301 Yönlendirmesi Ne Kadar Sürer?

301 Yönlendirmesi Ne Kadar Sürer?

301 yönlendirmesi bir HTTP durum kodudur. Bir sayfanın konumunun kalıcı olarak taşındığını gösterir. 301 yönlendirmesi, tarayıcıya sayfanın yeni bir URL kullandığını ve orijinal konumuna geri dönmeyeceğini bildirir. 301 yönlendirmeleri, SEO sıralamalarınızı önemli ölçüde etkilemeden bir web sayfasını diğerine yönlendirmenin kolay bir yoludur. Ayrıca, içeriği birleştirip web sitenizi optimize ederek organik trafiği artırmak için 301 yönlendirmelerini etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu nedenle, 301 yönlendirmesi geçici bir yönlendirme için uygun bir HTTP durum kodu değildir. 302 yönlendirmesi, bir sayfanın geçici olarak taşındığını gösterir. 302 yönlendirmesi kullanmak sıralamalarınıza zarar vermez. Ancak, orijinal sayfanın arama sonuçlarından çıkarılmasına neden olmaz, bu da genellikle 301’in bir hedefidir. Bu sebepten ötürü eski sayfayı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, 301 kullanmanız gerekir.

301 Yönlendirmesi Ne Kadar Sürer?

301 yönlendirmesi yaparken, yeni linke taşımak tek bir link ise birkaç gün içinde tamamlanabileceği gibi, bir kaç hafta da sürebilir. Kişisel deneyimlerimize göre örneğin backlink sayısı az iken organik hit sayısı çok olan içeriklerin yönlenmesi bir kaç hafta almakta iken, backlink sayısı çok olup aynı hiti alan içeriklerin Google’da görünen linki daha kısa sürede yeni linkle yerini değiştirmektedir.

301 Yönlendirmesine Dair Uyarılar

Tekil olarak içerik linkinizi veya alan adınızı değiştirdikten sonra yalnızca 301 yönlendirmelerine güvenmek yerine, eski web sayfası linklerini site içi bağlantılarınızdan ve site haritalarınızdan kaldırmanız son derece önem arz eder. Google’ın artık var olmayan web sayfalarını taramasını zorunlu tutmaya devam etmek, Google tarafından size ayrılan taranma kredinizi boşa harcamak anlamına gelir. Kullanıcıların ve tarayıcıların yeni sayfalara gelmesini ve çok fazla yönlendirme döngüsünden geçmemelerinden emin olmak için site içi dahili bağlantılarınızı ve site haritalarınızı düzelttiğinizden emin olmanızı öneririz.

301 Yönlendirmesi konusu hakkında diğer sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. zafer barış : Şubat 14, 2021 at 12:40 pm

    Merhaba bunu eklenti yolu ile yaptıktan sonra sayfalarda yeni sayfalara aktarılınca içerideki eski linkleride düzelttikten sonra eklentiyi kaldırmalımıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir