Tıklama Alan Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Meta Açıklaması Optimizasyonu

Sitenizin, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında görünmesi  genellikle yeterli değildir. Ayrıca tıklama almak için insanların dikkatini çekmek zorundasınız, böylece diğerleri arasında sizin sitenizi tıklasınlar. Özünde, meta açıklamalar potansiyel ziyaretçilere ne tür içerik bekleyebileceklerine ilişkin bir genel bakış sunar. Bunlar yalnızca birkaç satır uzunluğunda olma eğilimindedir, bu nedenle meta açıklamalarınızı yazma şeklinizdeki küçük farklılıklar, tıklama oranınızı önemli ölçüde artırmak için yeterli olabilir.

İyi bir meta açıklamanın ana amacı, sayfanın ne hakkında olduğu hakkında bir fikir vermektir. Doğal olarak, başlıklar da burada hayati bir rol oynar, ancak tek bir başlığa sığabilecek az sayıda bilgi varken meta açıklamalara nispeten çok daha fazla bilgi yazılabilir. 

Bununla birlikte meta açıklamalar, sayfanızın içeriğini genişletmek için size en fazla birkaç cümle sağlar. Bu açıklamaları kendiniz yazabilir veya arama motorlarının her kullanıcının arama sorgusuna göre otomatik olarak oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motorları sizin için otomatik olarak oluşturabilir, ancak, biz kesinlikle kendi meta açıklamaları yazmanızı öneririz. Meta açıklaması yazarak, arama sonuçlarında ve sosyal medya sitelerinde hangi yazıyla potansiyel ziyaretçi karşısına çıktığınız üzerinde tam kontrol sahibi olurken, kullanıcılarla etkileşim kurma şansınızı da artırırsınız.

Örnek:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) tamamen rekabet ile ilgilidir. Her bir siteyle, tıklamaların aslan payını almayı umarak, belirli bir arama için sonuç sayfalarında görünen diğer tüm sitelere karşı rekabet edersiniz.

İki metin satırı çok fazla değil, ancak çoğu zaman, birkaç temel öğeyi kapsamak için yeterlidir.

Meta açıklamalar çoğu zaman, bu şunları içermelidir: Sayfanız ne hakkındadır? Okuyucuya nasıl fayda sağlayabilirsiniz?

Bir meta açıklama çok belirsizse, web sitenizi ziyaret etme fikriyle kullanıcı elde edemezsiniz. Tabii ki yine de tıklama alacaksınız, ancak alabileceğiniz kadar çok tıklama alamayacaksınız.

Mesela bu içerik için ideal bir meta açıklaması şöyle olabilirdi: “Meta açıklamalar herhangi bir sitenin SEO için anahtardır. Bu makalede, kendi meta açıklamalarınızı optimize etmenize yardımcı olacağız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!”

Bu kısa ve önemli bir nokta ve basit bir Harekete Geçirici Mesaj (CTA) dahi ekleyerek içeriğimizi tanıttık.

Bu noktada, bir meta açıklamanın neleri içermesi gerektiği hakkında şunlar söylenebilir:

1 ✿ Meta açıklamalarınıza anahtar kelimeler eklemek akıllı bir SEO uygulamasıdır. Arama motorlarına içeriğinizin ne hakkında olduğu hakkında daha iyi bir fikir verir. Ancak, her zaman olduğu gibi, bu meta anahtar kelimeleri organik olarak kullandığınızdan emin olun. Bu, açıklamalarınızı anahtar kelimelerle doldurmamak anlamına gelir; açıklamanızın bir insanın (botun değil) yazacağı bir şekilde yazmalısınız.

2 ✿ Arama sonuçlarının çoğu oldukça sıkıcı görünüyor: Bir başlık, meta açıklama ve URL. Ancak, bazı durumlarda, sonuçlarınız biraz daha canlı görünecektir. Zengin parçacıklardan (snippet) bahsediyoruz.  Bunları oluşturmak için sayfalarınıza yapılandırılmış veri işaretlemesi ekleyerek içeriklerinin içeriği hakkında daha fazla bilgi sağlarsınız. Arama motorları bu bilgileri tanıyabilir ve sonuçlarınızı buna göre yapılandırabilir.

3 ✿ Meta açıklamalar söz konusu olduğunda, iki tür potansiyel kopya vardır. Her ikisinden de kaçınmak iyi bir uygulamadır: Diğer sitelerin açıklamalarını taklit etme, Sayfalarınızdan birkaçının aynı açıklamayı kullanması. Genel olarak,  SEO söz konusu olduğunda yinelenen içerik her zaman kötü haberdir. Ayrıca, aynı arama terimleri için rekabet eden birkaç sayfanız varsa tıklama oranınıza zarar verebilir. Pratik amaçları yerine getirmek adına, tüm sayfalarınızın benzersiz meta açıklamalara sahip olması gerekmektedir. 

4 ✿ Çoğu meta açıklama oldukça sıkıcıdır. Meta açıklamalarınızı öne çıkarmanın bir yolu da ilgi çekici bir dil kullanmaktır. Bunu yapmak için, sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için diğer web sitelerinin ne yazdığına göz atabilirsiniz.

Ayrıca Meta Açıklaması Nasıl Yazılır? Meta Açıklaması Neden Önemlidir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir