Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Hemen çıkma oranı, sitedeki diğer sayfalara tıklama olmadan aynı sayfaya siteye giren ve çıkan tüm ziyaretçilerin yüzdesidir. Hemen çıkma oranınız yüksek olduğunda, genellikle site açılış sayfalarının ziyaretçilerinizle alakalı olmadığını gösterir. Bir kişi web sitenize geldiğinde, onu müşteriye dönüştürmek için yalnızca birkaç saniyeniz olur. Bu kısa süre, onları biraz daha uzun süre kalmaya ikna etmek zorunda kalacağınız tek fırsattır. Hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların yüzdesi olarak da adlandırılır. Detaylı bilgi için Hemen Çıkma Oranı Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ziyaretçilerin aradıklarını bulamadıkları gibi web sitenizi hemen terk etmeleri veya web sitenizin kullanıcı dostu olmaması için birçok neden vardır. Bazı sıçramalar her zaman orada olurken, dönüşümleri artırmak ve işinizi büyütmek için hemen çıkma oranını azaltabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek

Alakalı İçerik

İyi bir web sitesi, alakalı içeriğe sahip olmakla ilgilidir. Ancak, doğru içerik doğru anahtar kelimelere sahip olmalıdır. İçerik yalnızca doğru anahtar kelimeleri içeriyorsa alakalı olur. Bir pazarlamacı olarak, web sitenizi okuyucuları heyecanlandıracak içeriğe odaklamak sizin görevinizdir. Doğru anahtar kelimeleri seçmeniz de zorunludur. Bu kelime grupları, arama motorlarının web sitenizle ilgili en iyi bilgiyi edinmesi için temel oluşturur.

Kullanıcı Deneyimi – Görsellik

Açılış sayfanız ve web sitenizdeki yazılar zor okunabiliyorsa, alakalı içeriğin ve doğru anahtar kelimelerin çok bir espirisi olmaz.  Güçlü anahtar kelimeler hiçbir şey ifade etmez. İçerik kullanılabilir olmalı ki, okuyucular sitenizde kalsın. İyi bir izlenim yaratmanız gerekir. Paragrafların kısa ve anlaşılır olması gerekir. Madde işaretlerini kullanın ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanın.

Popup Kullanımı Hatası

Çoğunlukla e-ticaret mağazası sahipleri, biraz ekstra para kazanmak için reklam ve açılır pencereler kullanırlar, ancak bunu yaparak organik ziyaretçileri kaybediyorlar. Pop-up’lar konukların dikkatini çekmenin bir yolu olarak üretilmiştir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar, bunu pazarlamacıların yararına kullanmak yerine, farklı şekilde kullananların -alakasız açılır pencerelerin- insanları rahatsız ettiğini ve daha yüksek bir hemen çıkma oranına yol açtığını göstermiştir. Bir pop-up kullanıp kullanmama seçimini yapmadan önce hedefinizin ne olduğunu ve hangi türde olduğunu düşünün. Sitenizden alışveriş yapan bir ziyaretçiyi kendinizden uzaklaştırmak istemezsiniz. Ayrıca pop-up’ların işe yaradığı gerçeğini de düşünüyorum, ancak müşterilerinizle uzun vadeli bir ilişki kurmak istiyorsanız pop-up’ları sınırlandırın veya tamamen kaldırmayı düşünün.

Site Güncelliği

İçerik stratejileri oluşturmak ve ilgili içerik parçalarını doğru pazara tanıtmak için daha fazla çaba sarf etmek önemlidir. Ancak, bir defalık içerik eklemek yeterli değildir. Hemen Çıkma Oranını azaltmak için, sürekli olarak yeni fikirler  ve yeni içeriklerle sitenizi güncel tutun. Düzenli olarak yeni içerik ekleyerek gücünüzü yavaşça artırıyor ve müşterilerinizin güvenini kazanıyorsunuz. Güven oluşturduktan sonra, tekrar eden ziyaretçileriniz yeni ziyaretçiyi sitenize alır. Ve bu web sitesinden daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

Site Hızı

Araştırmalar, sayfanın yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, çevrimiçi müşterilerin yaklaşık %45’inin e-ticaret sitenizden ayrılacağını gösteriyor.  Hemen çıkma oranı tamamen web sitenizin yüklenme süresine bağlıdır. Web sitenizin sayfaları ne kadar yavaş yüklenirse, hemen çıkma oranınız o kadar yüksek olur.

Mobil Uyumluluk

Müşterileriniz iPhone, iPad ve diğer mobil cihazlarda web sitenizi ziyaret ettiğinde, iyi bir şekilde görülmesi için mobil uyumlu siteler kurmanız gerekir. Google, mobil dostu web sitelerini de arama sonuçlarına üst sıralarda tercih ediyor. Bu, web sitenizin yanıt vermemesi durumunda, içeriğiniz ve sitenizdeki ürünler ne kadar yararlı olursa olsun, arama motoru sonuç sayfalarında iyi bir sıralama elde etmeyeceği anlamına gelir.

Hemen Çıkma Oranı Düşürme

İyi bir internet sitesi sahibi olmak için tüm verilere bakmak zorundasınız. Hemen çıkma oranını nasıl düşüreceğimiz, birçok web sitesi geliştiricisinin ve pazarlamacısının göz ardı ettiği çok önemli bir faktördür. Hemen çıkma oranının yüksek olması, web sitenizin yavaş olması, navigasyonun kötü olması, mobil cihazlarda kullanılamaz olması vb. gibi nedenlerle bazı ziyaretçilerin web sitenizi terk etmesine neden olduğunu gösterir. Bu durumda, hemen çıkma oranlarının düşürülebilmesi için web sitenizin kaliteli trafik ve dönüşüm için daha iyi optimize edilmesi gerekir.

Ayrıca Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Google Analitik’ten Yararlanma

Web sitenizin hemen çıkma oranını Google Analytics’in platformunda kontrol etmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve hemen çıkma oranını istediğiniz web sitesini seçin. Google Analytics görünümüne tıklayın. Kitleye Genel Bakış sayfasını bulacaksınız. Tüm sitenin hemen çıkma oranını görüntülemek için, hemen çıkma oranını tıklayın.  Tek tek sayfaların hemen çıkma oranını görüntülemek için Bütün Sayfalar bölümüne gidin. Tabloda Hemen Çıkma Oranı sütununu göreceksiniz. Hemen çıkma oranını farklı bir süre boyunca görmek istiyorsanız, tarih aralığını sağ üst köşeden değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir