LinkedIN SEO Nasıl Yapılır?

LinkedIN SEO Nasıl Yapılır?

LinkedIn’de SEO çok sık gözardı ediliyor. Bu profesyonel ağa erişim sayesinde, yeterince bilgili ve çaba göstermiş olanlar için iş bulma olanakları sonsuz olabilir. LinkedIn, şirketlerin yeni müşteriler edinmesi için en popüler platformdur. Bu nedenle, LinkedIn varlığınızı optimize edebilmek, hem kişisel profiliniz hem de işiniz için bir dizi potansiyel yarar sağlar. Yüksek alan yetkisine sahip olması nedeniyle arama motorları, belirli arama terimleri, özellikle de iş rolleri etrafında arama yapanlar için SERP’lerden çok sayıda sonuç sunmaktadır. SERP hakkında buradaki makaleden bilgi alabilirsiniz.

LinkedIn SEO Teknikleri

 1. İlk adım, profilinizin olabildiğince fazlasını doldurmaktır. Tembel olmayın ve profilinizi yükseltmenize yardımcı olacak ayrıntıları doldurun.
 2. Alanları özensizce doldurmayın. Tanımlayıcı, ilgi çekici ve dikkatli seçilmiş kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Açıklayıcı bir şekilde ama önemli bilgileri açığa çıkaran ifadeler kullanın.
 3. Okumayı teşvik etmek için madde işaretlerini veya listeleri kullanın.
 4. Net ve profesyonel bir resim yüklemeyi unutmayın.
 5. Doğru ya da yanlış, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, insanlar kaçınılmaz olarak ilk izlenimlerini resminize dayandıracaklardır. En uygun ve güncel fotoğrafınızı kullanın ve fotoğrafınızı tam olarak düzgün adlandırın.
 6. Bir web sitesini optimize ederken belirli anahtar kelimeleri hedeflediğiniz gibi, LinkedIn’inizi optimize ederken aynı şeyi yapmalısınız. Bir web sitesini optimize etmede olduğu gibi, anahtar kelimeleri abartmayın. ‘İçerik pazarlama uzmanı’ anahtar kelimesini on kez bir paragrafa eklediyseniz, okuyucuyu bıktıracaktır.
 7. İnsanların sizi bulmasını sağlamak sadece ilk adımdır. İkinci adım sizi bulan insanların müşteriniz olması için kaliteli ve işe yarar bilgileri belirtmenizdir.
 8. Anahtar kelimelerinizi daha da artırmak için özet bölümünü kullanın. Bu muhtemelen insanların profilinizde okuyacağı ilk bölümdür, bu yüzden net, anlaşılır ve düzenli bir yazı olmalıdır.
 9. Kendini tanıtmak harikadır, ancak başkalarına nasıl yardım edeceğinize odaklanın.
 10. URL’nizi özelleştirin. İsminizle alakalı bir URL tercih edin.
 11. LinkedIn’de herhangi bir bağlantınız yoksa, arama sonuçlarında görünme olasılığınız çok daha azdır. LinkedIn’in arama algoritması, her şeyden önce benzer bağlantılara ve gruplara sahip kişileri göstermeye dayanmaktadır. Muhtemelen, LinkedIn’de arama yaptığınızda önceliklendirilen sonuçların, 1., 2. hatta 3. seviyeli bağlantılara sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nedenle, LinkedIn’de bağlantı kurmanız gerekir. Sonuçta sosyal bir ağdır.
 12. Herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, insanlarla bağlantı kurmak kesinlikle zorunludur.
 13. Gruplara katılın. Gruplar, sektörünüzde benzer düşünen insanları bulmanın mükemmel bir yoludur. Uzmanlığınıza ve mesleğinize en uygun grupları tanımlamak için biraz zaman ayırın. Aynı zamanda sizi daha görünür kılıyor, binlerce kişi ile bir gruba katıldığınızda, aniden arama sonuçları açısından iyi sonuçlar almanızı sağlar.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir