SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu Nedir?

SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu

SEO için ideal içerik uzunluğu uzun süredir araştırılan ve hatta üzerinde tartışılan bir konudur. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda sadece SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu Nedir? sorusunun cevabını değil aynı zaman da içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara da değineceğiz.

SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken birçok farklı faktör vardır. Oluşturduğunuz içeriğin uzunluğunu da bu faktörler belirler. Ancak bazı faktörler bu konuda daha ön plana çıkar. Bu faktörlerinde başında kullanıcı deneyimi yer alır. İçerik oluştururken ilk dikkate almanız gereken şey kullanıcı deneyimidir. İçeriklerinizin kullanıcıların cevabını aradığı soruya her noktasıyla cevap vermesi gerekir.

Kullanıcılar açısından uzun ve kısa içeriklere bakıldığında kısa içerikler daha hızlı ve kolay okunabilir içerikler olarak kabul ediliyor. Ancak her kısa içerik de kullanıcıların sorusuna cevap vermeyebilir. Bu yüzden anahtar kelimeniz ve hedef kitlenizi dikkate alarak içerik uzunluğunu belirleyebilirsiniz.

SEO için ideal içerik uzunluğu nedir sorusunun cevabı 2000 kelime ya da 500 kelime gibi spesifik bir cevap değildir. İçeriğinizin uzunluğuna sizin karar vermeniz gerekir. Örneğin blogunuzda yer alan içerikler de öncelikle sizin köşe taşı içeriğinizi oluşturacak anahtar kelimeleri belirleyin. Bu içerikleriniz normalden daha uzun içerikler olmalıdır. Örneğin bu içerikler ortalama 1500 2000 kelime civarı olabilir. Ancak blogunuzda yer alan tüm içeriklerin bu uzunlukta olması gerekmez. Köşe taşı içeriklerinizle ilgili diğer anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimelerde kullanıcıların arama sorgusuna net cevap verecek içerikler üretin. Bu içeriklerde tek sınırınız en az 300 kelime olması gerektiğidir.

Yalnızca Yazılı İçeriğe Odaklanmayın!

SEO İçin İdeal İçerik Uzunluğu

SEO için ideal içerik uzunluğu nedir sorusunun cevabı aranırken yapılan en büyük hatalardan biri içeriklerin yalnızca metinden ibaret olduğunun düşünülmesidir. Ancak bir içerik sadece metinden oluşmaz. Öncellikle kullandığınız dile dikkat etmeniz gerekir. Hedef kitlenize ve kurumsal kimliğinize göre bir üslup belirleyin. 

Birçok kişi içerik oluştururken kullanıcıları değil arama motorlarını dikkate alır ve anahtar kelime yerleşimi gibi teknik konular daha ön plandadır. Bu tamamen yanlış bir uygulamadır. Önceliğiniz kullanıcılar olmalıdır. Zaten kullanıcı odaklı yani kullanıcı dostu bir içerik oluşturduğunuz da arama motorlarına yönelik bir içerik hazırlamış olacaksınız. İkincil olarak içeriklerinizi görsel ögelerle tamamlamalısınız. Resim veya videolarla tamamlanmayan içeriklerle başarı sağlamanız neredeyse mümkün değildir.

Özet olarak içerikleriniz ile başarı hedefliyorsanız odak noktanız kelime sayısı olmamalıdır. Odak noktanız kullanıcıların arama sorgusuna en net ve doğru bilgiye vermek, onları harekete geçirecek bir içerik oluşturmak ve onlara iyi bir deneyim sunmak olmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. […] uzunluğu hakkında merak ettiğiniz bilgilere SEO için ideal içerik uzunluğu nedir? başlıklı yazımızı ziyaret […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir