WordPress Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

SEO Çalışmalarınıza Katkı Sağlayacak En İyi WordPress SEO Eklentiler

Sitesine WordPress kuran birçok kişi gelecekte onlar için sorun yaratacak bazı değişiklikler yapmayı unutur. Bu nedenle WordPress kurduktan sonra yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. WordPress’i yükledikten sonra veya ilk makalenizi yayınlamadan önce yapmanız veya değiştirmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

Genel Ayarlar kısmında, WordPress Adresi (URL) sekmesine web sitenizin tam adresi yazılmalıdır: https://www.moradam.com gibi. Web sitenizde SSL etkinse, Http yerine mutlaka Https kullanın. 

Yazma ayarlarında, “Varsayılan Yazı Kategorisi” seçeneğini ayarlayın. Bir makaleyi yayınladığınızda, varsayılan olarak bu kategoride gösterilecektir.

Okuma ayarlarında, “Arama Motoru Görünürlüğü” sekmesi vardır; sitenizin Google’da görünmeye başlaması için bu kutunun işaretini kaldırın. Bu kutuyu işaretlediyseniz, web siteniz Google’da dizine eklenmez.

Kalıcı Bağlantılar‘da; blog gönderileri için birçok farklı URL yapısı vardır. Ancak “Yazı ismi” SEO açısından en iyisidir. Bu yüzden “Yazı ismi” seçiniz ve kaydet düğmesine tıklayınız.

Görünüm>Özelleştir kısmında; web siteniz için bir web sitesi logosu ve simgesi ekleyin. Simge ICON biçiminde ve görüntü PNG biçiminde olmalıdır. 

Temalar kısmında; seçtiğiniz temayı yükledikten sonra diğer temaları silin. Herhangi bir WordPress temasını silmek için Tema Detaylarını tıklayın ve daha sonra sil seçeneğine tıklayın.

Yazılar kısmında; WordPress yüklendikten sonra bu kısmı kontrol edin. Daha önce “Merhaba Dünya” veya başka yayın varsa silin.

Hakkımızda ve İletişim sayfaları; Hakkımızda ve Bize Ulaşın gibi sayfalar tüm internet siteleri için gereklidir. İnternet sitenize dair ve iletişim bilgileri hakkında bilgi sağlarlar. Ayrıca web sitenize gelen ziyaretçilerin, sitenize duyulan güvenini de arttırır.

SEO eklentisi: Herhangi bir web sitesinin Google arama sonuçlarında iyi bir sıralaması için arama motoru optimizasyonu gereklidir. WordPress’te bunun için var olan SEO eklentileri, web sitenizi ve içeriğinizi kolayca optimize etmenize yardımcı olur. (En İyi WP SEO Eklentileri)

Google Analitik hesabı; Her şeyi yükledikten ve yukarıda belirtilen tüm değişiklikleri yaptıktan sonra, şimdi bir Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekir. Google Analytics’te, web sitenize gelen ziyaretçilerin tüm ayrıntılarını bulabilirsiniz. Google Analytics’te web sitenizdeki gerçek zamanlı aktif kullanıcıları, web sitenizin herhangi bir zamanda kaç ziyareti olduğunu, ziyaretçi konumlarını ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Ücretsizdir. (Google Analytics Rehberi)

Google Webmaster hesabı: Google Webmaster Tools, web sitesi sıralamasını, izlenimi, tıklamaları, hataları, manuel cezaları, mobil kullanılabilirliği, geri bağlantıları ve daha pek çok şeyi bulmanıza yardımcı olacak bir araçtır. Web yöneticisi aracının yardımıyla, gelecekte daha iyi hale getirmek için web sitesi pazarlama stratejinizi oluşturabilirsiniz. WordPress sitenize mutlaka Google webmaster hesabınızı ekleyin.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir