Google Araçları Kullanım Kılavuzu

google araçları

Google araçları, gerek SEO çalışmalarınızı takip edebilmek gerekse daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için Google’ın sunduğu araçlar bütünüdür. Google’ın sunduğu hizmetler kapsamında olan bu araçlar sayesinde web sitenizi analiz edebilir ve bu doğrultuda gerekli çalışmaları yapabilirsiniz. Web sitenizi veya online işletmenizi geniş kitlelere duyurmak ve arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmek için bu araçlar aslında sizler için büyük bir fırsat sunar.

Google araçları içerisinde yalnızca web sitenizi ya da SEO çalışmalarınızı takip edebileceğiniz araçlar yoktur. Reklam çalışmalarınızı yürütebileceğiniz ve takip edebileceğiniz, kazanç elde edebileceğiniz veya bir web sitesi kurabileceğiniz araçlar da Google araçları içerisinde yer alır. Bu yazımızda Google’ın hizmete sunduğu ve farklı amaçlar için tasarlanan araçların nasıl kullanılacağını ve kapsamını sizlerle paylaşacağız.

1- Google Keyword Planner

google keyword planner

Adwords bünyesinde bulunan Keyword Planner yani Türkçe adı ile Anahtar Kelime Planlayıcı, Google üzerinden kullanıcıların yaptıkları aramalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir araçtır. Adwords üzerinden reklam vermeden önce araştırma yapmak için kullanılan bu aracı aynı zamanda anahtar kelime analizi için de mutlaka kullanmalısınız.

keyword planner

Google Keyword Planner, anahtar kelimelere ilişkin önerilen teklifi, rekabeti ve aranma hacmi gösterir. Google Keyword Planner’ı nasıl kullanacağınıza dair daha detaylı bilgilere Google Keyword Planner Nasıl Kullanılır? adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2- Google AdWords

Google AdWords, ücretli arama kampanyalar oluşturmak için kullanılan bir Google aracıdır. Özellikle arama sonuçlarına müdahale edemediğimiz durumlarda bu sistem üzerinden oluşturacağımız reklam kampanyaları sunduğunuz hizmeti ya da web sitenizi kullanıcılara ulaştırmak için etkili bir yöntemdir. Örneğin e-ticaret sitenizde var olan bir kampanyadan ya da indirimden potansiyel müşterileri haberdar etmek için AdWords üzerinden bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu sayede kampanya ya da indirimi daha büyük bir kitleye iletmiş olursunuz.

Google AdWords üzerinden oluşturacağınız reklam kampanyalarında anahtar kelime analizi oldukça önemlidir. Kampanyanız için seçtiğiniz anahtar kelime doğru olmadığı sürece hedeflediğiniz verimi sağlayamayacağınız gibi hem bütçe hem de zaman konusunda zarara uğrayacaksınız. Sistem üzerinden size sunulan hedeflemeleri doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Mobil veya masaüstü kullanıcı hedeflemeleri başta olmak üzere kullanıcı davranışlarına yönelik iyi bir analizle oldukça düşük bütçelerle maksimum verim sağlayabilirsiniz.

google adwords

Google Adwords üzerinden oluşturacağınız kampanyada yukarıda yer alan görselde ki bir sekme karşınıza çıkacaktır. “Bütçeniz” olarak adlandırılan kısımda bu reklam kampanyası için ne kadar harcama yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Hedef kitle seçimi kısmında yer, ağlar ve anahtar kelimeleri belirleyerek hedef kitlenize uygun bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu kısımda en önemli elbette ki hedef kitle seçimi yapılan kısımdır. Doğru yer, ağlar veya anahtar kelimeler belirlenmediği sürece reklam kampanyasına ne kadar çok bütçe ayırırsanız ayırın istediğiniz verimi elde edemezsiniz.

Hedef kitle seçiminde anahtar kelime araştırması yaparken yine Google Adwords’e bağlı olan Gogle Keyword Planner sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Maliyet, teklifler veya aranma hacmi gibi birçok veriye bu araç üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sayede yüksek başarı elde edebileceğiniz bir reklam kampanyası oluşturabilirsiniz.

3- Google Analytics

Google Analytics denildiği zaman hiç şüphesiz aklımıza gelen ilk şey SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olan bu araç sayesinde web sitenizle ve kullanıcı davranışları ile ilgili birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi platformlardan (Facebook, Twitter veya Instagram vb.) sitenize ulaştığını, hangi tarayıcıyı kullanarak sitenizi ziyaret ettiğini, mobilden mi yoksa masaüstünden mi sitenize giriş yaptığını bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

Google Analytics, site trafiği kaynağını ve site trafiğinin durumu hakkında çok fazla bilgiye ulaşmanızı sağlar. Ulaşacağınız bu veriler doğrultusunda aynı zamanda web sitenize ekleyeceğiniz içerikler ile ilgili de doğru bir plan yapmanızı sağlar. Oturumlar, hemen çıkma oranı, oturum süresi ve o an sitenizde bulunan kullanıcılar gibi birçok veri bu planın hatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

google analytics

Yukarıda yer alan görselde sağ kırmızı kutucuk Google Analytics üzerinden “Gerçek Zamanlı” verilere ulaşabileceğiniz alandır. Buradan gerçek zamanlı birçok veriyi çok kolay bir şekilde anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu verileri rapor haline de getirebilirsiniz.

4- Google Pagespeed Insights

Google Pagespeed Insights, web sitenizin hızını analiz edebileceğiniz bir Google aracıdır. Bu araç sayesinde web sitenizin hem mobil hem de masaüstü sürümü için hızlarına ilişkin performansı görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede SEO açısından oldukça önemli olan site hızı optimizasyonu konusunda da kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz.

Google Pagespeed Insights

Web sitenizin hızını analiz etmek için “Bir web sayfası URL’si girin” kısmına web sitenizin URL’Sini girip analiz et butonuna basmanız yeterli olacaktır.

pagespeed insights

Analiz işleminin ardından sitenizin hem mobil hem de masaüstü sürümü için 100 üzerinden bir hız puanı verilecektir. Ayrıca gösterilen mevcut sorunlar ve öneriler sayesinde etkili bir optimizasyon çalışması yürütebilirsiniz.

5- Google Trends 

Google Trends popüler aramaların gösterildiği Google aracıdır. 24 saat içerisinde belli bir ülkede hangi anahtar kelimelerin aramalarda popüler olduğunu ve bu anahtar kelimeler ile ilgili alt kelimeleri de göstermektedir.

google trends

Ülke seçeneklerinin yer aldığı kısımdan dilediğiniz bölgede trend olan aramaları görüntüleyebilirsiniz.

google trends

Yukarıdaki görselde de göründüğü gibi günlük ve gerçek zamanlı olarak seçtiğiniz bölgedeki trend olan aramaları inceleyebilirsiniz. Bu sayede popüler olan anahtar kelimelerle ilgili içerikler üreterek başarı sağlayabilirsiniz.

6- Google Search Console

Google Search Console, sitenizin yapılandırılması, trafiği veya optimizasyonu hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz ve bu veriler sayesinde bir SEO çalışması yürütebileceğiniz araçtır. Bu araç ile web sitenizi iyi bir şekilde yapılandırarak arama sonuçlarında çok iyi sıralamalar elde edebilirsiniz.

google search console

Aracı kullanabilmeniz için öncelikle gmail adresiniz ile oturum açın. Ardından karşınıza çıkacak sekmede ilgili alan web sitenizin URL’sini ekleyerek “mülk ekle” butonuna tıklayın.  

Yukarıdaki görsellerde yer alan mülk doğrulama yöntemi ile mülkünüzü doğruladıktan sonra aracı ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

7- Google Blogger

Sunduğunuz bir hizmeti tanıtmak, yaptğınız işleri saha geniş kitlelere duyurmak ya da kazanç sağlamak için bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz. Ancak bir web sitesinin nasıl oluşturulduğuna dair teknik bilgiye sahip değilsiniz. İşte bu noktada sizlere Google’ın bir web sitesi oluşturmanızı sağlayacak aracı olan Google Blogger aracını tanıtmak istiyoruz.

Elbette altyapı ve birçok konu açısından WordPress çok fazla tercih edilir durumda. Ancak web sitesi oluşturma konusunda bir fikriniz yoksa Google Blogger, hem kullanımı hem de sağladığı kolaylık açısından tercih edilebilecek bir araçtır. Ayrıca ücretsiz bloglara göre de oldukça güçlü olması kullanmak için ayrı bir sebep oluşturmaktadır.

Yukarıda yer alan görselden de anlayacağınız üzere açacağınız blog ile ilgili kazanç, tema, istatistik veya yorum gibi birçok veriye de ulaşabilirsiniz.

8- Google AdSense 

Web siteniz üzerinden reklam gelirleri, tıklamalar ve trafik düzeyi gibi bazı bileşenlere göre belli bir miktarda kazanç elde etmenizi sağlayan Google aracıdır. Eğer sitenizin trafiği belli bir düzeyin üzerindeyse bu potansiyeli kazanca dönüştürebileceğiniz bir platformdur.

google adsense

Özellikle organik trafik açısından iyi bir düzeydeyseniz büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Web siteniz üzerinden gelir sağlamak istiyorsanız Google AdSense hesabı oluşturarak size verilen reklam kodlarını doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca bu reklam kodlarını yerleştirirken kullanıcı deneyimini olumsuz etkilememesine de dikkat etmelisiniz. Web siteniz geliştikçe bu platform üzerinden çok yüksek tutarlarda gelir sağlayabileceğinizi de unutmamalısınız.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir