Ani Hit Düşüşü Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

ani trafik düşüşü

Ani hit düşüşü hemen hemen birçok sitenin belli dönemlerde karşılaştığı sorunların başında yer alır. Özellikle görünürde bir sebep yokken yaşanan ani hit düşüşleri daha büyük bir endişe yaratır. Ancak bu hit düşüşü sebepsiz değildir. Yaşanan düşüşün altında gözden kaçırmış olabileceğiniz bir neden yatıyor olabilir.

Bu yazımızda sitelerin sık sık karşı karşıya kaldığı ani hit düşüşlerinin altında yatan nedenleri sizlerle paylaşacağız. Ayrıca hit ve trafik düşüşlerini nasıl tespit edeceğinizi, hit düşüşlerinin neden kaynaklandığı ve bu nedenin yarattığı sorunları nasıl yok edebileceğinize de makalemizde yer vereceğiz.

Ani Hit Düşüşü Nasıl Tespit Edilir?

Ani hit düşüşü tespiti aslında oldukça kolaydır. Fakat düzenli olarak trafik değerlerini kontrol etmeyen site sahipleri ani düşüşleri fark edemez. Ayrıca kontrol edilse bile gözden kaçırmak da mümkündür. Ani hit düşüşünü tespit etmek için yapmanız gereken Google Analytics verilerinizi kontrol etmektir. Özellikle düzenli aralıklarla verilerinizi kontrol ederseniz ani iniş çıkışları tespit edebilir, bu iniş çıkışın nedenini kolayca bulabilirsiniz.

Veriler üzerinde kontrol etmeniz gereken bir diğer nokta da günler ve cihazlara göre verilerinizi incelemektir. Ayrıca buradan mülke ait izleme kodunun doğru bir biçimde çalışıp çalışmadığını da kontrol edin. Trafik düşüşlerini belirledikten sonra artık sıra bu düşüşlerin altında yatanı nedeni bulmak olmalıdır.

Ani Hit Düşüşü Sorunu ve Çözümleri 

Ani hitdüşüşlerinin altında birden çok sebep yatabilir. Ancak bu yazımızda genel anlamda en yaygın karşılaşılan sorunları ve çözümleri sizlerle paylaşacağız.

1- Site Üzerinde Yürütülen Çalışmalar 

Site üzerinde yürütülen çalışmalar hit  düşüşlerine neden olabilir. Site tasarımı üzerinde yapılan değişiklikler, tema değişiklikleri, içerik silme veya taşıma gibi birçok çalışma site trafiğinde iniş çıkışlara yol açacaktır. Son zamanlarda hit düşüşleri ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumda sitenizin SEO durumunu incelemekte fayda olacaktır.

Hit düşüşleri ile ilgili tarama ve indeksleme ile ilgili verilerinizi inceleyin. Genellikle bu durumlardan kaynaklı trafik düşüşleri gözden kaçmaktadır. Bunu tespit edebilmek için Google Search Console’dan yardım almalısınız. Google Search Console hesabınıza giriş yaparak “Tarama” sekmesine giriş yapmalısınız. Bu sekmede karşınıza “Tarama Hataları” çıkacak. Bu kısımda detaylı inceleme yapmalısınız. Bu bölümde ayrıca karşınıza bir grafik çıkacaktır. Bu grafik üzerinde inceleme yaparak dikkat çeken değişimleri tespit edebilirsiniz.

Sitenizde yer alan hit düşüşlerinin nedeni bozuk URL’ler olabilir. Gizli olan bozuk URL’leri tespit edip sorunu çözerek hit düşüşlerinin önüne geçebilirsiniz. Bozuk URL’leri tespit etmek için Google Search Console ve Google tarafından sunulan WebSite Auditor aracını kullanabilirsiniz. Araç yardımıyla bozuk URL’leri gizlenmiş olsa bile bir kaç saniye içerisinde tespit edebilirsiniz. Quick Search filtresi ile de bütün bozuk URL’leri belirleyin. Ardından bir çalışma programı çerçevesinde bozuk URL’lerden kaynaklanan sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu başlık altında belirteceğimiz bir diğer sorunda dizin ile ilgili durumdan kaynaklı sorunlardır. Dizin durumu ile ilgili sorunları tespit etmek için faydalanacağınız araç yine Google Search Console’dur. Google Search Console aracından Dizin>Dizin Durumu sekmelerini sırasıyla takip edin. Buradan indeks sayısında ani düşüşlerin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer ani düşüler varsa robots.txt dosyanızda yer alan komutları kontrol edin. Çünkü farkında olmadan ya da yanlışlıkla bazı şeyleri engellemiş olabilirsiniz.

2- İçerikten Kaynaklanan Sorunlar

İçerikten kaynaklanan sorunlarda karşımıza sitede yer alan kopya ve zayıf içerikler çıkmaktadır. Kopya ya da zayıf içerikler özellikle çok fazla ise bu durum sitenizin ceza almasına bile yol açacaktır. Özellikle linklerle doldurulmuş sayfalar, bilgi yönünden çok zayıf ve katma değeri düşük sayfalar da bu sayfalara örnek oluşturmaktadır. Sitenize eklenen her bir içeriğin kalitesinin yüksek olması gerekir. Aynı şekilde sitenizdeki sayfalarında belli bir kaliteye sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.

Sitenizdeki zayıf içerikleri tespit etmek oldukça basit bir yöntemle mümkün. WebSite Auditor aracında bozuk URL’leri tespit etmek için başlattığınız projeye Word Count sütununu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kolayca zayıf içerikleri tespit edebilirsiniz. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta Word Count ile Links From Page arasında denge oluşturmak.

Kopya içerik tespit etmek de zayıf içerikleri tespit etmek gibi oldukça kolaydır. Site Audit bölümündeki Duplicate Meta Descriptions ve Duplicate Titles bölümlerini inceleyerek bu içerikleri kolayca belirleyebilirsiniz.

3- Algoritma Güncellemeleri 

Dönemsel ani hit düşüşlerinin en belirgin nedenlerinden biri Google’ın algoritma güncellemeleridir. Google her geçen gün kendini geliştirirken belli dönemlerde algoritma güncellemeleri yapmaktadır. Bu güncellemeler SEO üzerine kurulmuş bloglarda veya forumlarda bu güncellemelere ilişkin en son haberlere ulaşabilirsiniz. Eğer bir algoritma güncellemesi yaşanan dönemde trafiğinizde ani düşüşler yaşanıyorsa düşüşün sebebi çok yüksek ihtimalle güncellemedir.

Büyük ve ses getiren güncellemeler hemen hemen her blogda ve forum da yer alır. Ancak küçük çaplı ve niş güncellemelerden haberdar olmak kolay olmamaktadır. Hit düşüşü için SERP geçmişinizi inceleyebilirsiniz. Eğer iniş çıkışlarla karşılaşırsanız küçük çaplı olan algoritma güncellemeleri sitenizin trafiğini etkilemiş demektir.

4- İçerik Gizleme ve Doğal Olmayan Linklerin Bulunması 

İçeriklerin gizlenmesi ve doğal olmayan linklerin sitenizde yer alması sitenizin trafiğinin düşmesine yol açar. Ayrıca bunların var olması yalnızca trafik düşüşüne değil aynı zaman da sitenizin ceza almasına da yol açacaktır. Doğal olmayan linklerin tespiti küçük ölçekli sitelerde kolay olabilir. Ancak ortalamanın üzerinde bir ölçeğe sahip sitede bu linklerin tespit edilmesi zor olacaktır. Bundan dolayı bu linkleri tespit ederken bir araçtan yardım almanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz WebSite Auditor aracını burada da kullanabilirsiniz.

Eğer yaptığınız incelemelerde doğal olmayan linklerden dolayı sitenizin ceza aldığını fark ederseniz All Resources bölümünde yer alan External Resources kısmında inceleme yapın. Eğer sitenizde satın alınan ya da takas usulü ile sahip olunan linklere yani doğal olmayan linklere rastlarsanız bunları yok etmelisiniz.

İçeriklerinizi gizliyorsanız unutmamanız gereken nokta arama motorlarına ve kullanıcılara gösterilen içeriklerin aynı olmasıdır. İçerik gizleme yönteminden yararlanıyorsanız veya bu yöntemi kullanmayı düşünüyorsanız Google Gibi Getir yaparak sitenizi botların nasıl gördüğünü görebilirsiniz. Google Gibi Getir hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız Google Gibi Getir Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi okumalısınız.

5- Kullanıcıların Oluşturduğu Spam İçerikler 

Bazı siteler kullanıcıların oluşturuğu içeriklere izin verebilir. Böyle bir durumda site alakasız linklerle karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumda ise site ceza alma riski ile karşı karşıya kalacaktır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise linkleri kaldırmanız gerekir. Ayrıca kural ihlalini ve alacağınız cezayı düşünerek önceden önlem almalısınız. Bunun için de reCATPCHA eklentisinden yardım alabilir ve kullanıcıların oluşturdukları içeriklerde “nofollow” etiketini kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir