SEO’da Başarısızlığa Neden Olan Hatalar

SEO'da Başarısızlığa Neden Olan Hatalar

SEO çalışmaları ne yazık ki her zaman başarıyla sonuçlanmaz. Bunun temelinde SEO çalışmalarında yapılan hatalar yer almaktadır. SEO, sabır gerektiren bir süreçtir. Fakat birçok kişi bu süreci tam anlamıyla kavrayamaz. Aynı zamanda bu kişiler aşağıda sıralayacağımız SEO’da başarısızlığa neden olan hatalar yüzünden de istedikleri sonuçlara ulaşamaz.

SEO’da Başarısızlığa Neden Olan Hatalar ve Öneriler

1- Etkisini Yitirmiş Teknikler

Etkisini yitirmiş teknikler yani miadını doldurmuş ve artık işe yaramayan teknikleri kullanmak SEO çalışmalarına hiçbir fayda sağlamadığı gibi çalışmalarınıza da zarar verir. Bu durumu anlamanız için en basit örnek Google güncellemeleridir. Dikkatle incelediğiniz zaman Google her yıl düzenli olarak algoritmalarda irili ufaklı güncellemeler yapar.

SEO sürekli değişen ve gelişen bir süreçtir. Trendleri yakından takip etmek gerekir. Bundan 1 yıl önce uyguladığınız bir teknik bugün işe yaramayacağı gibi bugün başarısını kanıtladığınız teknikler yarın işe yaramayabilir. Bu yüzden tüm gelişmeleri yakından takip etmeniz gerekir. Aksi takdirde SEO çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

2- Doğru Analiz ve Ölçümlemelerin Yapılmaması!

SEO’nun temelinde analiz ve ölçümleme vardır. Yapacağınız analizler ve ölçümlemeler tüm çalışmalarınız için bir yol haritası oluşturur. Eğer yaptığınız analizler ve ölçümlemeler doğru değilse oluşturacağınız yol haritası da yanlış olacaktır. Bunun sonucunda belki de aylarınızı alacak çalışmalarınız başarısız olacaktır.

SEO çalışmalarının başlangıcında sonuna kadar her aşama analize dayanır. Organik trafik, reklamlar, site yapısındaki hatalar ve rakipler gibi birçok konuda doğru analizlerin yapılması gerekir. Analiz ve ölçümlemeler sonucunda ne yönde bir çalışma yapılacağına yani hangi tekniklerin kullanılması gerektiğine karar verilir. Ayrıca sitenizin neye ihtiyacı olduğunu da böylece karar verebilirsiniz.

3- Yanlış Anahtar Kelimelerin Hedeflenmesi

Moradam Blog’da yer alan birçok içeriğimizde anahtar kelime hedeflemesinde yapılan yanlışlardan defalarca bahsettik. Yoğun rekabetin yaşandığı ya da aranma hacminin çok düşük olduğu anahtar kelimelerin hedeflemesi SEO çalışmalarınızın başarısız olmasına neden olur.

Doğru hedeflemeler için öncelikler doğru bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Eğer sektörde rekabet yoğunsa ve yeteri kadar otoriter bir siteye sahip değilseniz uzun kuyruk anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekir. Arama hacminin yüksek olduğu kelimeleri hedeflemeniz gerçekçi bir hedef olmayacaktır. Her ne kadar milyonluk aranma hacmine sahip olan bir kelime de olsa bu trafik, ilk sayfada yer alan siteler arasında paylaşılacaktır.

Anahtar kelime araştırmasında en çok yapılan hatalar elbette yalnızca hedeflemeden kaynaklanmamaktadır. Ancak SEO çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ve istenilen performansın sağlanamamasının temelinde gerçekçi olmayan hedefler vardır.

4- Yetersiz Bütçe

SEO çalışmalarının başarısızlığının en temelinde belki de yetersiz bütçe yatmaktadır. Eğer bir firma ya da bireysel hizmet sunan bir uzman ile çalışacaksanız SEO için yeterli bütçenizin olması gerekir. SEO ile ilgili birçok forumda ve grupta en çok karşılaşılan durum çok düşük bir bütçe ile SEO çalışması yaptırdığını sanıp başarısız olanlar açtığı şikayet konularına sıkça rastlayabilirsiniz. Eğer SEO çalışması yaptıracaksınız tüm maliyetleri göze almalısınız. Size çok düşük fiyatlarla ilk sayfa hatta ilk sıra garantisi veren firmalardan hiçbir zaman başarılı sonuçlar beklemeyeceğinizi bilmelisiniz.

Elbette ayıracağınız bütçe yaptıracağınız çalışmanın içeriğine göre değişebilir. Ancak genel anlamda eğer bütçeniz yeterli değilse firmaların sunduğu hizmetlerden yararlanmaya çalışmak yersiz olacak. Bunun yerine yeterli bir bütçeye sahip olanan kadar elinizdeki bütçeyi reklam giderlerine ayırabilirsiniz. Bu sayede daha isabetli bir strateji belirlemiş olursunuz.

5- Sabırsızlık

Genelde birçok firmada 10 müşterinin yarısında karşılaşılan bir durumdur. Site sahipleri çalışmalar başlar başlamaz sonuç almaya ve sayfalarının ilk sıralara yerleşmesini bekler. Ancak bu tamamen hatalı bir tutum ve beklentidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi SEO, sabır ve özveri gerektiren bir süreç olduğu gibi ileriye yönelik bir yatırımdır.

Bir site, yürütülen SEO çalışmalarının ilk meyvelerin ilk 3 aydan sonra almaya başlar. Ancak yine tam anlamıyla beklenen tüm hedefler gerçekleşmez. Yürütülen çalışmalar kesintisiz olarak devam ederse siteniz ilk 3 ayın sonunda yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır. Ancak birçok müşteri aceleci davranır ve çalışmanın bir işe yaramadığı düşünür ve çoğu kez çalışmayı yarıda keser. Böyle bir durumda da yapılan tüm çalışmalar en nihayetinde başarısızlıkla sonuçlanır.

Eğer gerçekten SEO çalışmalarının sonucunda başarı yakalamak istiyorsanız sabırlı davranmanız gerekir. İki ay A ajansı ile çalışma yapıp yarıda bıraktıktan sonra 2 ay B ajansıyla, 5 ay C ajansıyla çalışma yapmak hem fazladan bütçe hem de fazladan zaman kaybıdır. Bu kaybın yaşanmış olması yetmezmiş gibi hiçbir başarı elde edemeyeceğinizi de bilmenizi isteriz. Çalışmaları yarıda kesmeyip sabırla ilk 3 ayın tamamlanmasını bekleyerek, sonuçların yavaş yavaş nasıl istediğiniz yönde ilerlediğini görebilirsiniz.

6- Gerçekleştirilemeyecek Vaatler

Günümüzde hemen hemen her SEO firması ve her uzman size ilk sayfa hatta ilk sıra garantisi verir. Ancak birçoğu boş ve gerçekleştirilemeyecek vaatlerden ibarettir. Bu yüzden çalışacağınız firmayı titizlikle seçmeniz gerekir. Referansları ve daha önce yürütülen projeleri firmadan talep ederek incelemelisiniz. Eğer firma size vaatlerini gerçekleştirebileceğini bu şekilde gösterebilirse çalışmaya başlamalısınız.

Bunun yanı sıra yine çoğu firma nokta atışı vaatler yerine daha geniş kapsamlı vaatlerde bulunur. Örneğin size 2. sayfa yerine yükselme garantisi verirler. Ki bu durum da birçok çalışma tamamen başarısızlıkla sonuçlanır. Ayrıca önemli olan sitenizin belli bir yükseliş yaşamış olması değil bu yükselişin kalıcı olmasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Uzun süre çırpınmamıza rağmen neden istediğimiz sonuçları alamadığımız en net şekilde açıklayan yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir