10 Adımda E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

10 Adımda E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Koronavirüsü pandemisi sebebiyle artış gösteren internet trafiği, elektronik ticaret uygulamasını başlatmak amacıyla uygun bir fırsat sunuyor. Çevrimiçi ürün tedarikinde bulunarak ticaret yapma potansiyelinin artış gösterdiğini gözler önüne seren online alışveriş siteleri, e ticarete başlamak için gereksinim duyduğunuz motivasyonu sağlıyor. Bununla beraber gerek çevrimiçi hareket etmek isteyen yerleşik bir fiziki işletme olunması halinde gerekse de çevrimiçi bir iş kurmak isteği ile online bir şekilde alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği bir mağaza oluşturmak amacıyla önemli bilgileri gereksinim duymaktadır.

E-ticaret Platformunun Seçilmesi Gerekir

Üzerinde kurulu olduğu çeşitli platform ve sunmuş olduğu e-ticaret özellikleri, işletmenin problemsiz bir şekilde faaliyet göstereceğinin en büyük göstergesidir. E-ticaret platformu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: sunduğu ticari araçlar, fiyatlandırma paketleri, tasarım yetenekleri ile mobil görünüm ile ilgili optimizasyon çalışmalardır.

Hedef Ziyaretçi Kitlesinin Belirlenmesi Gerekir

Çevrimiçi çalışmalara başlayacak bir mağazanın açılmasında dikkat edilmesi gereken çeşitli konulardan birisi, kimlere satış yapmayı planladığınızdır. Satışı gerçekleştirilecek ürünleri hedef kitlemiz, web sitesi tasarımını pazarlama tekniklerini ve nakliye ile ilgili gereksinim duyulan durumları belirlemek amacıyla önemlidir.

Satılan Mal Ya Da Hizmetlerin Belirlenmesi Gerekir

E-ticaret platformu açmanın önemli durumlarından birisi ise nelerini satılacağının belirlenmesidir. Gerçekleştirilecek bu seçimi yapmanın bir yöntemi ise hedef kitlenin gereksinim duyduğu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak çalışmalara başlamaktır. Başka bir yöntem ise trend uygulamaları takip ederek iyileştirme çalışmalarının yapılmasıdır. Gönderimi daha kolay ürünlerin tercih edilmesi de yine aynı şekilde çok önemli bir unsurdur. Kâr oranının kesinlikle hesaplanması gerekir.

Tedarikçi (Dropshipper) İle Anlaşmaya Varılmalı

Hızlı bir biçimde satış işlemlerini gerçekleştirmeyi istemeniz halinde bir tedarikçi ile anlaşmaya varmak suretiyle stoksuz bir iş gerçekleştirebilirsiniz. Dropshipping, herhangi bir ürünü satmak ve envanterini tutmak, göndermek zorunda kalmadan ürünlerimizi satmanız olanak tanıyan başlatması ve çalıştırılması kolay bir perakende iş seçimidir. Stoksuz satış işletmesi kurulumunun gerçekleştirilmesinde hızlı davranmanın yanı sıra diğer taraftan envanter yönetimi ile siparişi tamamlanma kolaylıkları başta olmak üzere ön maliyetleri en aza indirme gibi çeşitli avantajları da aynı şekilde e-ticaret yöneticisine sağlar. Böylelikle müşteriler, sitenizin herhangi bir ürünü satın aldığında sipariş ile ilgili bilgileri, siparişi yerine getiren ve gönderen iş tedarikçisi ile iletiniz gerekir.

Ödeme Hizmetlerini Sağlayıcısıyla Temasa Geçilmesi Gerekir

Online mağaza açarken işletmenizin çevrimiçi bir şekilde ödemeleri problemsiz ve daha da güvenilir bir şekilde alması son derece önemli bir adımdır. Ödeme uygulamalarına genel itibari ile karar verirken; müşterilerinizin en çok kullandıkları ödeme yöntemlerini barındıran kredi ile banka kartları başta olmak üzere dijital ödeme sistemleri ve banka transferi, kapıda ödeme gibi çeşitli ödeme yöntemlerini ödeme seçeneklerine eklemeniz iyi bir fikir olacaktır. Ödeme hizmeti sağlayıcının, ödemelerde dahil olmak üzere işletme açısından bütün işlemler sebebiyle özel işler uygulaması gerekir. E-ticaret web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek ödemelerin kabul edilmesi ile ödeme sağlayıcısı tarafından doğrulanma işlemlerinin yapılması gerekir.

E- Ticaret Mağazanızın İsmini Verip Alan Adını Almanız Gerekir

Neyi, kime nasıl sattığınızı belirledikten sonra sanal mağazanız için akılda kalıcı bir isim seçmeniz gerekir. Bu aşamada ise genel itibariyle ürününüz, çalıştığınız sektörünüz, değerleriniz markanızı benzersiz kılan çeşitli unsurlar üzerinde çalışabilirsiniz. İşletme adı seçimi yapılırken kesinlikle seo uyumlu yapılmasında fayda olacaktır. Alışveriş işlemlerini gerçekleştiren kişilerin kullanmış oldukları terimler ile ilgili çevrim içi arama trenlerini kontrol etmenizde yeni fayda olacaktır. Sitenizin barındırma hizmetlerine uygun bir şekilde maliyetli bakım, lisans ile yenileme gibi çeşitli masrafları olmayan işnet hosting hizmetlerinden faydalanmanız da mümkündür.

Sitenizi Satışa Odaklı Bir Şekilde Tasarlamanız Gerekir

E-ticaret platformunuzun tasarımlarını sağladıktan sonra optimize edildiğinden kesinlikle emin olmanız gerekir. Ticaret ve mağazanızın güzel bir şekilde görünmesinin önemli olduğu kadar diğer taraftan satın alma ve ödeme sürecinde müşterilere problemsiz bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirilmesinde rehberlik etmesi de son derece önemlidir. Tam olarak neleri sattığınızın iyi bir şekilde anlaşılması ile çeşitli kolay yönlendirme işlemleri ile aracılarının sitemiz içerisinde istedikleri gibi hareket etmelerini sağlayacak kolaylıklar sağlayın.

Marka Stratejisinin Güçlü Olmasına Dikkat Edilmeli

Güçlü bir e-ticaret marka kimliğinin oluşturulması ile beraber akılda kalıcı bir hale dönüştürülmesi mümkündür. Marka bilinci meydana getirmek genelde işletme ismi, logo ile ses tonu gibi çeşitli unsurlar göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Marka kimliği, şirket türü ile hedef kitle gibi karakterlerin güçlü bir şekilde oluşturulması gerekir. İnternet sitesi, e-posta ile faturalar, ürün paketleme ile nakliye materyalleri gibi çeşitli kampanyaları tasarlarken marka paketinin stil ve logo kullanmaya dikkat edilmesinde fayda vardır. Etkili bir marka kimliğinin oluşturulması ve müşteri sadakatini artırmaya aracılık edecektir.

Hangi İşin Yapılacağına Karar Verilmeli

Şahıs yahut ortaklık yapısını belirleyerek bir iş kurmanın yasal yönlerinin tamamlanması gerekir. Online işletmeniz ve konum ile ilgili herhangi bir lisans başta olmak üzere izin için gerekli kurum başvuru ile süreç işlemlerinin zamanında tamamlanması gerekir. Online mağazamızda satış işlemlerini gerçekleştirip herhangi bir ödeme yöntemini kullanmak açısından vergi mükellefi olmanız gerekecektir.

Pazarlama İle Alakalı Aktivitelerin Başlatılması Gerekir

Sosyal medya platformlarında online bir şekilde faaliyet gösteren mağazanız için bir işletme sayfasını oluşturduktan sonra web sitesi bağlantısı, konum ve iletişim gibi çeşitli bilgilerin de dahil olduğu bir işletme bilginizi profil sayfanızda güncel tutarak alışveriş yapmanız önemlidir. E-ticaret web sitesi Facebook ile Instagram gibi çeşitli platformlarda kullanarak müşterilerin direkli bir şekilde bu sosyal hesaplar üzerinden alışveriş yapmalarına imkan tanımanız gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir