İleri Düzey SEO Teknikleri

İleri Düzey SEO Teknikleri

İleri Düzey SEO Teknikleri başlığı ile sizlerle paylaştığımız bu yazımızda yalnızca SEO tekniklerinden değil aynı zamanda doğruluğu kanıtlanan bilgilerden de bahsedeceğiz. SEO kavramı her ne kadar uzun bir süredir web dünyasını meşgul ediyor olsa da her geçen gün yeni bir teknik ya da bilgi gündeme geliyor. Bundan dolayı da doğruluk payı düşük bilgiler SEO dünyasında gereksiz yer kaplıyor. İşte bu noktada sizinle İleri Düzey SEO Teknikleri yazımız ile en güncel teknikleri ve en doğru bilgileri paylaşma gereksinimi duyuyoruz.

İleri Düzey SEO Teknikleri

1- Güncel Kalmak Her Zaman İlk Şart!

SEO için şüphesiz en önemli noktalardan biri sitenizin güncel kalmasıdır. Peki nasıl güncel bir site haline gelebilirsiniz? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Bir sitenin en önemli kısımlarından birisi blog kısmıdır. Blogunuzda yer alan yazıları düzenli aralıklarla güncellemeniz gerekir. Eğer blogda yer alan içeriklerinizin sayısı çok ise bu durum sizi biraz endişelendirebilir. Ama yine de korkmamalısınız. Çünkü güncel olmaktan kastımız içeriği tamamen değiştirmek değil. Örneğin SEO konusunda genel bir içerik oluşturdunuz. Bu içerik 1 yıl önceki haliyle hala blogunuzda yer alıyorsa bu noktada olumsuz bir durum ile karşı karşıyasınız demektir. Çünkü hangi konu olursa olsun bilgiler güncellenmekte ve tazelenmektedir. SEO ile ilgili oluşturduğunuz bu içeriğinize yeni bilgileri takviye etmeniz gerekir. Aynı şekilde mevcut bilgilerde değişiklik yaşanıyorsa bu bilgileri tekrar gözden geçirerek düzenlemelisiniz. Bu durumu daha basite indirgemek gerekirse mevcut sayfada yer alan görseli ya da yazı fontunu bile değiştirmeniz sahip olduğunuz sitenin güncel olduğunu gösterecektir.

Güncellik yalnızca blog kısmında yer alan içeriklerle alakalı değildir. Mevcut sayfalarınız üzerinde de belli aralıklarla değişiklikler yapmalısınız. Bu değişikliklerin SEO uyumu olması gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz. Örneğin sayfada hakim olan renkleri, başlıkları, font ve boyutları bile değiştirmeniz güncellik açısından önemlidir. Bu sayede hem arama motorları hem de sitenizi takip eden kullanıcılar sitenizle ilgilendiğinizi ve sitenizin güncel olduğunu düşünecektir.

2- Site Hızını Artırın!

Site hızı, kullanıcı deneyimi ile doğrusal ilişkiye sahip bir kavramdır. Bundan dolayıda SEO çalışmalarının odak noktasında yer almaktadır. Kullanıcıların tamamı en hızlı siteye yönelir. Bu da bu ilişkinin en basit tanımıdır. Yani siteniz ne kadar hızlıysa o kadar büyük avantaj yakalarsınız. Bir kullanıcı arama motorları üzerinden aradığu bilgiye ulaşırken birçok siteye göz atar. Bunlar içerisinde de en hızlı olan kullanıcının ilgisini çeker. Hatta kullanıcı bir sonraki arama işleminde de bu web sitesini direkt olarak ziyaret eder.

Site hızı arama motorlarının taraması içinde önemlidir. CSS ve HTML W3 Validator hataları mevcutsa bunları en aza indirmeye çalışın. Hatta CSS hatalarını mümkün mertebede sıfırlamaya özen göstermelisiniz. Bu sayede taranma açısından avantaj yakalayabilirsiniz. Ayrıca site hızı ve SEO ilişkisi için Site Hızı SEO’yu Nasıl Etkiler? adlı makalemizi incelemenizi öneririz.

3- Robots.txt Dosyasını Mutlaka Kontrol Etmelisiniz!

Robot.txt dosyası siteniz için oldukça önemlidir. Bu dosya ile arama motorlarının hangi sayfayı tarayacağını, bu sayfalarda tarama süresinin ne kadar olacağını, hangi sayfalarda tarama yapılmayacağını ve daha benzer birçok işlem için genel ayarlamaları yapabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak bu dosyayı kontrol etmelisiniz. Ayrıca site haritanıza da eklemelisiniz.

4- H Taglarının Kullanımı 

H Tagları doğru sıralamaya göre kullanılmalıdır. Ayrıca taglar arasında 1’den 6’ya kadar bir hiyerarşi söz konusudur. Ancak H tagı konusunda sıralamaya uymak adına oldukça saçma hatalarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin sayfanızda mutlaka hepsini kullanmanıza gerek yok. Ancak aradaki hiyrarşik düzene de dikkat etmeniz gerektiği gerçeğini de göz ardı etmeyin. En son kullandığınız H tagı H3 ise direk H6 tagını kullanmayın. Bunun yerine eğer içerikte çok fazla alt başlık bulunmuyorsa ve footer kısmında yer alan H tagı H6 ise bunu bolda çevirebilirsiniz.

5- Anahtar Kelime Kullanımı

İçeriklerle ve SEO teknikleri ile alakalı hemen hemen her yazımızda anahtar kelime kullanımı ve anahtar kelime oranından bahsettik. Ancak bu yazımızda anahtar kelime kullanımı ile ilgili farklı konulara değineceğiz. Bunlardan ilki yalnızca tek bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmamanız. İçeriğinizde tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine semantik anahtar kelimeleri de kullanmanız gerektiğini unutmayın. Diğer bir konuda sayfanın geneli ve anahtar kelime oranı ile ilgili. Anahtar kelime oranının makale üzerinden ölçülmesi için Google veri aracında sayfada içeriğin olduğu kısmın makale alanı olarak işaretlenmesi gerekir. Fakat makale sayfa içerisinde yer aldığından dolayı sayfadaki linkler, başlıklar, yorumlar, meta alanları ve açıklamalarda dikkate alınmalıdır. Tüm bunlar dikkate alınarak anahtar kelime kullanım oranı ayarlanmalıdır.

6-  Kullandığınız Renklere Dikkat Edin!

Sitenizde yer alan renkler size ilk bakışta önemsiz gelebilir. Ancak kullanılan renkleri hafife almamanız gerekir. Kullanıcı yormayan, site içerisinde aradığını rahatça bulabileceği ve gezintisini rahatça yapabileceği renkleri kullanmanız gerekir. Bu sayede kullanıcıların sitede kalma sürelerini uzatabilirsiniz.

7- Backlink Kazanmaya Çalışın!

Backlink konusu SEO alanının en karışık konularından biridir. Backlink konusunda sizlerle bu yazımızda bazı temel püf noktalarına değineceğiz. Backlink aldığınız sitenin DA ve PA değerlerinin sitenizden daha yüksek olması gerekir. Ancak bu iki değer düşük ise linkin nofollow olmasına dikkat edin. Bir paravan blog ağına sahip iseniz ağda yer alan sitelerinizin her birinin doğal bir yapıda olması gerektiğini unutmayın. Sitelerin her biri kullanıcılara doğru bilgiyi verecek içeriklere sahip olmalıdır. Böylelikle banner reklam çıkışı yaparak sitenize fayda sağlayabilirsiniz. Sitenin uzantısı ne olursa olsun bir siteden çok fazla link çıkışı varsa bu sitenize fayda sağlamayacaktır.

8- Yorumlar ve Ürün İncelemeleri 

Yorumlar ve ürün incelemeleri E-Ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Ancak bu noktada en yaygın hata iyi yorumlar almanın önemli olduğunun sanılmasıdır. Bir ürününüz iyi yorumlar aldığı kadar kötü yorumlarda alabilir. Bu noktada firma olarak yorumlara ve incelemelere vereceğiniz yanıtlar önemlidir. Yorumlarda ya da incelemelerde kullanıcı karşılaştığı bir sorunu dile getiriyorsa vereceğiniz cevapların bu sorunu ne denli ortadan kaldıracağı önemlidir. Ayrıca incelemelerde dürüst olmanın önemli olduğunu da unutmamalısınız. Alacağınız kötü yorumlar ile ürünü daha fazla geliştirebilir, karşılaşılan sorunlara çözüm bulabilir ve yeterli seviyede geliştirme yapabilirsiniz.

9- E-Ticaret Sitesinde Yer Alan Ürünlerin Silinmesi 

E-Ticaret sitelerin yapılan en büyük hatalardan biri de ürünlerin silinmesidir. Ürünleri silmek yerine ürünün stok bilgisinde stokların tükendiğini belirtmeniz gerekir. Ayrıca stokta kalmayan ürünlere ait sayfayı ziyaret eden kullanıcıyı benzer ürünlere yönlendirerek sitenizde daha fazla tutabilir veya farklı ürünleri satın almasını sağlayabilirsiniz.

10- Okunabilir Sayfalar 

Okunabilir sayfalar için öncelikle bulunduğunuz sektörü dikkate almanız gerekir. Sektörünüz ve içeriğinizin konusuna göre okunabilirliği artıracak fontlar kullanın. Ayrıca yazı boyutunun da 16px’den daha küçük olmaması gerektiğini unutmayın. En uygun fontu araştırırken bulunduğunuz sektörde yer alan başarılı rakiplerinizi ya da bu konu ile alakalı örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize daha okunabilir sayfalar sunabilir ve kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini de sağlayabilirsiniz.

11- Responsive Tasarımı Göz Ardı Etmeyin!

Responsive tasarım Mobile First Indexing ile birlikte daha fazla önem kazandı. Sitenizin başarılı bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız yani arama motorlarında ilk sıralara yerleşmek istiyorsanız responsive tasarımı göz aradı etmemelisiniz. Aksi halde sitenizde her ne kadar zengin içerikler yer alırsa alsın kullanıcı mobil cihazından bu içerikleri uyumlu bir şekilde görüntüleyemeyeceği için içeriklerin önemi kalmayacaktır. Responsive tasarım ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara Responsive Tasarım Nedir? adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.

12- 404 Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirmekten Kaçının!

Birçok kişi sitesinde yer alan 404 sayfalarının neredeyse tamamını anasayfaya yönlendirir. Bu aslında kullanıcının sitenizden uzaklaşmasına neden olabilecek bir hatadır. Kullanıcının sitenizde kaldığı süreyi artırmak için 404 sayfalarını sitenizin alakalı ve değerli sayfalarına yönlendirebilirsiniz.

13- Site İçi Link Yapısı 

Site içi link yapısı, site içi SEO açısından önemlidir. Oluşturduğunuz herhangi bir içerikten konu ile alakalı olan içeriklere veya sayfalara link çıkışı yaparak bir iç link ağı oluşturmalısınız. Örneği SEO anahtar kelimesinde oluşturacağınız bir genel içerikte kullanıcının merak edeceği alt başlıklarda alakalı diğer içeriklere link çıkışı yapabilirsiniz. Aslında kullanıcı konuyu her ne kadar merak etmiyor olsa da link çıkışı yapmanız kullanıcıyı harekete geçirecektir. Her içeriğinizde örneğin 3 adet link çıkışı varsa ve bu link çıkışları bir ağ şeklinde devam ediyorsa kullanıcı sitenizde tek bir sayfayı ziyaret ederek ayrılmayacaktır. Bundan dolayı link ağınızı doğru ve alakalı bir şekilde oluşturmalısınız.

14- İçerik Uzunluğu

İçerik uzunluğu da backlink konusu kadar karmaşık bir konudur. Kimileri içeriklerin kısa ve öz olması gerektiğini savunurken kimileri uzun içeriklerin daha etkili olduğunu söylemektedir. Ancak içeriğin uzunluğundan ziyade içeriğin kapsamı daha çok önemlidir. Örneğin 1000 kelimelik uzun bir içerik oluşturmak için gereksiz bilgilerin yer aldığı bir içerik oluşturmak yerine 400-600 kelimelik net bilgilerin yer aldığı bir içerik oluşturmak daha faydalıdır. İçeriğin uzunluğunu belirlerken kullanıcıya sunacağınız bilgilerin faydasını göz önünde bulundurun. Ayrıca kısa içerikler daha faydalıdır yanılgısına kapılarak kullanıcılara yine işe yaramayacak yüzeyse bilgiler sunmakta size bir fayda sağlamayacaktır. Bize göre içerikleriniz kullanıcının konu ile alakalı aradığı tüm bilgileri içeren kapsamlı ve 600-1000 kelime arasında uzunluğa sahip olması gerektiğidir. Ancak bu konu sektörünüze ve içeriğin konusuna göre değişiklik gösterecektir. Tüm bunları dikkate alarak ideal içerik uzunluğunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Yukarıda sizler için İleri Düzey SEO Teknikleri başlığı altında SEO çalışmalarınızda başarı sağlayacak en güncel bilgiler ile açıkladığımız 14 tekniğe yer verdik. Bu teknikler içerisinde denediğiniz ve başarıya ulaştığınız teknikleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca İleri Düzey SEO Teknikleri yazımızı takipte kalarak en güncel tekniklere ve bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir