Küçük İşletmeler için SEO İpuçları

yerel işletme

Küçük İşletmeler için SEO İpuçları: Küçük bir işletmesiniz. Bir site kurdunuz. Fakat onu nasıl tanıtacağınız hakkında bir fikriniz yoksa bu basit kılavuzu uygulayabilirsiniz.

İlk Yapılması Gerekenler

İlk işiniz sitenize, Google Analytics kurmak olsun. Bu ücretsiz araç, sitenizin arama sonuçlarında nerede bulunduğunu ve hangi anahtar kelimelerden hit aldığını size bildirir. Hızlıdır ve kolaydır.

Öneri: Google Analytics Rehberi

Google Web Yöneticisi Araçları, Google Analytics ile birlikte kullanıldığında size kelimeler, backlinkler ve daha fazlası hakkında bilgi verir. Kaydolduktan sonra, sitenizi doğrulamanız gerekir ve bu yaklaşık 5 dakika sürer. Google’ın kaç sayfa taradığını,sitenizdeki hataları ve daha fazlasını gösterir.

Öneri: Google Analytics İpuçları ile Geri Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır?

XML site haritası, webmaster’a gönderildiğinde Google sitenizi taramak için gerekli linklerin bir listesine ulaşır. Bir XML site haritası, arama motorlarının kullandığı bir dosyadır.

Öneri: XML Site Haritalarının SEO’ya Faydası Nedir?

İçerikler Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortalama bir insan inanılmaz derecede kısa bir dikkat süresine sahiptir. Bu göz önüne alındığında, anasayfa metnini basit, okunması kolay, dilbilgisi açısından doğru bir şekilde sunmanız gerekir. 

1. ASLA başka bir web sitesinde yer alan bir metni sitenize kopyalamamanız gerekir. Bu, web sitenizin tüm sonuçlardan kaybolmasına ve geri alınması için çok zaman ve para harcamanıza neden olabilir.

2. İyi içerik paylaşılır, etrafa yayılır, değerli hale gelir ve mükemmel bilgi kaynağı olur. Birisi bir sorunun cevabını arıyorsa ve web sayfanız bu soruna cevap verirse, bu değerli bir içeriktir.

3. Başlık ve Meta Açıklamaları: Meta açıklama etiketi, Google arama sonuçlarında başlık etiketinizin altında gösterilen 2 satırdır. 156 karakter civarındadır. Her sayfanın benzersiz bir başlığı ve meta etiketi olmalıdır. Googles Web Yöneticisi Araçları burada size yardımcı olacak ve yanlışlıkla kopyalananları işaretleyecektir.

İçeriklerinizi SEO uyumlu bir hale getirmek için, OnPage SEO Nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yerel İşletmeler ve Reklam

İnsanlarla etkileşimde bulunmak için diğerlerinin yanında sosyal medya, Facebook, Twitter ve Google+ ve benzerlerini kullanın. El ilanları ve broşürler gibi basılı pazarlama tekniklerini  benimseyin. Web sitenizin bir blog kısmını oluşturun. Bunların hepsini insanları web sitenize çekmek için kullanabilirsiniz ve burada ürün veya hizmetleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgiye değinebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir