Laravel Nedir?

Laravel Nedir?

2011 yılında Taylor Otwell tarafından oluşturulmuştur. Laravel web uygulamalarını daha hızlı ve kolay geliştirmek amacıyla tasarlanan bir PHP framework’tür. Sunduğu birçok iyi özellikler sayesinde web geliştiricilerin tercih ettiği sistemlerin başında gelmektedir. Sunucu tarafından çalışmasını sürdüren Laravel ile backed uygulamaları geliştirmek mümkün olmaktadır. Yetkilendirme sistemi, modüler paket sistemleri, komut satırı arayüzü, obje ilişkili hatırlaması, otomatik test özellikleri ve sanal geliştirme çözümleri gibi özellikler sayesinde kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Laravel sayesinde birçok web uygulaması daha düzgün yapıya sahip olursan sorunsuz çalışmalarına da katkı sağlamaktadır.

Laravel Ne İçin Kullanılır?

Aslında PHP kullanarak özel web yazılımları oluşturmak için kullanılır. HTML şablonu oluşturma ve kimlik doğrulama gibi sıkıcı ve zaman alan konuları işleyen bir sistemdir. Core PHP ve Advanced PHP hakkında bilgi sahibi olanlar ve bunları kullanmayı bilenler için Laravel oldukça faydalı olacaktır. Eğer sıfırdan bir web sistemi geliştirmek istiyorsanız bile Laravel sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bununla birlikte Laravel’de yerleşik bir web sitesi oldukça güvenli bir yapıya sahiptir ve her türlü saldırıya karşı da korunmalıdır.

Laravel’in Avantajları Nelerdir?

Laravel framework sayesinde web uygulamaları daha kolay ve ölçeklenebilir bir yapıya sahip olmuştur. Laravel web uygulaması geliştirmeye başladığınızda diğer geliştirilerde kullanılan değişkenleri yeniden ve otomatik olarak kullandığı için zaman açısından fazlasıyla tasarruf edilir. Laravel’in geliştirme hizmetlerinin neredeyse en iyilerinden birisi de çok dilli uygulamaların oluşturulmasıdır. Laravel belirli bir kullanıcı kitlesine ve zümreye göre hizmet veren bir framework değildir. Her türden ve tecrübeden kullanıcıların buluştuğu ve kullanmakta zorluk çekmeyeceği bir sistemdir. Laravel çok geniş bir geliştirici topluluğuna ve destekçilerine sahiptir. Böylece bir sorun olduğu durumlarda müdahale etme ve çözüm bulma olasılığı oldukça yüksektir. Mevcut Laravel uygulamalarının ve paketlerinin kitaplık bölümü oldukça geniştir. Bunlar hem resmi Laravel paketlerini satın alarak hem de üçüncü taraf sistemlerden satın alarak temin etme şansınız yüksektir. Laravel içerisindeki dökümantasyonlar oldukça geniş bir yere sahiptir. Böylece kullanıcılar neler yapması gerektiğini, nerede yanlış yaptıklarını ve yapılan işin ne derece analiz edeceklerini tespit edebilirler. Bunula birlikte Laravel’de birçok kurs, kod parçaları ve öğretici araçlar bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu konuyla ilgili videoalara da ulaşma şansınız vardır. Geniş bir kitle tarafından desteklendiğinden bir soruna çözüm bulmak bu konuda açılmış forumlarda oldukça kolaydır. Laravel birden çok dosya sisteminde çalışma imkanı sağlar. Yeni bir dosya sistemi veya Amazon S3 gibi bulut tabanlı bir sistem kullanma imkanına sahipsinizdir. Dosya sistemini değiştirmek için Config/filesystems.php adlı dosyadaki seçenekleri değiştirmeniz gerekmektedir.

Laravel Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Laravel kullanmadan önce bilgisayarınıza Compuser’ın yüklü olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra ise https://getcomposer.org/download/ adresine girerek sisteminize kurmak için bu düzenleyiciyi indirin.

Daha sonra bir komut sistemi açın ve Laravel’i nereye kurmak istediğinizi cmd kodunda belirtin.

Bundan sonra ise composer create-project laravel/laravel –-prefer-dist komudunu girin.

Application key set succesfully yazısını görene kadar beklemeyi sürdürün.

Yazıyı gördükten sonra ise cd laravel yazarak laravel’i indirdiğiniz klasör dizinine gidin.

Bundan sonra ise php artisan serve diyerek laravel projemizi locahostta çalıştırmayı deneyeceğiz.

Eğer sorunsuz bir şekilde Laravel ekranı karşınıza gelirse kurulum yapılmış demektir. Ancak kurulum sırasında bir hata alıyorsanız bunu videolardan ve forumlardan çözümü için araştırma yapabilirsiniz.

Laravel sanıldığı kadar zor ve karmaşık bir sistem değildir. Web geliştirme hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun kısa sürede kavrayabilmeniz ve kullanabilmeniz adına kurulmuştur. Çok fazla destekçisi olduğundan rakiplerinden daha öndedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir