En İyi Ücretsiz Chrome SEO Eklentileri

ücretsiz chrome seo eklentileri

En iyi ücretsiz Chrome SEO eklentileri, SEO çalışmalarınızı hızlı bir şekilde yapmanızı sağlayacak eklentilerdir. Yazımızda paylaşacağımız bu eklentiler dolaylı veya doğrudan olarak SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır. Kimi eklentiler direk SEO ile alakalı olurken bazıları çalışmalarınız için dolaylı bir katkı sağlayacaktır.

1- SEOquake:

SEOquake, çalışamalarınız için önemli SEO metrikleri sağlayan ve aynı zamanda SEO denetimi için kullanabileceğiniz ücretsiz Chrome eklentilerinden biridir. Eklentiyi Chrome Web Mağazası üzerinden Chrome’a eklemeniz gerekir.

SEOquake eklentisini Chrome ekledikten sonra tarayıcı pencerisinde üst kısımda ek bir çubuk yer alacaktır.

seoquake

Eklenti ile sunulan araç çubuğunda temel SEO metrikleri yer almaktadır. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra karşınıza çıkacak bir diğer özelliği de arama sonuçlarında yer alan her bir sonucun altında yer alan metriklerdir.

seoquake 1

SEOquake aynı zamanda sıra bulucuya gerek kalmadan arama sonuçlarında kendi sitenizin veya başka bir sitenin sırasını bulmanızı kolaylaştırır. Eğer sıra bulucu kullanmadan SEOquake ile sayfalarınızın sıralamasını bulmak istiyorsanız  Sıra Bulucu Kullanmadan Sayfalarınızın Sırasını Nasıl Bulabilirsiniz? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eklentinin diğer özellikleri ise;

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu Analizi
 • On-Page SEO Denetimi
 • Sosyal Medya Verileri ve İstatistikleri
 • Sağlanan Trafiğin Kanalları
 • Rakip Analizi

Elbette eklentinin sunduğu özellikler bunlarla sınırlı değildir. SEO çalışmalarınızda ihtiyaç duyacağınız birçok metriği size ücretsiz sunmaktadır. Anahtar kelime yoğunluğunu analiz ederken kullanılacak en iyi eklentiler arasında yer alır. Ayrıca sonuçlar hakkında kullanıcıya rapor da sunmaktadır. Ama dikkat edilmesi gereken nokta bir analiz de ya da çalışma da yalnızca tek bir eklenti ile elde edilen sonuçlara odaklanılmamasıdır. Benzer hizmeti sunan diğer eklentilerden elde edilen sonuçların da incelenmesi gerekir.

2- MozBar: 

MozBar eklentisi, herhangi bir web sayfası için Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA) gibi metriklerin kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra sayfa içinde yer alan problemlerin kontrol edilmesine de yardımcı olmaktadır. Eklentinin sağladığı bir diğer fayda da arama sonuçlarının analiz edilebilmesidir.

3- Ahrefs Toolbar: 

Ahrefs Toolbar, bir web sayfasının Ahrefs sıralaması, URL Derecelendirmesi (UR), Etki Alanı Derecelendirmesi (DR), backlink kaynakları, backlink sayısı ve yönlendiren alan adını gösteren ücretsiz Chrome eklentilerinden biridir. Diğer ücretsiz Chrome eklentilerine göre Ahrefs Toolbar kurulumu sizi biraz uğraştırabilir. Ancak kuruluma ilişkin talimatlara eklenti sayfasından ulaşabilirsiniz. Eklentiyi kurmak için https://ahrefs.com/seo-toolbar  sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.

4- Link Redirect Trace: 

Kayıp linkleri bulmak istiyorsanız ya da 301, 302 gibi yönlendirmelerde link zincirindeki linkleri tespit etmek istiyorsanız aradığınız eklenti Link Redirect Trace eklentisidir. Ayrıca yapılan yönlendirmenin SEO’ya uygun olup olmadığını  ve site için zararlı olup olmadığını öğrenmenizi sağlar.

Eklentinin sahip olduğu özelliklerin birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • JavaScript Yönlendirmleri
 • 301, 302, 303, 307, 308 ve Fake 307 Yönlendirmeleri
 • Yenileme Yönlendirmesi (Yenileme aralığı saniyelik olarak gösterilmektedir.)
 • Rel-Canonical Yönlendirmeleri
 • LRT Power (Bağlantıların güven analizi)
 • Yönlendirmelerin her biri için Robots.txt dosyasının analiz edilmesi

5- Keywords Everywhere – Keyword Tool: 

Eklenti, anahtar kelime arama hacmini gösteren ücretsiz Chrome eklentisidir. Her bir anahtar kelime için arama hacmi, TBM (tıklama başına maliyet) ve rekabet oranı gibi anahtar kelime analizinde gerekli olan verileri sunar. Eklentinin sahip olduğu özellikler ve sunduğu veriler Google’ın sundupu anahtar kelimelerle ilgili olan araçlara ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca Google Search Console, Google Analytics, Bing, Youtube, Majestic ve daha birçok platformu destekleyen bir eklentidir.

6- Impactana Content Marketing Toolbar: 

Impactana, sosyal medya analizi hizmeti veren ve Twitter, Facebook başta olmak üzere sosyal medya paylaşım sayılarını kullanıcıya gösteren eklentidir.

Impactana, sosyal medya hesaplarından paylaştığınız içeriklerin paylaşım sayısını ve etkileşim sayısını gösterirken içerik pazarlamasında rakip analizi yapma imkanı da sunar. Ayrıca analizlerde sunulan veriler oldukça geniş kapsamlıdır.

Impactana eklentisine Chrome Web Mağazasından ulaşabilir ve yükleyebilirsiniz.

7- Page Load Time: 

Page Load Time, sayfalarınızın yükleme süresini ölçümleyen ücretsiz bir eklentidir. Ayrıca sayfa yükleme süresi ile ilgili detaylı analizler yapabilmeniz için ilgili etkinliğe göre farklı veriler sunar. Eklentiye Chrome Web Mağazası üzerinden ücretsiz bir şekilde kolayca ulaşabilirsiniz.

8- WhatRuns

Eklenti diğer eklentilerden biraz daha farklıdır. Herhangi bir web sayfasında kullanılan WordPress temaları, eklentileri, geliştirici araçları ve dahası tüm teknolojileri tespit eder. Özellikle rakip sitelerinizin hangi temayı veya hangi eklentiyi kullandığını tespit etmek için oldukça faydalı bir eklentidir. Rakip analizinde farklı detayları size sunar.

9- Page Analytics (by Google): 

Google uzantısı olan eklenti, diğer web sitelerini incelerken Google Nalaytics hesabından veri görüntülenmesini sağlar. Bunun için öncelikle Google Analytics’e giriş yapmalısınız. Ardından uzantıları açıp gerçek zamanlı olarak metrikleri görüntüleyebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, ortalama sayfa süresi ve birçok metriği gerçek zamanlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Eklentiye Chrome Web Mağazası üzerinden ulaşabilirsiniz.

10- Tag Assistant (by Google):

Google etiketlerinin doğru kullanıldığını ya da kullanılmadığını öğrenmenizi sağlar. Kod uygulamalarında var olan hataları tespit edebilir ve doğru kullanımı eklenti ile uygulayabilirsiniz. Eklentiye ücretsiz olarak Chrome Web Mağazası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda sıralamış olduğumuz eklentiler SEO çalışmaları sırasında ve diğer tüm zamanlarda sitenizi iyileştirmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Elbette ücretsiz Chrome SEO eklentileri bu kadarla sınırlı değil. İlerleyen zamanlarda yeni eklentiler ve kapsamlı anlatımlarla içeriği güncellemeye devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir