Niş Site Rehberi ve İpuçları

Niş Site Rehberi ve İpuçları

Niş site, ortak ve özel bir ilgi alanına odaklanarak büyük bir pazarın küçük bir bölümüne hitap eden bir web sitesidir. Niş site kurmak, 3 ana bileşenden oluşur: Öncelikle, kendi etki alanınız ve barındırma için bir web sitesi kurmanız gerekir. Daha sonra, belirli anahtar kelimeleri hedefleyen içerik yayınlamanız gerekir. Son olarak, güvenilir bir trafik stratejisine ihtiyacınız vardır.

Niş site yolculuğu özetle şu aşamalardan oluşur: 

  • Sektör seçmek.
  • Niş alanı, anahtar kelimeleri ve rakipleri araştırmak.
  • Hedef belirlemek.
  • Domain kaydı.
  • Hosting alımı.
  • Siteyi kurmak: WordPress vb.
  • Blog yazısı veya inceleme yazmak.
  • Siteyi optimize etmek: SEO.
  • Satış ortağından / üründen / hizmetten para kazanmak.

Öneri: Niche Site Nedir, Nasıl Açılır?

Niş Site Rehberi – Bir niş pazar bulmak bir gecede olmaz. İyi nişler özenle hazırlanmalıdır. Bu, sizin çabanızı gerektirir. Bir girişimci olarak, niş piyasayı tanımlayamazsanız, niş işine girmenizin pek bir anlamı yoktur. Hedef pazarın kim olduğu, reklamın hedef kitlesi gibi kriterler üzerine bir süre düşünmek gerekmektedir. Bu nedenle, niş pazar bulmak çoğu girişimci için büyük bir zorluk gibi görünür. Ancak tamamen zor değildir. Sabırlı ve araştırmacı olmak gereklidir.

İlgi Alanı ve Tutku: Girişimci olmak kolay değildir. İşletme, kendi şirketinizi yönetme zorluklarına dayanma yeteneğinizi test edecektir. Bu zor durumlarda, yaptığınız şey hakkında tutkulu değilseniz, işi yarıda bırakmanız kolay olacaktır. Bir niş pazar bulurken, aynı kriterler geçerlidir. İşletmenizin sunduğu tüm ürün ve hizmetleri listeleyip, en çok tutkunu olduğunuz ürünü seçmeniz gerekir. Farklı insanların ihtiyaçlarını karşılamak için bu ürünün nasıl özelleştirilebileceği üzerine beyin fırtınası yapılmalıdır. Her fikir potansiyel bir niş pazar haline gelebilir.

Rakipler ve Boşluklar: Rakiplerin varlığı, bulduğunuz nişin karlı olduğunun bir işareti olabilir. Hizmetlerini araştırmak, pazarda bir niş bulma arayışına yardımcı olacaktır. Satış sürecinde bıraktıkları boşlukları belirleyebilirsiniz. Tüketici olarak sağlamadıkları bir hizmet varsa, bu boşlukları doldurmanın yolları bulunmalıdır. Çevrimiçi inceleme platformları, müşterilere ihtiyaçlarını ve isteklerini ifade etme şansı verir. Bu tür sitelere gitmek müşterinin ne istediği hakkında bir fikir verecektir. Müşteriler neye şikayet ediyor? Belirli bir üründen ne eklemek veya çıkarmak istiyorlar?  Şikayetlerini ve yorumlarını ürününüze uygulamak, sorunlarını çözecektir.

Sosyal Medyada Araştırma: Dijital çağda yaşıyoruz ve nüfusun çoğunun sosyal medyaya erişimi var. Sosyal medya platformları, bir niş pazar ve hedef kitleyi ararken çok yardımcı olabilir. Müşteri anketlerinin burada da yapılabilmesi dışında, trend konuları size bir niş pazar için fikir verebilir. İnsanların konuştuğu şey, gelecekte ortaya çıkacak niş pazarların bir göstergesi olabilir. Öte yandan, sosyal medya beğenileri ve incelemeleri hedef kitlenizi belirlemeye yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime Araştırma: Arama sorgularını sitenize ziyaretçi olarak dönüştürebilecek benzersiz ve rekabetçi bir anahtar kelime listesi araştırılmalıdır. Google’da anahtar kelimelerin yerel ve genel arama hacimlerini veren çeşitli hizmetlerle nişin sektör büyüklüğüne dair de bilgi elde edilebilir. Buradaki fikir, insanların bilmedikleri şeyler hakkında bilgi aramalarıdır. Ne bilmek istedikleri hakkında bir fikre sahip olarak, yararlanabileceğiniz bir niş pazarın kilidini açarsınız.

Pazarlama: Bir niş pazar için geliştirilen bir ürün, belirli bir grubun ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanır. Hedef kitle olduğu için iş bu özel gruba pazarlanır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir