Google Indexleme Rehberi: Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar

Google Indexleme Rehberi

Bir web sitesinin indexlenme ile ilgili durumu SEO açısından bazı sinyaller gönderir. Yavaş indexlenme, indexlenmeme veya indexlerin kaldırılması gibi birçok sorun buna dahildir. Google Indexleme Rehberi başlığıyla hazırladığımız bu yazımızda sitenizin indexlenme durumu ile ilgili ipuçlarını ve yaşadığınız indexlenme sorunlarına çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız.

İndexleme, internet sitelerinin arama motorları önbelleğine alınmasıdır. Kısacası sayfalarınızı arama motorlarına eklenmesi işlemine verilen addır. Ancak birçok site indexleme işlemi sırasında bazı problemlerle karşılaşır. Örneğin siteniz çok yavaş ya da hiç indexlenmiyor olabilir. Bunun yanı sıra indexlenen sayfalarınız kaldırılıyor olabilir. Bu durumlar sitenizde var olan bir soruna işaret ediyor olabilir.

Index Problemlerine Yol Açan Nedenler 

Google Indexleme Rehberi

Indexleme ile ilgili karşılaşılan sorunların temelinde mutlaka bir neden yer alır. Karşılaşılan indexleme problemlerin altında yatan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. DNS Problemleri
 2. Sitemap arama motorlarına gönderilmemesi
 3. Kopya veya kalitesiz içerikler
 4. Algoritmik cezalar
 5. Kalitesiz ve zararlı backlinkler
 6. Sayfaların şifreli dizinde yer alması
 7. Robots.txt dosyasında sitenin tümünü ya da belli kısımları için (ana sayfa veya alt sayfa gibi) disallow kodunu kullanmak (engellemek)
 8. Aşırı SEO çalışması
 9. Sunucu problemleri
 10. Sayfalarda veya sitenin bir kısmında noindex etiketi kullanmış olmak
 11. Düzenli olarak içerik eklememek
 12. Sosyal medyanın etkin kullanılmaması (Sosyal medyanın etkin kullanılması sosyal sinyaller gönderir ve indexlenmeyi hızlandırır.)
 13. Google Search Console manuel işlemlerde manuel uyarı almış olmak
 14. Çok sayıda tarama hatası alıyor olmak
 15. Sitenin hukuki ceza almış olması

Yukarıda sıraladığımız nedenler kaynaklı olarak indexleme de sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yukarıda sıralanan sorunların var olup olmadığını kontrol edin ve gerekli düzenlemeleri yapın.

Index Almayan Sayfaların Tespiti

Sitenizde yer alan sayfalar arasında hangisinin index almadığını bazı araçlar mevcut. Bu araçlar içerisinden İndex Checking aracını tavsiye edebiliriz. Araç sayesinde sitemap içerisinde yer alan linklerin hangisinin indexlenmediğini öğrenebilirsiniz.

Sitenizde yer alan sayfaların indexlenip indexlenmediğiniz öğrenmek için tek tek arama motorlarında aratmak oldukça zor bir işlem olacaktır. Özellikle sayfa sayısı çok fazla sitelerde bu durum araç yardımı olmadan zaman kaybına yol açacaktır. Bunun yerine yukarıda tavsiye ettiğimiz racı ya da farklı bir aracı kullanabilirsiniz.

Google Index Analiz Araçları

 1. Google’da sitenizin index sayısını Search Console üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Google Search Console üzerinden dizin durumunu incelemeniz bunun için yeterlidir. Belirli periyotlarla Search Consoel üzerinden dizin durumunuzu takip etmenizi öneririz.
 2. Toplu olarak sayfaların indexlenip indexlenmediğini Small SEO Tools’un Google Index Checker aracı ile sorgulayabilirsiniz.
 3. Önbelleğe alınan sayfaları tek tek sorgulamak için ise Visios Park Google Index Checker aracını kullanabilirsiniz.

Indexleme Hızını Artırmanızı Sağlayacak Öneriler

 1. Google Gibi Getir hizmetini kullanımı (Google Gibi Getir nasıl çalışır ve ne işe yarar konusunda gerekli detaylara buradan ulaşabilirsiniz.)
 2. Google ADD servisi kullanımı
 3. Eski yazıların güncellenmesi
 4. Google Mobil Uyumluluk aracının kullanımı
 5. Ping servislerinin kullanımı
 6. Google Search Console’a sitemap eklemek (Eğer sitemap eklediyseniz tekrar oluşturup gönderin.)
 7. İmleme sitelerinin kullanımı (Google imle sitelerini diğer sitelere göre daha sık ziyaret eder ve tarar.)

Google Indexleme Rehberi ile sizlerle bir kontrol listesi paylaştık. Eğer listede yer alan sorunların olmamasına rağmen sitenizin indexleme işlemi ile ilgili problemleri varsa farklı teknik sorunlar oluşmuş olabilir. Bunun için derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekebilir. Hatta bazen profesyonel bir teknik detsek ihtiyacınız da oluşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir