Blogumu Nasıl Tanıtırım? 4 Etkili Yöntemle Blogunuzu Tanıtın!

Blogumu Nasıl Tanıtırım? 4 Etkili Yöntemle Blogunuzu Tanıtın!

Yüzlerce ve hatta binlerce blog içerisinde blogunuzu tanıtmak, arama motorlarında üst sıralara taşımak ve daha fazla ziyaretçi elde etmek size zor görünebilir. Ancak doğru bir strateji ve yeteri özeni gösterdiğiniz zaman bunu kolayca başarabilirsiniz.

“Blogumu Nasıl Tanıtırım?” sorusunun cevabını ararken bu içeriğe ulaşmadan önce aradığınız şey tam olarak birazdan okuyacağınız ipuçlarıydı. Yukarıda da bahsettiğim gibi blogunuzu tanıtmak zorlayıcı olabilir ama doğru bir strateji ile imkansız hiçbir şey yoktur. Blogunuzu tanıtmanızı sağlayacak yani yönelttiğiniz “Blogumu Nasıl Tanıtırım?” sorusunun cevabını etkili yöntemlerle bu içeriklerle paylaşacağız.

Blogunuzu Tanıtmanızı Sağlayacak Etkili Yöntemler 

Sizlerle paylaşacağım ipuçlarını okurken alt başlıklar ilk bakışta çok yüzeysel gelebilir. Ancak biraz daha derinliklere indiğinizde gerçekten aradığınız şeyi bulacağınıza eminim.

1- Facebook Reklamları

Blogunuzu tanıtmak istiyorsanız bunun için öncelikle belli bir bütçe ayırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hatta daha basit şekliyle şöyle açıklayalım: Blogunuz veya web sitenizle hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız bunun bazı maliyetleri olacaktır. Eğer reklam çalışmaları, tanıtımlar veya SEO için belli bir bütçeniz yoksa karşınıza istemediğiniz iki sonuç çıkar. Ya hedefinize ulaşamadan yolun başında yenilgiye uğrarsınız ya da nakitten değil vakitten harcayarak kısa sürede başaracağınız şeyleri aylarca beklemek zorunda kalırsınız. Hatta öyle ki aylarca uğraşsanız bile istediğinizi elde edemezsiniz.

Facebook reklamları size garanti bir tıklama oranı sunar. Nasıl mı? Çok basit bir açıklaması var. Örneğin teknoloji blogunuz olduğunu varsayalım. Yeni çıkan bir cep telefonu modeli ile ilgili bir içerik hazırladınız. İçeriği yayınladıktan sonra öylece kendiliğinden yükselmesini ve daha fazla ziyaretçinin içeriğini okumasını beklemeniz akılcı olmayacak. Bununla ilgili bir şeyler yapmanız gerekir. Aklınıza ilk gelen şey forumlarda içeriğinizi paylaşmak olabilir. Ancak buradan ne kadar tık gelebilir? Belki 5 belki 10 belki de 50… Bunun içinde uğraşmanız gerekir. İçeriğinizle ilgili forumları bulmak ve bu forumlarda içeriğinizi paylaşacak alakalı paylaşımları bulmak belki da saatlerinizi alacak.

Neden çok fazla zaman kaybederek az tıklanmayı tercih edesiniz ki? Bunun aksine Facebook reklamları size hem zamandan tasarruf etmenizi hem de daha büyük kitlelere içeriğinizi ulaştırmanızı sağlayacak bir imkan sunar. Size belli bir ücret karşılığında belli bir oranda tıklanma garantisi sunar. Elbetteki içeriklerinizi forumlarda veya başka platformlarda paylaşmanız gerekir. Ancak sadece bunu yapıp ve arkanıza yaslanıp blogunuzun tanınmasını beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir.

2- İçeriklerinizi Mevcut Hedef Kitleniz ile Tanıtın!

İlk bakışta ne demek istediğimi anlamamış olabilirsiniz. Aslında işin özeti şu: İçerikleriniz paylaşılabilir olmalı. Düzenli olarak blogunuzu ziyaret eden ve içeriklerinizi okuyan kullanıcılara içeriklerinizi paylaşmasına yöneltin. Bu sayede etkili bir şekilde içeriklerinizi daha fazla kişiye ulaştırabilir ve blogunuzu tanıtabilirsiniz.

Mevcut kitleniz her yeni içeriğinizi okuyan, düzenli olarak blogunuzu ve sosyal medya hesaplarınızı takip eden kullanıcılardır. Her biri her yeni yayınlanan içeriği yeni kullanıcılara ulaştıracak potansiyel bir tanıtım aracıdır. Blogunuzda yayınlayacağınız her yeni içerik paylaşılabilir yani ilgi çekici ve kaliteli olduğu sürece farklı platformlarda kullanıcılar içeriklerinizi paylaşır. Bu durumda her yeni içeriğiniz yeni kullanıcılara ulaşır ve blogunuzun tanınmasını sağlar. Örneğin twitter hesabınızda içeriğinizi hedef kitlenize sunduğunuzda takipçileriniz içerikleriniz retweetler. Böylece her kullanıcı kendi takipçi listesine içeriğinizi sunmuş olur. Böylece içerikleriniz sizi takip eden kullanıcıların yanı sıra farklı kitlelere de ulaşma imkanı bulmuş olur. Bu durum yalnızca Twitter değil tüm sosyal medya platformları için geçerlidir. Bu yüzden içeriklerinizi mutlaka sosyal medya platformlarında yayınlamanız gerekir.

3- Kaliteli ve Benzersiz İçerikler Yaratın!

Neredeyse sizlerle paylaştığımız tüm içeriklerimizde kaliteli ve benzersiz içeriğin ne kadar önemli olduğunda bahsettik. Bir blog tanıtımı için de her zamanki gibi içeriklerin niteliği önemlidir. Kullanıcılarınıza içerikleriniz ile aradıkları bilgileri sunuyor musunuz? İçerikleriniz özgün mü? Kullanıcıları içerikleriniz ile etkileyebiliyor musunuz? gibi sorular çoğaltılabilir. Ancak bu soruların cevabı her zaman evet olmaz. Sorunun cevabı evet olduğunda içeriğiniz ve blogunuz herkes tarafından konuşulan ve büyük bir hedef kitleye sahip bir blog olacaktır.

Blogunuzun tanınmasını sağlayan bir içerik oluştururken rakiplerinizden yani aynı konuda yazılan en iyi içeriklerden farklı olmalısınız. Bunun içinde aynı anahtar kelimede arama sonuçlarında ilk 10’da yer alan içerikleri incelemelisiniz. Mevcut içeriklerde nelerin eksik olduğunu, hangi noktalara değinirseniz büyük bir farklılık yaratabileceğinizi ve kullanıcılara aradıkları net bilgiyi nasıl sunacağınızı bu sayede öğrenebilirsiniz.

4- Forum ve Benzer Çevrim İçi Topluluklarda Aktif Olun!

Bulunduğunuz sektör ya içerik ürettiğiniz konu ile alakalı insanları forumlar, Facebook grupları ve benzer birçok yerde bulabilirsiniz. İçeriklerinizi buralarda paylaşmak ve insanlara ulaştırmak blogunuzu tanıtmak için bir fırsat olacak. Ancak bu konuda her zaman olduğu gibi bir yol haritası belirlemeniz gerekir.

Örneğin yine bir markaya ait son çıkan cep telefonu modeli ile ilgili bir içerik oluşturduğunuzu farz edelim. Bu durumda ilk yapmanız gereken öncelikle teknoloji ve ilgili cep telefonu ile ilgili Facebook grubu veya forumları bulun. Yapacaklarınız bununla sınırlı değil. İçeriklerinizi her gönderi altına paylaşmanız başarılı bir strateji değildir. Bunun yerine öncelikle içeriğinize konu olan cep telefonu modeli ile ilgili insanların paylaştıkları gönderileri bulun. Mutlaka bu model ile ilgili insanlar bir şeyleri merak ediyor olacaktır. Bir de eğer popüler bir markaysa ve herkes tarafından merak konusu olan bir modelse başarılı bir çalışma yapmış olacaksınız.

Son olarak tekrar içerik konusuna değinmek istiyorum. İçeriklerinizin başlıkları, meta açıklarımı ve kendisi ne kadar dikkat çekici olursa yukarıda uygulayacağınız adımlar o kadar etkili olacaktır. Bu yüzden her zaman benzersiz ve kaliteli içerikler üretin. Görsellerle içeriklerinizi zenginleştirin ve son olarak etkileyici bir başlık ile son noktayı koyun. Bu içeriğimizin yanı sıra bloglar için SEO ipuçlarına yer verdiğimiz Bloglar İçin SEO İpuçları ve Stratejileri başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Yararlı konu

  2. Faydalı. Siteme beklerim 1001guzelsoz.blogspot.com

  3. Gayet faydalı bir yazı olmuş. Tebrik ederim. Kitaplarla ilgili her şeyin yer aldığı sayfamda sizleri görmekten mutluluk duyarım. https://gencokurlarr.blogspot.com/

  4. Her insanın içinde kendinden anlar bulabileceği, gerçek yaşanmışlık… yanlışlarımız,yalanlarımız,hatalarımız,mutluluklarımız,hayallerimiz bulunan bir blog,..sizi bizi hepimizi yazdığım..

  5. Tavsiyeler güzel..

  6. Gerçekten güzel bir Seo Bloğu. Takipe aldığım sitelerden biris.

  7. tarihevi.net adlı bloğuma beklerim. Faydalı bilgiler içeren bu bloğumda tarih ile alakalı ilginç konulara değinmeye çalışıyoruz. İstediğiniz konuları yorum kısmında belirtirseniz memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir