Yazılım Mühendisliği Nedir?

yazılım mühendisi nasıl olunur

İngilizcesi “Software Engineering” olan, yazılım mühendisliği bilgisayar biliminin bir dalıdır. Yazılım mühendisliği nedir? Sorusuna verilecek cevap, yazılım mühendisliğinin güncel bir bilgisayar bilimi olduğudur.

Yazılım mühendisleri sürekli kendilerini geliştirmek, bir önceki güne nazaran bilgilerini güncellemek zorundadır. Çünkü teknolojik gelişmeler, gün geçtikçe katlanarak artan bir hızda artmakta ve de gelişimi takip edemeyen yazılım mühendisleri maalesef kendilerini sektörde alt düzeylerde bulmaktadırlar.

Yazılım mühendisliği maaşları günümüzde tatmin edici ücretler olup, birçok kimse yazılım mühendisi olmak istemektedir. Ücretlendirme konusunda belirli bir aralığa sahip bir meslek dalı olmayan yazılım mühendisliği, kişinin kendini geliştirmesiyle ve kendini pazarlama yeteneğiyle doğru orantılı olarak artmaktadır.

Yazılım Mühendisleri Neler Yapar?

Yazılım en basit tabiriyle, bilgisayara ne yapmasının komutunu verdiğimiz programlardır. Bu programlar sayesinde dünyanın en zengini olma unvanına erişmiş insanlar bulunmaktadır. Yazılım mühendisi ne yapar? Sorusunun en basit şekilde cevabı ise, bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen, bilgisayara kendi dilinde komut verilmesi sağlayan meslek ve bilim dalıdır.

İyi bir yazılım mühendisinin sahip olması gereken özellikler;

  • Kullanıcıların isteklerini tam anlamıyla analiz eden yazılım mühendisleri, mesleki alanda başarıyı yakalayabilirler.
  • Üretecek oldukları yazılımlarda yapacakları araştırma ve analiz seviyesi ne kadar doğru olur ve gereksinimi ne kadar karşılamayı başarırlarsa, mesleki alanda yükselmede bir o kadar fazla olur.
  • Bilgi güncelliğini korumayı başaran, her yeni gün kendine yeni bilgiler katma konusunda çekingen davranmayan, azim ve istek sahibi yazılım mühendislerinin mesleki başarıları gün geçtikçe artmaktadır.
  • Yazılım mühendisliğinde alınan maaşlar genellikle bilgiyle doğru orantılıdır. Bilgi ve tecrübe birikimi yapan yazılım mühendislerinin maaşları güncel olarak artmaktadır.

Yazılım Mühendislerinin İş Bulma Olasılığı

Diğer mühendisliklerden ayrı olarak, yazılım mühendislerinin işe girme oranları, dünyanın her yerinde oldukça yüksektir. Yazılım mühendislerinin iş bulma olasılığı konusunda bu kadar şanslı olmasının sebebi ise, hemen her sektörde teknolojinin hâkimiyetinin giderek genişlemesidir.

Teknoloji geliştikçe, teknolojiye bağlı olan sorunlar ve sorunların ihtiyaç duyulan çözümleri de artmaktadır. Yazılım mühendisleri bu sorunlara çözüm bulmak için mesleklerini sürdürdükleri için, iş bulma oranları da oldukça yüksektir.

Kariyer seçimi olarak yazılım mühendisliği yolunda ilerlemek isteyen bir kişinin, kendine katması gereken ekstra özellikler, onun iş bulma olasılığını da yükseltecektir. Bu özelliklerin arasında, analitik düşünme ve sorunların analitik çözümünü yapabilme en önemliler arasında yer almaktadır. Bir diğer önemli özellik ise, bir olaya birden fazla yönüyle bakabilme özelliğidir. Kişi bir olaya ne kadar farklı yönden bakabiliyorsa, yazılım mühendislerinin iş bulma olasılığı oranı, o kişi için giderek artacaktır.

Yazılım Mühendisleri Ortalama Ne Kadar Maaş Alır?

Mühendislerin genelinde öncellikle bir acemilik dönemi bulunmaktadır. Yazılım mühendisleri ortalama ne kadar maaş alır? Sorusuna yanıt vermeden önce, bu acemilik döneminde kişilerin genelde oldukça az maddi koşullar altında çalışabildiklerini fakat gün geçtikçe maaşlarına gelen zamlar ile birlikte refah seviyelerinin arttığını belirtmeliyiz.

Ortalama bir yazılım mühendisi 6 Bin TL maaşa çalışmaktayken, mesleki alanda ilerlemiş ve tecrübe düzeyi yüksek bir yazılım mühendisinin alabileceği maaşın bir sınırlaması yoktur. Gereksinimlere göre, kişi alanının en iyisiyse, fabrika sahiplerinin aylık gelirlerinden bile çok daha iyi gelirler elde edebilmektedir.

Yazılım mühendisliğinde gelir düzeyini artırmanın yolları;

  • İlk olarak yazılım mühendisliğinde uzmanlaşmak isteyen kişinin, uzmanlaşacağı alanı iyi analiz etmesi ve iyi seçmesi gerekmektedir. Zira bugün oldukça revaçta olan bir alan, 1 yıl sonra teknoloji için çok önemsiz bir alan haline gelebilmektedir.

Yazılım mühendislerine yapılması gereken genel tavsiyelerin başında, geleceğin teknolojilerini iyi analiz etmeleri ve ona göre kendilerine bir yol haritası çizmeleri de gelmektedir.

  • Alanlarında kendilerini geliştirdikçe, daha fazla geliştirmek için uğraş veren, öğrenmeye doymayan ve mesleki hevesini kaybetmeyen yazılım mühendisleri, daima daha fazla kazanacaktır.

Yazılım Mühendisliği Maaşları genelde başlangıç olarak asgari ücretin biraz üzerinde bir ücret olmaktadır. Fakat bu ücretlerin zamlanması, diğer meslek dallarına nazaran oldukça hızlıdır. Örneğin 2.500 TL’ye işe giren bir yazılım mühendisi, 2 yıl içerisinde gerekli pozisyonlara gelmeyi başarırsa 5.000 TL’ye kadar bir maaş alabilir. Bu oran bir öncekinin 2 katı olmak ile birlikte, diğer herhangi bir meslekte yakalanılabilecek bir maaş artışı oranı değildir.

İşe başlangıç fiyatları arasında beklentinin çok yüksek olmaması gerekir. Özellikle Türkiye’de çalışmak isteyen yazılım mühendisleri için bu durumun böyle olması, eğitim hayatları bitip mesleki hayata başladıklarında hayal kırıklıkları yaşamaması adına oldukça önemlidir. Bazı istisnalar dışında başlangıç ücreti yukarıda belirttiğimiz gibidir. İstisnai durumlar ise, kişinin üniversite eğitim hayatı da dahil olmak üzere, önceki eğitimlerinde de ciddi bir yazılım bilgisine sahip olması durumunda kişi oldukça yüksek maddi koşullar altında iş bulabilmektedir.

En başından da belirttiğimiz gibi, yazılım mühendisleri sürekli kendilerini yenilemek ve geliştirmek zorunda olan kimseler olup, yazılım mühendisliği maaşları kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Yazılım nasıl öğrenilir? ile ilgili makalemizi okumak için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınız için yorumlarınızı bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş

Başkaları yararına iyi bir şey yapmak görev değil, zevktir. Çünkü sizin sağlık ve mutluluğunuzu artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir