Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar

Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar

Şimdiye kadar birçok yazımızda anahtar kelime araştırması ve neden önemli olduğuna değindik. Ancak birçok kişi anahtar kelime araştırmasında bazı hatalar yapmaktadır. Doğru bir şekilde yapılan anahtar kelime araştırması SEO stratejinizin en önemli parçalarından biridir. Bu yüzden ufak hatalar bile olsa araştırmanızda hata yapmamanız gerekir. Bu yazımızda Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar ve bu hataları nasıl önleyeceğinize dair ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Anahtar Kelime Araştırmasında Yapılan Hatalar

Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar

1- Gerçekçi Olmayan Hedeflemeler

Anahtar kelime araştırmasında en yaygın yapılan hatalardan biri gerçekçi olmayan hedeflemelerin yapılmasıdır. Özellikle rekabetin çok yüksek olduğu sektörlerde otoriter bir site değilseniz arama hacmi ve rekabet oranının yüksek olduğu kelimelerde başarı sağlamanız oldukça zor olacaktır. Özellikle yeni açılan sitelerde bu tür kelimelerde hızlı bir şekilde başarı beklemek de gerçekçi bir hedef değildir.

Eğer sitenizi, blogunuzu ya da online işletmeniz, arama motorlarında yeni bir site ise yüksek hacme sahip kelimeler yerine öncelikle Long Tail yani Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelere odaklanın. Örneğin Kazak Modelleri anahtar kelimesi rekabetin yüksek olduğu kelimelerdir. Bu tür kelimelerde otoriter ve popüler siteleri geçmek sizin için zordur. Bu yüzden iyi bir sıralama almak için Tüylü Kazak Modelleri, Kırmızı Örme Kazak Modelleri vs. gibi kelimelere odaklanmanız daha doğru olacaktır.

Siteniz uzun süredir internet ortamındaysa ve artık uzun kuyruk anahtar kelimelerde belli bir başarı elde ettiyse artık baş ya da kafa olarak adlandırılan (örneğin “kazak modelleri”) anahtar kelimelere odaklanabilir.

2- Alakasız Anahtar Kelimelerin Hedeflenmesi

Müşterilerinizin kullandığı kelimeler ve sıralama almayı hedeflediğiniz anahtar kelimeler aynı olmalıdır. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi analiz etmelisiniz. Örneğin gala ya da balo gibi önemli etkinlikler için elbise satan bir online işletmeniz olduğunu varsayalım. Eğer kullanacağınız anahtar kelime Gala elbisesi ya da balo elbisesi olursa hedeflediğiniz başarıya ulaşamazsınız. Çünkü hedef kitleniz gala elbisesi ve balo elbisesi araması yerine gece elbisesi ya da abiye araması yapacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizin arama yaptığı yani kullandığı kelimeler ile alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız.

3- Trafik Sağlamayacak Kelimeler

Bazı kelimelerin arama hacmi ne kadar yüksek olursa olsun sitenize trafik sağlamaz. Bunun nedeni yine ilk maddede değindiğimiz hatadan kaynaklanmaktadır. Arama hacmi yüksek olan kelimelerde yeni açtığınız ya da otoriter olmayan siteniz bu mevcut arama hacminden pay alamaz. Kazak Modelleri kelimesi üzerinden örnek vererek bu durumu daha belirgin bir şekilde açıklayalım. Sitenizi yeni açtınız ya da ilk sayfada yer alan siteler kadar otoriter bir site değilsiniz. Bu durumda bu kelimede ilk sayfada yer almanız oldukça zordur. Bu durumda kelimenin sağladığı trafiğin ortalama yarısından fazlası ilk sırada yer alan siteye giderken geri kalanı diğer sitelere gidecektir.

İşte bu noktada yine devreye uzun kuyruk anahtar kelimeler girer. Anahtar kelime stratejinizi uzun kuyruk anahtar kelimelerden başlatın. Bu kelimelerin her ne kadar arama hacmi diğer kelimelere göre düşük olsa da sitenize daha fazla trafik sağlar. Bunu sağlamak için kullanıcı sorgularıyla büyük ölçüde eşleşen kelimeleri seçtiğinizi dikkat edin. Aksi takdirde uzun kuyruk anahtar kelimelerde size istediğiniz verimi sağlamayacaktır.

4- Yalnızca Tek Bir Anahtar Kelimeye Odaklanmak!

Blogunuzda yayınladığınız içeriklerde yalnızca tek bir anahtar kelimeye odaklanmayın. Anahtar kelimeniz ile alakalı diğer kelimelere de blogunuzda yer vermelisiniz. Böylece farklı kelimeler ile arama sonuçlarında başarı elde edebilirsiniz. Eğer bu konuda yeterli bilgi sahibi değilseniz, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Semantik SEO Uyumlu Makale adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5- Tekil ve Çoğul Kullanıma Dikkat Etmemek!

Anahtar kelimenizin hangi biçimde yani tekel ya da çoğul olarak kullanılacağına karar vermelisiniz. Örneğin hedeflediğiniz anahtar kelime “kazak modelleri” mi “kazak modeli” mi? Buna karar verirken yine kullanıcıların hangi biçimde aradığını bilmeniz gerek. Her ne kadar Google, bir kelimenin çoğul ve tekil sürümlerinin aynı olduğu konusunda daha iyi bir hale gelmiş olsa da, arama sonucu sayfaları ve sonuç sayısı genellikle farklıdır. Bu yüzden araştırmalarınızı yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. […] Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar […]

  2. […] Anahtar Kelime Araştırmasında En Çok Yapılan Hatalar […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir