Google Benim İşletmem Hesabında Yapılan Hatalar

Google Benim İşletmem Hesabında Yapılan Hatalar

Google Benim İşletmem hesabı oluşturmak kolaydır. Ancak gerçekten hesabınızı başarılı olmak için optimize ettiniz mi? Hesabınızı oluşturduktan sonra en son ne zaman bilgilerinizi kontrol ettiniz ya da güncellediniz?

Google Benim İşletmem hesabınızın hayati bilgilerle doludur. Bu bilgilerin eksik ya da yanlış olması Yerel SEO çalışmalarınızı sekteye uğratır. Bu yüzden sık sık hesabınızı kontrol etmeli, bilgilerinizi güncelleme ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Bu yazımızda Google Benim İşletmem hesabında yapılan hatalar Yerel SEO çalışmalarınızı olumsuz etkileyeceği gibi potansiyel müşterilerinizin de rakiplerinize kendi elinizle kaptırılması anlamına gelir. Bu yazımızda Google Benim İşletmem hesabında yapılan hatalar ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Google’ın Benim İşletmem Hesabınız İlgili Görüntülediği Önemli Bilgiler

 • Fotoğraflar
 • Dış Sokak Görünümü
 • Harita
 • Web Sitesi
 • Yorumlar
 • Telefon Numarası
 • Çalışma Saatleri
 • Sorular ve Cevaplar
 • Hakkında
 • Yol Tarifi
 • Adres Bilgileri

Yukarıda Google tarafından bir My Business hesabında gösterilen bilgileri sıraladık. Bu bilgilerinden biri ya da birkaçının eksik olması denemek kullanıcılara kötü bir deneyim sunduğunuz anlamına gelir. Ayrıca bu işletmenizin müşteri kaybettiği anlamına da gelir. Örneğin harita ya da adres bilgilerini eksik ve yanlış girmeniz durumunda işletmenizi ilk kez ziyaret edecek bir potansiyel müşteri kaybederseniz.

Google Benim İşletmem Hesabında En Sık Yapılan Hatalar

1- Eksik Bilgiler

Benim İşletmem hesabını oluşturmak tek başına Yerel SEO için yeterli değildir. Bu yüzden işletmenizin tüm bilgilerini hesabınızda eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Adres, çalışma saatleri, telefon, fotoğraf, sokak görünümü ve yol tarifi gibi bilgiler işletmeniz için hesabınızda yer alan hayati bilgilerdir. Bunların eksik olması demek müşteri kaybetmeniz demektir.

Hiçbir işletme sahibi potansiyel müşterilerini rakiplerine kaptırmak istemez. Öyleyse işletme hesabınızdaki eksik bilgileri tespit edin. Bu bilgileri güncel bir şekilde hesabınıza ekleyin.

2- Yanlış Bilgiler

My Business hesabınıza yanlış bilgiler eklemek doğrudan potansiyel müşterilerinizin bir kısmını rakiplerinize kaptırmanız anlamına gelir. Çalışma saatleri, telefon, adres, web sitesi ve diğer tüm bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekir.

3- Harita Pimleri

Harita pimleri, çoğunlukla Google Benim İşletmem hesapları tarafından göz ardı edilir. İşletmenizi ziyaret etmek isteyen potansiyel müşteriler, harita pimleri yer almıyorsa ya yanlış bir konuma gidecek ya da işletmenizi ziyaret etmekten vazgeçecektir.

4- Fotoğraflar

Fotoğraflar, harita pimlerinden sonra en çok ihmal edilen kısımlardan biridir. Birçok işletme sahibi hesabına işletmesini gösteren fotoğrafları eklemeyi göz ardı ediyor. Hatta bazı işletmelerde de eklenen footğraflar genellikle müşterilerin çektiği ve eklediği fotoğraflar oluyor.

İşletmenizi iyi bir şekilde temsil etmesi için iç ve dış mekanın fotoğraflarını eklemelisiniz. Farklı açılardan ve kaliteli hem dış hem de iç mekan için en az 5 fotoğraf eklemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca boş vitrin ve mekan fotoğrafları gibi fotoğraflar yerine müşterilerin sizi hizmet sunumu yaparken ya da çalışırken görebileceği fotoğraflar ekleyin.

5- Yorumlar

Yorumlar, ister olumlu olsun ister olumsuz olsun işletme sahipleri tarafından pek ciddiye alınmıyor ev yanıt verilmiyor. Müşterileriniz kendilerinin ciddiye alındığını görmek ister. Bunu göstermek için en iyi araçta müşteri yorumlarına cevap vermektir.

Google Benim İşletmem hesabında özellikle olumsuz yorumlara işletme sahipleri tarafından cevap oluşturmak cidden can sıkıcı olabilir. Hatta bazı işletme sahipleri ki özellikle henüz kurumsal kimlik kazanamamış olanlar olumsuz yorumlara sert bir dille cevap verebiliyor. Bunu yapmak potansiyel müşterilerinizin gözünde olumsuz bir algı yaratmanız ve onları rakiplerinize kaptırmanız demektir. Çünkü böyle bir durumda vereceğiniz cevap müşterilerinizin sizin hakkınızda oluşturacağı algıyı önceden belirleyecektir.

Bazı insanlar, sizin müşteriniz olmadığı ya da hizmet kalitenizi beğendiği halde size olumsuz yorumlar yapabilir. Ancak bu durum karşısında gelecek potansiyel müşterilerinizi düşünerek kurumsallığınızı zedelememelisiniz. Böyle bir durumda eğer kişi müşteriniz değilse ve iddiaları asılsızsa bunu uygun bir dille cevap olarak iletebilirsiniz. Diğer olumsuz yorumlar için ise durumu incelediğinizi belirten, müşteri memnuniyetini ciddiye aldığınızı ve kişiyle iletişime geçeceğinizi belirte bir cevap metni oluşturabilirsiniz.

6- Sahiplenilmemiş Listeleme

Google Benim İşletmem hesabınızı oluşturduktan sonra eğer onay işlemini yapmadıysanız işletmeniz ile ilgili bilgileri düzenleyemez ve yorumlara cevap veremezseniz. Ayrıca bir diğer risk de başkası işletmenizi sahiplenebilir ev bu durumla ilgili problemi çözemezsiniz.

Yukarıda sıraladığımız tüm hataları düzeltebilmek için de işletmenizi onaylatmanız ve sahiplenmeniz gerekir. Eğer hesabınızı yani işletmenizi doğrulatmazsanız tüm bu riskleri göze aldığınız gibi yukarıdaki hatalar varsa düzeltemezsiniz. Yerel SEO açısından başarılı bir sonuç için bu hiç de isteyeceğiniz bir durum olmayacaktır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Hamide turhan : Haziran 13, 2022 at 1:24 pm

  Bir hesap istiyorum.üçretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir