Kriptografi Nedir?

Kriptografi Nedir?

Kriptografi, şifreleme yöntemiyle mesaj gönderme işlemidir. İki ya da daha fazla kişilerin birbirlerine şifreleme yöntemiyle güvenli yoldan veri veya mesaj göndermesine denir. Yunan dilinde şifreleme anlamına gelmektedir. Kriptografi ile dijital para ile ilgili yapılacak işlemler banka güvenliğine gerek olmadan, takma ad kullanılarak işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu şekilde banka ya da farklı bir güvenlik ağı gerekmeksizin güvenle şifrelenerek işlemleri gerçekleştirmektedir.

Mesajı gönderen kişi kriptografi yöntemiyle mesajı üçüncü kişilere karşı şifreler ve alıcıya gönderir. Alıcı olan kişi şifreleri çözdükten sonra okunur hale gelmesini sağlar. Böylece gönderilen mesaj güvenle alıcıya ulaştırılır. Kriptografi yöntemini daha çok kripto para kullanımını güvenli şekilde yönetmek için kullanılmaktadır. Anonim olarak sürdürülen bu yöntem sayesinde hiç tanımadığınız kişi ile güvenle işlem yapılmasını sağlamaktadır. Kriptografi yalnızca dijital para üzerinde kullanılmaz. Bilgisayarlara bağlanan ağlar ve Google arama motorları üzerinden yapılan bütün işlemler ile verilerin şifrelenmesine ve yeniden çözümlenmesine olana tanır. Böylece güven içinde internet kullanımı sağlanmış olur.

Kriptografi’nin Bilgi Güvenliği Kavramları Nelerdir?

Kriptografi’nin bilgi güvenliği kavramları arasında kullanılan iletişim sistemleri ile ilgili konularda, güvenliğe dikkat edilmesi gerekir. Bu tür güvenlik konuları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Gizlilik Kavramı: Gizlilik kavramı ile gizlenmesi gereken bilgiyi, görme yetkisi olmayan kişilerden uzak tutmak anlamına gelir. Böylece yetkisi olmayan kişilere karşı şifreleme yöntemiyle bilgiler gizlenir.

Kimlik Denetim: Mesajı gönderen kişinin, doğru kişi olduğunu gösteren verilerden oluşmaktadır. Böylece göndericinin mesajı garantilenir.

Bütünlük: Bütünlük kavramı, gönderilen mesaj üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı anlamına gelmektedir. Bu şekilde gönderilen mesajlar üzerinde düzenleme yapılamadığı için güvenli olduğu kabul edilir.

Erişim Kontrolü: İzni olmayan üçüncü kişilerin erişmek istediği bilgilere erişim engelinin olması. Bu gibi durumlarda üçüncü kişilere karşı erişim kontrolü ile kaynaklara erişimi engellenir.

Reddedilmezlik: Reddedilmezlik kavramı ile mesaj gönderilen kişinin mesajı kabul etmemesinin önüne geçilir.

Kriptografi’nin Kullanım Amacı Nedir?

Kriptografi’nin kullanım amacı sistem üzerindeki üçüncü kişilerin gönderilen mesajları ve verileri okumasının önüne geçmektir. Kriptografi sistemiz üzerinde şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Böylece üçüncü kişilerin sistem üzerinde verilere ve bilgilere erişimi engellenir. Kriptografi sistemi üzerinde mesajı alan kişi ile gönderen kişi arasında şifreleri çözmek ya da şifrelemek için gizli anahtar kullanılmaktadır.

Kriptografi Teknikleri Nelerdir?

Kriptografi teknikleri için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler, simetrik şifreleme yöntemi, asimetrik şifreleme yöntemi, Steganografi tekniği ile Karma tekniğidir.

Simetrik Şifreleme Tekniği: Simetrik şifreleme tekniği ile sistem üzerindeki bilgilerin şifrelenmesi ya da şifrelerin çözülmesi için kullanılan yöntemdir. Simetrik şifrelemem tekniği, kriptografi tekniği ve şifreleme ile ilgili algoritmalar arasında yaygın olarak kullanılan bir teknik türüdür. Bu tür şifreleme tekniğinde rakamlar, karışık harfler ve kelimeler kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus göndericinin ve alıcının gizli anahtar kelimelerini bilmeleri gerekmektedir.

Asimetrik Şifreleme Tekniği: Asimetrik şifreleme tekniği açık anahtar şifreleme tekniği olarak bilinmektedir. Bu durumda gönderilen veriler çözmek ve şifrelemek üzere açık anahtar şifreleme yöntemi kullanılmaktadır. Asimetrik şifreleme tekniği diğer krigtografi teknikleri arasında en karmaşık özelliğe sahip olan teknik türüdür. Bu şifreleme yöntemi içinde bulunan algoritma ile anahtar çifti oluşturulur. Bu işlem için anahtar protokolü kullanmaktadır. Kullanılan anahtarların her ikisi de şifreleme yöntemiyle birbirine bağlıdır. Bu sayede anahtar sistem ağı üzerinde güvenli şekilde bağlantı kurulumu gerçekleştirilir.

Steganografi Tekniği: Steganografi tekniği ile verilerin karmaşık şekilde gizlenmesi yerine farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem daha çok şifre kullanılmadan gizleme anlamına gelmektedir.

Karma Tekniği: Karma tekniği her türlü dijital dosya ya da metin yazılarını karma şifreleme yöntemiyle karma haline dönüştürmektedir. Bu teknik daha çok üyelik sistemi üzerinde kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir