Google Ads Nedir?

Google Ads Nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte e-ticaret ve online reklamcılık önem kazanmıştır. Google dijital dünyanın en fazla reklam geliri getirisini sağlayan aracı olarak Google Ads sayesinde etkili çözümler sunmaktadır.

İnternet dünyasında AdWords olarak bilinen Google ADS, kullanıcıların yaptığı kelime sorguları baz alınarak çalışan bir reklamcılık türüdür. İşletmelerin en sık kullandıkları modellerden biri olan AdWords, internette Google arama sıralamasında reklamların diğer kullanıcılara ulaştırılmasını sağlar. Google Adwords ile reklamı gören kişiler tıkladığında ücret ödenir. Bu ölçümlenebilme özelliği ile yalnızca alınan tıklamalar için ücret ödenmesi firmalar açısından büyük bir avantajdır.

Google Ads, reklam performansınızı ölçerek reklamlarınızın yarattığı etkileri analiz eder. Kazancınızın reklam maliyetine oranını görerek reklam stratejilerinizi güçlendirmenize olanak sağlar.

Google Ads kullanarak reklamınızın gösterileceği bölge, gün, saat, hedef kitlenin yaş ve cinsiyet bilgileri gibi ayarlamalar yaparak ihtiyaçlar doğrultusunda size en uygun reklam modelini seçebilirsiniz. Reklam modelinizi seçtikten sonra haritalar, Gmail, Google Play, YouTube gibi platformlarda ve web sitelerinde reklamlarınız gösterilir. Bu sayede minimum maliyetle maksimum kazanç sağlanır.

 

Google Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads modelleri hedef kitleye ulaşmak için yalnızca bir metin veya görsel kullanmaz, en doğru görüntü, ses ve metin ile ulaşılmasına olanak tanır.

Alışveriş Reklamları

Google alışveriş reklamlarıyla, sitenizdeki ürün veya hizmetleri, arama motorundaki alışveriş sekmesiyle potansiyel müşterilere ulaştırabilirsiniz. Google Merchant Center hesabınız ile e-ticaret sitenizdeki ürünlerin görsellerini, fiyatlarını ve özelliklerini girerek ilgili bir aramada ürünlerinizin gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları sistemiyle anahtar kelimeler belirleyerek, kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda, e-ticaret sitenizi ilk sıralarda gösterebilirsiniz. Metin temelli olan bu arama ağı reklamları, web sitelerinin en çok kullandığı sistemlerindendir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamları, markanın tanınırlığını artıran sistemdir. Sitenizle daha önce etkileşimde bulunmuş kullanıcılara ürün ya da hizmetleri hatırlatarak e- ticaret sitenizdeki eski kullanıcılarınıza ulaşabilirsiniz. Bu sistem ile reklamlarınız Google’ da geçmişteki kullanıcılarınızın karşısına çıkar.

Görüntülü Reklam Ağı

Görsel temelli reklam kampanyalarını içeren görüntülü reklam ağı modeli, hedef kitlenizi bulmanıza yardımcı olur. Görüntülü reklamlar; web siteleri, YouTube, Gmail gibi platformlarda kullanıcıların karşısına çıkar.

YouTube Reklamları

Reklam yayınlamaya en elverişli mecralardan birisi olan YouTube üzerinde atlanabilir veya atlanamayan türde video formatındaki reklamlar oluşturulur. YouTube reklamları video başlangıcında, videonun içinde veya yan tarafındaki alanda gösterilebilir.

Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords nasıl çalışır? Reklamlarınızın görünme olasılığının artması için seçilen kelimeler ya da kelime grupları aratılan anahtar kelimelerle özdeşleşmelidir. Google reklamları bir çeşit açık artırma prensibi ile çalışmaktadır. Reklamınızın gösterilmesini istediğiniz anahtar kelimelerde yaşanan rekabete bağlı olarak ödemeniz gereken tutar değişim göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir