Wikipedia Sayfası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wikipedia Sayfası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Wikipedia, dünya genelinde onlarca dilde baskın bir bilgi kaynağı haline geldi. Bu durumun, bir siteyi sıralama sonuçları için mükemmel bir backlink kaynağı haline getirdiğini düşünseniz de, herkesin link ekleyebilecek olması etkisi hakkında soru işaretleri oluşturuyor. Wikipedia da gerçekten vaktinden önce bu SEO sorunlarını gördü ve tüm site genelinde nofollow uyguladı. Wikipedia üzerinden sitenize gerçek boyutta bir katkı sağlamak istiyorsanız, çeşitli maddelerde kaynak olarak linkinizin verilmesi gerekiyor. Bu sürecin olabildiğince doğal bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Ancak eğer,  Wikipedia’da kendi sayfanızı açmaya çalışıyorsanız, Kayda değerlik başlıklı sayfada yer alan kriterleri sağlamanız gerekiyor. Eğer buradaki gereksinimlerini karşılamıyorsanız, sayfanız kısa zamanda kaldırılacaktır.

Peki Wikipedia için uygunluk kriterleri nelerdir?

  • Wikipedia, araştırma, kişisel denemeler, buluşlar ya da diğer eldeki kreasyonlar yayınlamak için bir yer değil.
  • Wikipedia bir tanıtım aracı değildir. Propaganda, istihdam, kendini tanıtım, reklamcılık ve pazarlama gibi işlevlere izin vermez.
  • Wikipedia bir blog, web barındırma, sosyal ağ veya anma site değildir.
  • Wikipedia el kitabı, rehber kitap, dergi veya ders kitabı değildir. Oyun kılavuzları, SSS’ler ve seyahat rehberleri gibi içeriklere izin verilmiyor.

Ana nokta, Vikipedi’nin dikkat çekici ya da dikkate değer kişiler, yerler, etkinlikler ve diğer şeyler hakkında bir arşiv olduğudur. Dolayısıyla Kayda değerlik sayfasındaki kriterleri göz önünde bulundurarak uygun bir örnek üzerinden ilerlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir