İçerik Optimizasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gereken 5 Faktör

içerik optimizasyonu

İçerik yazarı olarak amacınız, Google Top 10 içerisinde bir içerik parçasının görünmesini sağlamaksa, içerik optimizasyonu için dikkat edilmesi gereken faktörlerin ve sıralamaları etkileyebilecek çeşitli değişkenlerin farkında olmanız gerekir. Örneğin, belirli konum ve cihazlara odaklanma, içeriğin hedef müşteriler tarafından okunabilirliği, uzunluk ve intihal sorunları bu faktörler içerisinden en önemli 5 değişkendir.

İçerik Optimizasonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

içerik optimizasyonu

1- Konum ve Cihaz Hedeflemesi

Yapılan bir araştırmaya göre içerik yazarlarının %95’i içeriklerini oluştururken mobil cihazları değil, masaüstü sürümü hedefleyerek içerik oluşturuyor. Ne yazık ki bu hedefleme doğru değil. Çünkü dünya genelinde trafiğin yarısından daha fazlası mobil cihazlardan geliyor.

Optimizasyon ve içerik stratejiniz, mobil veya masaüstü bilgisayarlarda hedef kitlenize ulaşmaya odaklanmalıdır. Ancak SERP’lerde Top 10’da gördüğünüz makaleler farklı cihazlarda değişiklik gösterebilir.

Konum hedeflemesinde özellikle yerel işletmeler dikkatli olmalıdır. Eğer belli bir konuma yönelik kullanıcılara içerik ya da ürün sunuyorsanız içerik oluştururken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Anahtar kelimeler ve en yoğun arama yapılan bölgelere Google Trends aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Google Trends ve anahtar kelime araştırması ile ilgili detaylara Anahtar Kelime Araştırmasında Google Trends Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

2- Okunabilirlik

SEMRush tarafından yapılan araştırmaya göre içerik yazarların içerik optimizasyonu konusunda harcadıkları süre 2 saat 32 dakikadır. Bu size fazla gelebilir. Ancak içerik optimizasyonu oldukça zordur ve bu yüzden de zaman alıcıdır. Bu süre içerisinde en fazla vakit ayrılan konu ise içeriğin okunabilir hale getirilmesidir.

Okunabilirlik, içerik için en kritik metriklerden biridir. İçeriğinizin okunabilirliğini iyileştirmek için oluşturduğunuz metni grafikler, video veya resimler ile zenginleştirmeniz gerekir. Ayrıca paragraflarınızı blok halinde değil kısa tutmanız önemlidir. Yine aynı şekilde cümleler zor ve anlamı bilinmeyen kelimelerden arındırılmış bir şekilde oluşturulmalıdır. İçeriğiniz de listelerin yer alması da okunabilirlik için büyük katkı sağlayacaktır.

3- İçerik Uzunluğu

Bir içeriğin uzunluğu ve kullanıcıların içeriği okumak için ne kadar zaman harcayacağı önemlidir. Yapılan araştırmalara göre Google Top 10’da yer alan içerikler 1000 kelimeden daha fazladır. Blogunuzda yer alan içeriklerin mümkün olduğunca 800-1000 kelime arasında olmasına özen gösterin.

Sitenizde yer alacak içerikler için önceden bir plan hazırlayın. Temel konularda köşe taşı içerikler oluşturun. Bu içeriklerinizin kapsamlı olması ve 1500-2000 kelime arasında olmasına özen gösterin. Oluşturacağınız içeri 500 kelimeden daha az ilgili farklı içeriklerle birleştirebilirsiniz. Eğer anahtar kelimeniz ile alakalı mevcut bir içeriğiniz varsa yazdığınız yeni içeriği buraya ekleyebilirsiniz. Unutmayın doğru bir şekilde güncellenen ve tekrar optimize edilen bir içerik yeni ama kısa bir içerikten daha fazla trafik sağlayacaktır.

İçerik uzunluğu hakkında merak ettiğiniz bilgilere SEO için ideal içerik uzunluğu nedir? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

4- Özgünlük

Benzersiz içerikler oluştururken temel hedefiniz arama motorları ve alabileceğiniz muhtemel cezalar olmamalıdır. Kimi zaman çoğaltılan içeriklere sitenizde yer veriyor olsanız da bu hem kullanıcılar hem de arama motorları açısından olumlu bir davranış değildir. Ayrıca bu durum etik de değildir. Yapılan araştırmalara göre içerik yazarlarının %70’i oluşturdukları içerikler de terimler ya da açıklamalar dışında özgün içerikler oluşturmaktadır.

5- Anahtar Kelimeler

İçerik yazarları ortalama makale başı 2 anahtar kelime hedeflemektedir. Bir makaleyi yalnızca bir anahtar kelimeden daha fazlası için optimize etmek, yalnızca bir sorgu için değil daha fazlası için aramalarda görünme fırsatı sunar. Oluşturduğunu içeriklerde birincil anahtar kelimelerin yanı sıra LSI anahtar kelimelere de yer verilmeli ve bu kelimelerde hedeflenmelidir. Fakat bu içeriğin baştan aşağıya anahtar kelimeler ile doldurulması gerekir. Böyle bir durumda içeriğin spam olarak değerlendirilir ve ceza almanıza yol açar.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir