Off Page Stratejileri Nelerdir?

Off Page Stratejileri Nelerdir?

Tüm web siteleri bir noktada gelir ve bir süre sonra SEO’ya ihtiyacınız olacaktır. Sayfalarına SEO adımları uygulayarak web siteniz optimize edilecek ve Google’ın sevdiği bir konuma yerleştirilecektir. Bu durumda SEO, yeni bir kullanıcı olarak size geri dönecek ve Google’da daha iyi bir sıralama elde edecektir. İşletmeniz markalaşma yolunda büyük adımlar attı ve büyümeye devam ediyor.

SEO iyi bir adım atmaya adanmıştır. Birincisi “sayfa dışı SEO”, ikincisi “On Page SEO” olarak adlandırılır.

On page SEO adımlar şu şekildedir;

 • Başlık optimizasyonu
 • Görsel optimizasyonu
 • URL düzenlemeleri
 • Meta açıklamaları
 • Site içi yönlendirmeler
 • Makalelerde anahtar kelime düzenlemeleri

Bunun sadece SEO olmadığı açık. Birkaç alt şubesi var. Ana olanlar, yukarıda belirtilen site içi ve site dışı SEO’dur. Makalemizde, sayfa dışı SEO’nun önemini, onu işinize nasıl dahil edeceğinizi ve faydalarını söyleceğiz.

Off page SEO adımları şunlardır;

 • Backlink alımı
 • Rakip analizi
 • Aktif sosyal medya kullanımı
 • Kullanıcı odaklı içerik oluşturma
 • Google Ads ve Sosyal medya reklamları
 • Google Search Console ve Google Analytics kurulumları

Off page SEO yaparken izlenmesi gereken birkaç adım vardır. Bu adımlardan en önemlisi, geri bağlantıların ve site dışı optimizasyonun incelenmesidir. Bu adımlardan herhangi birinde meydana gelebilecek yanlış bir adım, geri dönüşü olmayan davranışlara neden olabilir. Sayfa dışı SEO’nun sayfanıza büyük faydalar sağlayabileceği açıktır. Tüm web sitesi kullanıcılarının, sayfa içi SEO da dahil olmak üzere bu iki adımı (Off page SEO) gerçekleştirmesi gerekir. Şimdi ayrıntılara geçelim ve bu adımları incelemeye başlayalım.

Backlink Önemi

Backlink, site dışı SEO’nun en detaylı alt dalıdır. Backlink alımları çok önemli bir konu ama kaliteli alımların, zararların, habersiz alımların önemli faydalarının olduğu alanlardır. Geri bağlantı almak için birkaç önemli alt dal vardır. Bu alt maddeleri dikkatlice inceleyerek bilinçli olarak backlink satın alabilirsiniz.

Hatırlanması gereken ilk şey, aldığınız bağlantıların trafiği yüksek ve sektörünüzdeki insanların zamanını harcadığı web siteleri olması gerektiğidir.

Bağlantıyı ikinci adımda aldıysanız bağlantının kalıcı olduğundan emin olun. Kalıcı olmayan bağlantılar bir süre için size fayda sağlarken, kalıcı bağlantılar her zaman size fayda sağlayacaktır. Bağlantının kalıcı olduğundan emin olun.

Üçüncü adım olarak haber sitelerinden uzak durun. Haber sitelerinin içerikleri karışık (cinayet, ölüm vb) olduğu için elde edilen linkler siteye zarar verebilmektedir.

Dördüncü adım, aynı anda çok sayıda alışveriş yapmamaktır. Google, birden fazla satın alma işlemini spam olarak sınıflandırabilir. Doğal olmaya çalışın. Doğal olmak her zaman iyidir. Trafik hemen akmaz. Tabii ki, ikmaller var ve kalıcı kullanıcılar elde edebilirsiniz.

Rakip Analizinin Önemi

Rekabet analizi yaparak sektörünüzdeki rakipler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini anlayarak bu noktaları kendi planlarınızı oluşturmak ve rakiplerinizle rekabet etmek için kullanabilirsiniz. Bir rakibin analizinin en önemli yönü, sosyal medyada aktif olup olmadıkları ve bağlantıyı hangi web sitesinden aldıkları gibi zamanlarını nerede geçirdikleridir. Her detaya ulaşabilirsiniz.

Analiz etmek, yukarıdaki makalede anlatıldığı gibi, rakiplerinizin nereden link aldığını görür ve bu alanlardan link alarak sektörünüzdeki kullanıcılara ulaşabilir ve onları yakalayabilirsiniz.

Analizde kendime sorduğum 10 soruyu sıralandı;

 • Sektördeki rakipleriniz kimler?
 • Sektördeki rakiplerinizin hedef kitleleri kimler?
 • Rakiplerinizin sunduğu ürün veya hizmetleri neler?
 • Rakiplerinizin ürün veya hizmetlerinize verdiği fiyat ne?
 • Rakiplerinizin geçmişteki stratejileri neler?
 • Rakiplerinizin geleneksel ve dijital pazarlama faaliyetleri neler?
 • Rakiplerinizin güçlü yanları neler?
 • Rakiplerinizin zayıf yanları neler?

Bu konuları kullanarak analiz yapabilirsiniz.

Google Search Console Önemi

Google Arama Konsolu, Google tarafından sağlanan web sayfalarında grafik görüntülemek için kullanışlı bir araçtır. Web siteniz, sayfa hataları ve trafik durumunuz için birçok önemli bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu araç sayesinde, web sitenizdeki anahtar kelimelerin sıralamasını da görebilirsiniz. Google, sıralama ve marka konumlarını elde etmek için kesinlikle bu kullanışlı aracı kullanmanız gerekir. Bu araç SEO’nun sağ kolu olarak adlandırılabilir.

 Sosyal Medyada Aktif Rol Alın

Sosyal medya, trafikte ve marka oluşturmada en etkili ve basit unsurlardan biridir. Yeni ve ilgi çekici sosyal medya gönderilerini (Instagram, Facebook vb.) kullanarak yeni kullanıcıları sosyal medya hesabınıza yönlendirerek yeni bağlantılar toplayın. Toplanan bağlantıları Hikayeler bölümünde web sayfanıza bağlayarak trafik kazanabilirsiniz.

Trafik bir yana, milyonlarca aktif sosyal medya kullanıcısı sayesinde marka bilinirliğini artırarak potansiyel müşterilere ulaşmak çok kolay.

Sosyal medyada, genellikle günde en az bir hikaye ve haftada en az üç gönderi yayınlamak uygundur. Tasarımınız dikkat çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Yüksek beğeni ve kayıt oranı ile kullandığınız sosyal medya platformu sizi kısa sürede yüksek trafik ve farkındalık ile ödüllendirecektir.

Google Analytics Önemi

Google Analytics, diğer herhangi bir araç olan Google Arama Konsolu kadar önemli bir yardımcı programdır. Bu program ile web sitenizdeki verileri anında görebilir, ihtiyacınız olan komutları çalıştırabilir veya hata yapabilirsiniz. Arama konsolu gibi, bu programın da bazı basit kurulum adımları vardır. Bu kurulumlar sayesinde kendi web sitenizin detaylı analizini yapabilir ve ihtiyacınız olan yanıtı alabilirsiniz.

Kullanıcı Odaklı İçerik Oluşturma

Bu adım, diğer noktalardan iki kat daha önemlidir. Diğer tüm adımları izleyip bunu yapmazsanız olumlu bir yanıt alamazsınız. İçerik dikkat çekici, kullanıcı merkezli ve bilgilendirici olmalıdır. Sitenize gelen kullanıcılar bu makaleleri okur ve sayfanıza güven ve trafik oluşturan olumlu geri bildirimler bırakır. Sitenize güvenen kullanıcılar sizi sık sık ziyaret eder ve geri gelir.

Google Ads ve Sosyal Medya Reklamları

Bildiğiniz gibi reklam temel gereksinimlerimizden biridir. Reklamın bizim için birçok avantajı var. Örneğin, trafik, marka bilinirliği, aktif müşteriler vb. Reklamlar olmadan SEO eksik kalır ve tam performans elde edilemez. Reklam, marka bilinirliği ve trafik açısından çok önemli bir adımdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir