SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

seo uyumlu tanıtım yazısı

SEO uyumlu tanıtım yazısı, Google’ın tanıtım yazısı ve sponsorlu içerikler hakkında yaptığı algoritma güncellemesi ile birlikte daha da önem kazandı. Hal böyle olunca web site sahipleri SEO uyumlu tanıtım yazısı nasıl olmalıdır? şeklinde sorular yöneltmeye başladı. Google’ın tanıtım yazısı ve sponsorlu içeriklerle ilgili yapmış olduğu güncelleme ve detaylarına “Tanıtım Yazıları ve Sponsorlu İçerikler ile İlgili Google’dan Güncelleme” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aslında tanıtım yazısı uzun süredir popüler bir yöntemdi. Fakat artan rekabet ile birlikte birçok tanıtım yazısı doğal olmaktan çıkarak spam haline geldi. Tanıtım yazılarında doğal yöntemler yavaş yavaş terk edilince Google’da güncelleme ile bu duruma adeta dur demiş oldu.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

Web siteleri belirledikleri anahtar kelimelerde üst sıraya çıkmak ister. Bunun içinde başka sitelerden tanıtım yazısı alarak siteye bağlantı kazanılmış olur. Tanıtım yazıları, web sitenizde yer alan hakkında kısmı ile karıştırılmamalıdır. Tanıtım yazısı, web sitenizi sosyal medya, haber sitesi veya blog kısmında tanıtan kişilerin yazdığı yazılardır. SEO uyumlu tanıtım yazısı yazarken dikkat etmeniz kurallar hem basit hem de oldukça kolay ve uygulanabilir kurallardır.

Başlık Seçimi: 

Tanıtım yazısının amacı belirlediğiniz anahtar kelimede üst sıraya çıkmaktır. Tanıtım yazısı ile web sitenizi, firmanızı, ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak isteyebilirsiniz. Tanıtımı yapacağınız şey ister web siteniz ister ürün veya hizmetiniz olsun iyi bir başlık oluşturmanız gerekir. Oluşturacağınız başlıkta belirlediğiniz anahtar kelimeye mutlaka yer vermelisiniz. Örneğin Moradam için oluşturulan bir tanıtım yazısında başlık Moradam Tam Kapsamlı SEO Ajansı olabilir.

İçerik Oluşturma: 

Tanıtım yazısının içeriği özgün ve minimum 250 kelimeden oluşmalıdır. Hazırlayacağınız tanıtım yazısı için en fazla 3 anahtar kelime belirleyin ve içeriğe ekleyin. Belirlediğiniz anahtar kelimeleri yazınızın ilk ve son paragrafında kullanın. Anahtar kelimelerden verilecek olan bağlantılar en fazla 2 adet olmalıdır. Bu bağlantılar ana sayfa ve farklı bir sayfa olacak şekilde verilmelidir. Önem derecesine ve kurallara uygun bir şekilde H1, H2 ve H3 tagı kullanılmalıdır.

Tanıtım yazısında kullanacağınız fotoğraflarda içerikte olduğu gibi özgün olmalıdır. Kullanacağınız görselde web sitenize veya firmanıza ait logo bulunabilir. Her içerikte olduğu gibi yazım ve imla kurallarına uyularak tanıtım yazısı içeriği oluşturulmalıdır. Son olarak anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğunu ” kullanılan anahtar kelime sayısı/içeriğin toplam kelime sayısı” şeklinde hesaplanır.

Tanıtım yazısı otoriter ve doğal sitelerden alınmalıdır. Örneğin 100 tane sıradan ve sitenizin popülerliğine katkıda bulundurmayacak siteden tanıtım yazısı almak yerine 10 tane yüksek trafikli ve özgün siteden tanıtım yazısı almanız daha yüksek geri dönüşü oranı sağlayacaktır. Tanıtım yazısı alacağınız siteler veya bloglar sizin ile aynı kategoride olmalıdır. En azından ortak bir ilgi alanına sahip olmalısınız. Aksi taktirde diğer siteye ait hedef kitlenin de dikkatini çekemeyeceğiniz gibi sıralamanız içinde çok fazla bir kazanç sağlayamayacaksınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir