Niche Site Nedir, Nasıl Açılır?

Niche Site Nedir, Nasıl Açılır?

Niche site açmak, sıradan bir web sitesi açmaktan çok daha ötedir. Niche site açmak aslında İnternetten Nasıl Para Kazanılır? sorusunun da cevabıdır. Bu yazımızda son yıllarda sıkça duyduğumuz ve oldukça önemli olan Niche Siteler ile ilgili Niche Site Nedir? ve Niche Site Nasıl Açılır? sorularının cevabını vermiş olacağız.

Niche Site Nedir?

Niche Site/Niş Site, arama motorlarında rekabetin düşük ancak TBM oranı yüksek kelimelerdir. Farklı bir anlatımla Niche site diğer sitelere göre daha dar bir alanda açılan sitelerdir. Bu tür bir siteniz varsa rakip sayınızda oldukça az olacaktır. Ancak belirlediğiniz kelimelerde reklam verenler çok fazladır ve tıklama başına elde edilen ücret diğer kelimelerden çok daha yüksektir. Tüm bunlar kapsamında bakıldığında rakibinizde hiç yok denecek kadar az olduğu için gelirin tamamını sizin alabileceğiniz anlamına gelir.

Niche Site Nasıl Açılır?

Bir web sitesi açmak başlı başına zorken niche site açmak çok daha zor olabilir. Niche kelimeleri belirlemek diğer anahtar kelimelerden daha zordur. Ancak doğru adımlarla daha kolay bir şekilde niche sitenizi açabilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Hadi başlayalım…

1- Hangi Dilde Niche Site Açacağınıza Karar Verin!

Öncelikle niche siteniz Türkçe mi, İngilizce mi yoksa farklı bir dilde mi olacak buna karar vermelisiniz. Eğer yabancı niche site açmak gibi bir planınız varsa içerik konusunda iyi bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ufak bir ipucu vermek gerekirse eğer yeterli bütçeye de sahipseniz yabancı niche site açmak size daha fazla kazanç sağlayacaktır. Yaptığınız araştırmalarda da göreceksiniz ki bulacağınız niche kelimeler içerisinde yabancı kelimelerin TBM’si çok daha yüksektir.

2- Niche Kelimenizi Belirleyin!

Niche kelime belirlemek diğer anahtar kelimelerden daha zordur. En yüksek getiriyi sağlayacak kelimeyi binlerce farklı varyasyon içerisinden bulmanız gerekir. Elbette bunu kolaylaştıran araçlar mevcut. Ancak burada önemli olan mantıktır. Yapacağınız mantıklı seçimler ile seçtiğiniz niche kelime size daha fazla getiri sağlayacaktır.

Niche Kelime Bulmanızı Kolaylaştıracak Araçlar:

Niche kelime belirlerken dikkat etmeniz gereken başlıca üç önemli nokta var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aylık Aranma Hacmi
 • Tıklama Başı Maliyet
 • Rekabet

Yukarıda da anlattığımız gibi niche kelimelerde TBM’nin yüksek rekabetin düşük olması gerekir. TBM’si yüksekken bunla birlikte rekabette aynı ölçüde yüksekse bu niche bir kelime olmayacaktır. Kısacası yalnızca TBM oranının yüksek olması yeterli değildir.

3- Niche Siteniz İçin Alan Adınızı Belirleyin!

Niche bir sitede markalaşmaktan ziyade önemli olan belirlenen kelimelerdir. Örneğin bir e-ticaret sitesi ya da genel içerik üreten sitede alan adı herhangi bir nesne ismi olabilir. Ancak niche sitelerde alan adı belirlenen niche kelime olmalıdır. Örneğin “Cord Blood” ise alan adınızın www.cordblood.com şeklinde olmalıdır. Elbette bu kesin bir kural değil ancak elde edilmek istenen gelir yüksekse alan adının bu şekilde olması hedefinize daha çok yaklaştıracaktır.

4- Hosting Seçiminde Hedeflenen Dili Dikkate Alın!

Eğer sitenizde hedeflenen dil İngilizce ise yani İngilizce bir siteniz varsa tercih edeceğiniz hosting firmasının lokasyonu Türkiye’de olmamalıdır. Örneğin Amerika’da yaşayan ve İngilizce konuşan bir kitle hedef kitlenizse Amerika lokasyonlu bir hosting firması ile çalışmalısınız.

5- İçerikleriniz Her Zaman Önemli!

Bazı kişiler niche sitede yer alan içerikler ister kaliteli ister kalitesiz olsun kesinkes yüksek bir gelir elde edeceğiniz düşünür. Özellikle Türkiye’de yabancı niche site açanlar birçok içeriği translate üzerinden çevirerek sitede yayınlamanın iyi bir yöntem olduğunu düşünür. Ancak bu tamamen yanlıştır. Mevcut Türkçe bir içeriği translate gibi araçlarla farklı dillere çevirerek sitenizde yayınlama hatasına düşmeyin. Yabancı niche site açıyorsanız içerik için mutlaka iyi bir bütçe ayırın.

6- Artık Para Kazanmaya Başlayabilirsiniz!

Yukarıda sıralanan dört adımı doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz Adsense başvurusu yapabilirsiniz. Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra doğru reklam yerleşimi yaptığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca ilk etapta çok iyi gelir elde edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Sitenizi açtıktan yaklaşık 4 ila 6 ay içerisinde iyi bir gelir elde edemeyebilirsiniz. Bu süreç siteniz tam anlamıyla oturacağı ve şekillenmesi için ihtiyaç duyulan süreçtir. Bu süreçte içerik ve diğer faktörleri gözden geçirerek sitenizi iyi bir hale getirmelisiniz. Son olarak unutmadan kelimelerin TBM’sinin yüksek olması tek başına yeterli değildir. Bu kelimelerle iyi bir gelir için mutlaka SEO’nun gücünden yararlanmanız gerekir. Niche siteler için SEO çalışması yaptırarak kazancınızı kat kat artırabilirsiniz.

Bonus: En Çok Kazandıran Niche Kelime Önerileri

 • Insurance $58
 • Gas/Electricity $54
 • Mortgage $47
 • Attorney $47
 • Loans $44
 • Lawyer $42
 • Donate $42
 • Conference Call $42
 • Degree $40
 • Credit $38

Yukarıda en çok kazandıran niche kelimeler de verdiğimiz 10 örnek yalnızca ana niche kelimelerdir. Bu kelimeleri farklı varyasyonlar ile öbeklere sığdırmanız gerekir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Ben de bir niche site sahibiyim fakat türkçe. Yazınızdan faydalandım.

 2. Merhaba hocam şimdi ben bir niche sitesi açtım sektör ise genel blog sitesi olacak örnek : sağlık teknoloji spor sinema ve benzeri kategorilerden içerik gireceğim benim anlamadığım nokta tek bir noktada değil de böyle farklı kategorilerde nicheye girmem mantiksiz mi tutmaz mi yani ?

 3. […] Öneri: Niche Site Nedir, Nasıl Açılır? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir