Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İyi organize edilmiş bir web sitesi, kullanıcılarınızın aradıklarını bulmalarına yardımcı olur ve arama motorlarının web sitenizin amacını anlamasına yardımcı olur. 

En yaygın iki web sitesi gezinme yapısı düz siteler ve derin sitelerdir. Düz web siteleri, her web sayfasını çok az tıklama ile kullanıma sunmaya çalışan web siteleridir. Derin web siteleri, sitede belirli sayfalara erişmek için uzun yollar kullanan web siteleridir.

Derin bir web sitesi yapısı, web sitenizde çok kesin ve hedeflenmiş topikal sayfalar oluşturmanızı sağlar. Derin bir web sitesi yapısının dezavantajı, web sitesi ziyaretçileri ve arama motoru tarayıcılarının aradıkları içeriği bulmak için daha uzun süre tıklama yapmasıdır. 

Düz bir web sitesi yapısı, web sitesi ziyaretçilerinin ve arama motorlarının web sitenizin tüm sayfalarını bulmasını kolaylaştırır. Ziyaretçilerinizin aradıkları içeriği bulmadan önce gitmesi gereken daha az sayfa, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.

Site Mimarisi

  • Web sitenizdeki tüm sayfalara sitenizin ana sayfasından en fazla dört tıklama ile erişilebilir olmalıdır. Ek olarak, web sitenizdeki gezinme öğeleri, bağlantılı sayfaların önemini yansıtır. Web sitesi yapınızı bu şekilde oluşturmak genellikle mantıklıdır: Web sitenizin tüm sayfalarına genel bir bakış oluşturun. İçeriği temel kategorilere ayırın ve sitenizin farklı içerik türlerini barındıran üst düzey bir gezinme oluşturun. Mantıksal alt kategoriler oluşturun. Gerekirse, başka bir alt kategori seviyesi oluşturun. Hedeflenen sayfaları alt kategori sayfalarından bağlayın.” Site haritası, arama motorlarının ve web sitesi ziyaretçilerinin sitenizdeki sayfaları bulmasına yardımcı olsa da, web sitenizin normal navigasyonu, bir site haritasına ihtiyaç duyulmamasını sağlayacak kadar iyi olmalıdır.

Site mimarisi nasıl olmalıdır?

Site Hızı

  • Site hızınızı geliştirin. Site hızı birçok sebepten dolayı önemlidir. Bir site, bir sitenin yüklenmesi için 3 saniyeden daha uzun sürerse, ziyaretçi ayrılmaya eğilimlidir. Ancak, Google için de önemlidir. Popüler inanışın aksine, Google hızlı siteleri ödüllendirmez – yavaş olanları cezalandırır. Yani siteniz yavaşsa, hızlandırmak cezayı kaldırabilir ve sıralamanızı artırabilir.

Site hızlandırma eklentileri

Kaliteli İçerik

  • Zayıf içeriği silin ve yeniden yönlendirin. Zayıf içerik, sitenizde 300 kelimeden az olan ve okuyucuya net bir değer vermeyen herhangi bir sayfadır. Sitenizi bir çiftlik gibi düşünün. Çok fazla ölü ağırlık sayfalarınız varsa, onları yok edip, canlı bitkileri daha da güçlendirebilirsiniz.

Kaliteli ve güçlü içerik oluşturmak

Alt Text ve Metin İçi SEO

  • Tüm görüntülerin alt metni olduğundan emin olun. Google görsel aramalarının , tüm Google’ın arama trafiğinin % 10,1’ini oluşturduğunubiliyor muydunuz? Bilmiyorsanız artık bunu bilerek hareket edin.

Makale yazarken mutlaka göz önünde bulunmanız gereken Yazı içi SEO check listesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak İçin Ne Yapmak Gerekir? anlattık. Sorularınız varsa yorum kısmından bildirebilirsiniz. En kısa sürede Moradam SEO uzmanları tarafından yanıtlandırılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir