Screaming Frog SEO Programı Kullanımı [Detaylı Rehber]

Screaming Frog SEO Programı Kullanımı [Detaylı Rehber]

Site analizi, SEO uzmanları için oldukça önemli bir husus. Problemleri detaylı bir şekilde belirlenen projeler, hedef noktaya çok daha hızlı ve efektif bir şekilde ulaşır. Tabi ki site analizi söz konusu olduğunda link yapısı, analizlerin büyük bir önem taşır. Link yapılarını analiz etmek için de genellikle Screaming Frog kullanılır.

Uygulamaya yabancı olan kişiler, Screaming Frog’un SEO Spider’ını kullanırken adeta kendilerini kaybolmuş hissederler. Screaming Frog inanılmaz etkili ve yararlı bir araç olmasına rağmen pek de kullanıcı dostu olmayan arayüzüyle kendisini yeni keşfeden insanların karşısına çeşitli zorluklar çıkarır.

Eğer sizler de bu nadide SEO aracı ile henüz yeni tanıştıysanız ve programın arayüzüne bakıp “Peki şimdi ne yapmam gerekiyor?” diyorsanız; sizler için hazırladığımız Screaming Frog kullanım rehberini okumanız gerekiyor!

Screaming Frog Nedir? Ne işe Yarar?

Yaratıcılarının tanımına göre Screaming Frog: Web sitelerini crawl eden, web site verilerini toplayan, tüm bunları kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde organize eden kullanımı kolay ve güçlü bir yazılımdır. Kullanımı kolay ifadesine her ne kadar katılmıyor olsak da diğer hususlar konusunda yüzde yüz haklı olduklarını söylemek mümkündür.

Özetlemek gerekirse Screaming, başlıca şu konularda kullanıcılara benzersiz faydalar sağlar:

 • Site içi link yapısında yer alan yönlendirmeleri ve hataları detaylı bir şekilde gösterir. (404, 301, 302, canonical vb)
 • SEO kriterleri arasında yer alan title, meta açıklaması, h tagleri gibi elementleri organize bir şekilde kullanıcılara sunar.
 • Sitenizde yer alan resimlerin alt metin bilgilerini ve 100 KB’tan büyük olanlarını gösterir.

Screaming Frog Nasıl Kurulur?

Eğer sizler de program arayüzüne bakarak “Şimdi ne yapmalıyım” diye düşünen kişiler arasına katılmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Screaming Frog’u bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/

Bağlantıya tıkladıktan sonra Download butonu aracılığıyla yazılımı indirebilir ve oldukça basit bir şekilde kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Screaming Frog’un ücretsiz bir şekilde kullanılması mümkündür ancak ücretsiz versiyonunda web sitelerinize ait URL’lerden yalnızca 500’ünü tarayabilir ve analiz edebilirsiniz. Eğer geniş çaplı bir internet sitesine sahipseniz ve detaylı bir analiz yapmak istiyorsanız programın ücretli planlarından faydalanmalısınız.

 

Screaming Frog Arayüz Rehberi

Bu noktada yer alan bilgiler sayesinde artık Screaming’in yapısını tanımak üzere önemli adımlar atacak ve program arayüzüne bakıp kalanlar kervanından ayrılacaksınız. Program İngilizce olduğundan menülerde yer alan seçenekleri ve sekmeleri olduğu gibi anlatacağız.

1 –  File

File sekmesi sayesinde üzerinde çalışıyor olduğunuz web sitesinin crawl verilerini kaydedebilir ve istediğiniz zaman tekrar görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Scheduling seçeneği üzerinden ileri zamanlı crawl işlemleri planlayabilirsiniz.

 

2 – Configuration

Configuration sekmesi üzerinden pek çok özelleştirme yapabilirsiniz. Ancak bunlar için ücretli bir plana sahip olmanız gerekiyor. Bu sekme üzerinden crawl seçeneklerini özelleştirebilir ve görüntülemek istediğiniz verileri seçebilirsiniz. CSS, HTML, JavaScript, resimler ve diğer SEO kriterlerini crawl sonuçlarına dahil edebilir ya da sonuçlardan çıkartabilirsiniz. Ayrıca Screaming Frog’un crawl işlemini gerçekleştirirken bilgisayarınızdan ne kadar güç tüketebileceğini de bu sekme üzerinden düzenleyebilirsiniz.

3 – Mode

Mode sekmesi sayesinde crawl sonuçlarının nasıl gösterileceğini seçebilirsiniz. Standart olarak “spider” seçeneği işaretlidir.

4 – Bulk Export

Bulk Export sekmesi sayesinde internet sitenizin tüm linklerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Eğer sekmeyi incelerseniz “tüm linkler” teriminin bir hayli geçerli olduğunu görebilirsiniz. Link durum kodları, link yönlendirmeleri, iç linklemeler, anchor textler ve hatta sitemapler dahi bu sekme üzerinden indirilebilir.

 

5- Reports

Reports sekmesi üzerinden internet sitenizin tüm crawl audit’ini gözlemleyebilirsiniz. Link yönlendirmeler, canonicallar ve öksüz sayfalar bu sekme üzerinden tıpkı bir rapor gibi indirilebilir.

 

6 – Sitemap

Sitemap sekmesi üzerinden Screaming Frog aracılığıyla web sitenizin site haritasını oluşturabilirsiniz.

 

7 – Visualisations

Visualisations sekmesi üzerinden internet sitenizin link yapısını bir grafik şeklinde görüntüleyebilirsiniz.

 

Screaming Frog ile SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Artık program arayüzüne hakim olduğunuza göre web sitenizin ilk denetimini gerçekleştirebilir ve elde ettiğiniz verilerin ışığında gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Screaming Frog ile SEO denetimi yapmak için öncelikle aşağıdaki görselde de işaretli olan metin kutucuğunda sitenizin adresini yazmanız ve “Start” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Butona tıkladıktan sonra Screaming Frog internet sitenizi crawl etmeye başlıyor. İçeriğin başında da söylediğimiz gibi yazılımın ücretsiz versiyonuyla yalnızca web sitenize ait 500 URL’i analiz edebiliyorsunuz. Crawl hızı Screaming Frog’a ayırdığınız RAM kapasitesine ve internet sitenizde yer alan URL sayısına oranla değişiklik gösterebiliyor. Aşağıdaki başlıkları takip ederek hem Screaming Frog’un detaylı kullanımını öğrenebilir hem de sitenizin ilk denetimini gerçekleştirebilirsiniz.

 

1 – Crawl Derinliği Analizi

Screaming Frog’un en önemli özelliklerinden biri olan crawl derinliği analizi es geçilmemesi gereken bir işlemdir.

Crawl derinliği, belirli bir sayfaya web sitenizin anasayfasından toplamda kaç tıklamayla ulaşılabildiğinin verisidir. Crawl derinliği internet sitenizin büyüklüğüne ve kategorilerinizin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Kullanıcıların sitelerin derininde yer alan URL’lere ulaşması zor olacağından arama motorları da kullanıcılar ile aynı davranışı sergiler ve genellikle crawl derinliği yüksek olan URL’ler arama motorları tarafından daha yavaş indekslenir. Ayrıca bu URL’lerin başarılı sıralamalar elde etmesi de bir hayli zordur.

 

Eğer internet sayfanızda önem verdiğiniz bir sayfa bulunuyorsa ve bu sayfa üzerinden trafik kazanmak istiyorsanız crawl derinliğini maksimum 2 ya da 3 değerinde tutmalısınız.

Crawl derinliğini analiz etmek için Internal sekmesine tıklamalı ve açılan pencereyi sağa doğru kaydırmalısınız. Görselde de işaretli olan bölgeden tüm URL’lerinizin crawl derinliğini gözlemleyebilirsiniz.

 

2 – Durum Kodları Analizi

Görselde de işaretli olan Response Codes, yani durum kodları sekmesine tıkladığınızda web sitenizde yer alan tüm linklerin durum kodları karşınıza çıkar. Tüm linkleri bu şekilde incelemek bir hayli zor olacağından programın sağ tarafında yer alan Overview bölmesinden faydalanabilirsiniz. Bu bölmede tüm durum kodları filtrelenmiş bir şekilde size sunuluyor olacak. Yani tek bir tıklamayla web sitenizde 404 hatası veren tüm URL’leri görüntüleyebilirsiniz.

Eğer durum kodları hakkında bilgiye sahip değilseniz sizlere durum kodlarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • 2xx Durum Kodları: Başarı
 • 3xx Durum Kodları: Yönlendirme (301 durum kodu kalıcı olarak yönlendirildi, 302 durum kodu ise geçici olarak yönlendirildi anlamına gelir. Sıklıkla karşılaşıldığından bu durum kodlarının bilinmesi gerekir.)
 • 4xx Durum Kodları: İstemci Hatası (Bu hatalardan en yaygını 404’tür. Sayfa bulunamadı anlamına gelir.)
 • 5xx Durum Kodları: Sunucu Hatası

Eğer URL yönlendirmeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sık kullanılan SEO uyumlu URL yönlendirme kodlarını inceleyebilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://www.moradam.com/10828/seo-uyumlu-url-yonlendirme/

 

3 – URL Yapısı Denetimi

Screaming Frog’un kullanıcılarına sağladığı bir diğer fonksiyon ise URL yapılarının denetlenmesidir. Görselde de işaretli olan “URL” sekmesine tıklayarak web sitenizde yer alan tüm URL’lerin detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca overview sekmesinden bu URL’leri çeşitli seçenekler dahilinde filtreleyebilirsiniz.

Web sitelerinde yer alan URL’lerin standart olarak şu nitelikleri taşıması önerilir:

 • 115 harften kısa olmalıdır. (Yazılı bir kural olmasa da pek çok SEO uzmanı URL’lerin uzunluğunun 4 – 5 kelime aralığında olması gerektiğini savunuyor.)
 • Özgün olmalıdır, web site içerisinde yer alan diğer bir URL’i taklit etmemelidir.
 • Açıklayıcı ve sayfada bulunan içerikle bağlantılı olmalıdır.

 

4 – Sayfa Başlığı Analizi

Screaming Frog kullanmıyor olsaydınız üstlendiğiniz bir projenin tüm titlelarını, yani sayfa başlıklarını, tek tek el ile kontrol etmeniz gerekecekti. Ancak Screaming Frog bu konuda da kullanıcılara büyük bir fayda sağlıyor. “Page Titles” isimli sekmeye tıklayarak web sitenizde yer alan tüm sayfa başlıklarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca yine overview sekmesi sayesinde sayfa başlıklarının belirli kriterler altında filtrelenmiş listesine de ulaşabilirsiniz.

Sayfa başlıklarının genel olarak şu nitelikleri taşıması önerilir:

 • Sayfa başlığının sayfada yer alan içerikle uyumlu olması.
 • Hedef anahtar kelimenin sayfa başlığında yer alması.
 • Tüm sayfa başlıklarının özgün olması.
 • Genel olarak 30 ile 60 karakter arasında bir uzunluğa sahip olması.

Eğer sayfa başlıkları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili içeriğimize ulaşabilirsiniz.

İlgili bağlantı: https://www.moradam.com/12452/baslik-etiketleri/

 

5 – Meta Açıklaması Analizi

Screaming Frog, On-Page SEO konusunda kullanıcılara adeta lüzumlu olan her şeyi eksiksiz bir biçimde sunuyor. Buna meta açıklamaları da dahil! Görselde de işaretli olan “Meta Description” sekmesine tıklayarak web sitenizde yer alan tüm meta açıklamalarını görüntüleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz takdirde overview sekmesinden bunları belirli kriterler dahilinde filtreleyebilirsiniz. Filtreleme seçenekleri sayesinde optimize edilmemiş, yani kötü oluşturulmuş, meta açıklamalarına tek bir tıklamayla ulaşabilirsiniz.

Meta açıklamalarının genel olarak şu nitelikleri taşıması önerilir:

 • Meta açıklamalarının maksimum 160 karakter uzunluğunda olması gerekir. 160 karakterden fazlasını barındıran meta açıklamaları arama motoru sonuç sayfalarında düzgün bir şekilde görüntülenemez.
 • Meta açıklamalarının sayfa içeriğiyle alakalı olması ve kullanıcıları harekete geçirmesi gerekir. Meta açıklamaları sayfanızın kısa bir özetidir ve internet kullanıcılarını etkilemek için elinize geçen ilk fırsattır.
 • Meta açıklamalarında anahtar kelimelerin kullanılması SEO açısından olumlu bir etkiye sahiptir.

 

6 – H1 ve H2 Etiketlerinin Analizi

Screaming Frog aracılığıyla web sitenizde yer alan H etiketlerinin analiz edilmesi de mümkün oluyor. Aşağıdaki görselde işaretli olan sekmeler aracılığıyla sitenizde yer alan tüm H1 ve H2 etiketlerini görüntüleyebilirsiniz. Overview sekmesinde yer alan filtreler aracılığıyla kritik hataları ve düzeltilmesi gereken sorunları tek bir tıklamayla analiz edebilirsiniz.

Overview sekmesinde yer alan ifadelerin anlamları şunlardır:

 • Missing: H1 ya da H2 etiketinin belirtilen sayfa içerisinde hiç kullanılmadığını ifade eder.
 • Duplicate: Aynı H etiketinin daha önce kullanıldığını ifade eder ve hangi sayfada kullanıldığını gösterir.
 • Over 70 Characters: 70 karakterden fazla karakter içeren H etiketlerini belirtir.
 • Multiple: Bir sayfada birden fazla H1 etiketi kullanıldığını belirtir. Kritik bir hatadır.

 

7 – Resim Analizi

Screaming Frog, kullanıcılarına internet sitelerinde yer alan resimlerin analizini yapma fırsatı da sunuyor. Belki “Resim analizi ne işime yarayacak ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz ancak Screaming Frog sizi bu konuda da şaşırtmayı başarıyor. Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere overview bölmesi üzerinden web sitenizde yer alan alt metni bulunmayan ve 100 KB’tan fazla boyuta sahip olan resimleri filtreleyebiliyorsunuz.

 

Bonus: Arama Motoru Sonuç Sayfası Görüntüsü (SERP Snippet)

Screaming Frog üzerinden sitenizde yer alan URL’lerin arama motoru sonuç sayfasında tam olarak nasıl gözüktüğünü görüntüleyebiliyorsunuz. Böylece meta açıklamalarının ya da sayfa başlıklarının hatalarını gözlemleyebiliyor ve hızlı bir şekilde gerekli aksiyonları alabiliyorsunuz.

Bunun için öncelikle crawl sonuçlarından bir URL seçmeniz ve sonrasında ise aşağıdaki görselde de işaretli olan “SERP Snippet” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Tüm bu başlıklardan sonra aslında Screaming Frog kullanımının pek de zor olmadığını yalnızca korkutucu bir arayüze sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz ve bir bakıma haklısınız. Programı kurcalayarak kısa bir süre içerisinde kullanımını öğrenebilir ve SEO projelerinizde aktif olarak kullanabilirsiniz.

Görüldüğü üzere bu araç sayesinde internet sitenizin kritik öneme sahip olan tüm On Page SEO elementlerini detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Screaming Frog’un bu niteliği sayesinde üstlendiğiniz bir projenin sorunlarını hızlı bir şekilde belirleyebilir ve kısa sürede büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Tabi Screaming Frog’u yalnızca kendi web siteniz için kullanmak zorunda değilsiniz, Screaming Frog rakiplerinizi analiz etmek konusunda da sizlere büyük fayda sağlayacaktır.

Not: Screaming Frog’u ücretsiz kullanabilmek için Ayhan Karaman’ın web sitesindeki bu içeriğe yorum yazarak bedava kullanım anahtarı alabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

 1. elinize sağlık ücretsiz olduğu için bilgisayarıma yüklemiştim ama ingilizcem zayıf olduğu için pek kullanamamıştım artık bu sayfayı bol bol ziyaret ederim. kendi sitelerini geliştirmeye çalışanlara sunduğun katkıdan dolayı teşekkür ederim. moradam ve seçkin talanöz

 2. hocam hepsinin gercekten faydalımı yani hata veriyormu yoksa gercekten dogrumu calısıyor programlar

 3. Anlatım çok çok iyi, öncelikle bunu söylemem gerekiyor. Baştan sona kadar detaylı bir şekilde okudum. Teşekkürler

 4. Ben Seo SpyGlass kullanıyorum ve gayet memnunum. Yazı için teşekkürler.

 5. Çok yararlı oldu teşekkür ederim. Tek tek analizleri yapma imkanım oldu.

 6. Tamda araştırdığım bir konuydu. Teşekkürler Moradam. 🙂

 7. tebrikler güzel içerik olmuş.

 8. Bir sorum olacak. Cpaneldeki www klasöründeki aynı dosyaları bu program duplicate olarak görüyor. mesela https://oyundelisi.org/asdsd ve https://www.oyundelisi.org/asdsd gibi. Google da böyle görüyorsa sorun olur mu? www klasörünü ben yapmadım cpanel kendi yapmış.

 9. şu rehberi videolu ve detaylı olarak anlatan Türkçe bir kaynak olmaması çok garip

 10. Seo da etkili bir araç.. scream frog bircok seo analizlerinde yarar sağlıyor

 11. teşekkürler güzel bilgiler

 12. Daha iyisi olamazdı, elinize sağlık.

 13. Güzel bir yazı olmuş. Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir