Google Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Yayınlandı!

Google Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Yayınlandı!

Google’ın belli dönemlerle yaptığı algoritma güncellemelerine bugün bir yenisi daha eklendi. @searchliaison Twitter hesabından yaptığı açıklamada Google Eylül 2019 çekirdek algoritma güncellemesi olarak adlandırdığı ve bu güncellemeyi bir yazı ile duyuran Google, blog linkini de aynı tweet aracılığıyla paylaştı.

Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi ile Neler Değişiyor?

Google, yalnızca yılın belli dönemlerinde değil aslında her gün güncellemeleri arasına bir yenisini daha eklemektedir. Bu güncellemelerin her biri arama sonuçlarında ya da site trafiğinizde net bir şekilde fark edilmez. Ancak çekirdek algoritma güncellemeleri arama sonuçları üzerinde oldukça etkili güncellemeler olarak tanımlanabilir.

Google, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 24 Eylül 2019 tarihinde web sitelerini geniş bir algoritma güncellemesinin beklediğini duyurdu. Google’ın güncelleme ile ilgili yaptığı paylaşım ve açıklamadan yola çıkarak bu güncelleme ile sizleri nelerin beklediğini hep birlikte inceleyelim:

1- İçerik

Her güncelleme de olduğu gibi Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesinde de temel nokta başarılı içeriktir. Eğer gerçekten içeriklerinize güveniyorsanız güncelleme sonrasında büyük sıralama kayıpları yaşamazsınız. Eğer içeriklerinizde hala güncellemeniz gereken noktalar varsa aşağıda sizler için sıralayacağımız kriterler doğrultusunda bunu yapabilirsiniz. 

 • İçerikleriniz özgün olmalıdır. 
 • İçerikleriniz anahtar kelimelerinizle alakalı kapsamlı bilgiler vermelidir. 
 • İçeriklerinizde kullandığınız anlatım biçimi ve dilin kullanıcılar tarafından kolay anlaşılıyor olması gereklidir. 
 • İçeriklerinizin sosyal medya ve diğer platformlarda paylaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. 
 • Web sitenizde yer alan içeriklerde kullanıcıların dikkatini başka yöne çeken ya da içeriğe ulaşmasını zorlaştıran reklamlar olmamalıdır. 
 • Web siteniz başta olmak üzere sayfalarınızın mobil uyumlu olması ve içeriklerinizin mobil cihazlardan iyi bir şekilde görüntüleniyor olması gerekir. 
 • İçerikleriniz kullanıcıların amaçlarına hizmet eden ve onlara aradıkları bilgileri sunacak şekilde tasarlanmalıdır. 
 • Başlıklarınız kısa ve içeriğiniz hakkında bilgi verecek şekilde oluşturulmalıdır. Aynı zamanda meta açıklası gibi ögelerde bu şekilde hazırlanmalıdır. 

Eylül 2019 Çekirdek Algoritması sonrasında sayfalarınızın ve içeriklerinizin performansında düşüş gözlemliyorsanız yukarıdaki kriterler çerçevesinde düşüş yaşadığınız sayfalarınızı denetleyin. 

2- EAT Puanı

EAT, Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik kelimelerinin İngilizce kısaltmalarıdır. Terimin ya da kavramın açıklaması ise yazılan içeriklerde uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik faktörlerinin esas alınmasıdır. (Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

EAT puanı ya da derecelendirme sistemi, doğrudan sıralama faktörü değildir. Ancak Google EAT Puanını dolaylı olarak sıralamalarda esas almaktadır. EAT Puanı aslında doğrudan içeriklerinizle alakalı bir faktördür. Google’ın geçmişte yaptığı çekirdek algoritma güncellemeleriyle ortaya çıkan EAT Puanı Eylül güncellemesi ile de ön plana çıkıyor. Bu yüzden içeriklerinizi EAT perspektifinden inceleyerek neler yapmanız gerektiğini incelemelisiniz. 

Çekirdek algoritma güncellemeleri basit ve yüzeysel güncellemelere göre daha uzun süreli etki yaratır. Ayrıca bu güncellemeler birkaç aylık uzun bir süreci kapsar. Herhangi bir algoritma güncellemesinden etkilenen içeriğinizi diğer güncellemeye kadar yeniden düzenlemeniz ya da bir anlamda optimize etmeniz web sitenizin sıralamalarda yaşadığı düşüşü toparlamaya yetmeyebilir. Bundan dolayı henüz güncelleme yeni başlamışken bir an önce içeriklerinizi gözden geçirerek yeniden optimize etmeniz gerekir. 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Çok iyi bir ilerleme kaydederken bu eylül ayı güncellemesi sonucunda web sitemde bir anda gerilemeler meydana geldi. Buna neyin neden olduğu konusunda açıklamalar yapmışsınız. Ancak bana soracak olursanız bir sorun gözükmüyor. Acaba bu gerilemenin neden olduğu konusunda sitemi inceleyin yapmam gerekenleri bana bilgilendireceğiniz veya yapılması gerekenleri sizin tarafınızdan yapılması konusunda bir hizmetiniz var mı?

  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir