sıralamalarımı doğrudan geliştirdi. Hepsi bir eklentide; Hiç fena değil.

WP Super Cache

Önbellekleme, yukarıda tarif edildiği gibi, tarayıcının statik bitleri ve bir web sitesinin parçalarını yerel olarak kaydetme yeteneğidir, böylece aynı dosyayı birden çok kez indirmek zorunda kalmaz. WordPress’in güçlü yönlerinden biri, modül olabilmesidir. Bunun nedeni, bileşen parçalardan sayfaları dinamik olarak üretebilmesidir. WP Super Cache , dinamik WordPress sayfalarınızdan statik HTML dosyaları üretir. Bu HTML dosyaları daha sonra sunucunuzda yerel olarak önbelleğe alınır, böylece sunucunuzu, sayfayı anında bir araya getirmek için gerekli zamandan tasarruf sağlar. Bu statik dosya, daha fazla zaman kazanmak için kullanıcı için yerel olarak önbelleklenebilir.

Scripts to Footer

Lazy load, belirli dosyalara, genellikle komut dosyalarına, kullanıcı gerçekte ihtiyaç duyduklarında daha sonra yükleyebileceklerini söyleme işlemidir. PageSpeed ​​Insights’ta “bekleyen komut dizelerinin işlenmesini” biraz önler. Sitenin geri kalanı betiklerden önce yüklemeye devam ederse, betikler üzerinde beklemek zorunda kalmaz ve böylece daha hızlı yüklenir. Site tasarımı CSS gibi önemli unsurlar en üstte yer alırken, analitik, slayt içerikleri veya çıkış amaçları gibi şeyler daha sonra yüklenir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Mehmet Karataş : Ocak 24, 2018 at 11:11 pm

    Bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir