Agile Marketing (Agile Marketing): Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Agile Marketing (Agile Marketing): Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Agile Marketing, düzenli tekrarlarla birlikte çalışan bir pazarlama stratejisidir. Amacı, müşteriye en etkin değeri mümkün olan en kısa sürede teslim etmektir.

Agile Marketing ekipleri, ortak projeleri tamamlamak için sprintler (kısa, yoğun çalışma saatleri) kullanır. Her sprint toplantısından sonra projelerin etkisini ölçerler ve ardından sonuçları zaman içinde sürekli olarak geliştirirler.

Agile Marketing ekipleri, sprint müzakerelerinin sonunda bir projenin gerekli sonuçları sağlamadığına ve tekrarlanması gerektiğine karar verebilir. Öte yandan Agile Marketing yöntemine göre yürütülen projeler bile başarılı kabul ediliyor. Agile Marketing, öğrenilen dersleri sunduğu ve güçlü potansiyele sahip projeler ürettiği sürece başarıyı olduğu kadar başarısızlığı da kabul eder. “Çevik” yaklaşım olarak da bilinen Çevik, bugün bildiğiniz gibi kurumsal dünyanın herhangi bir yerinde kullanılan bir metodolojidir. Salesforce ve Agile ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz. İlk olarak, Agile Marketingnın ayrıntılarına girelim.

Agile Marketing Nasıl İşler?

Agile Marketing tek bir dil yaratır. Peki Agile Marketing nasıl işler? Her pazarlama departmanı, kendileri için en uygun olan, ancak her Agile Marketing uygulamasında gereken özelliklere sahip olması gereken çevik formatı seçecektir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Sprint, ekibinizin mevcut projelerini tamamlamak için harcadığınız tüm zamana verilen isimdir. Kural olarak, bu süre iki ila altı hafta arasında değişir. Bazı büyük girişimler tek bir sprint’e sığmaz, bu nedenle bunları parçalara ayırmak ve farklı sprint toplantılarında değerlendirmek gerekebilir.

Stand-up toplantıları, ekibinizin çok kısa süreler için bile olsa o gün için yapılacakları bir araya getirerek değerlendirmesini sağlayan günlük toplantılardır. Bu toplantılar 15 dakikayı geçmemelidir. Her ekip üyesi bir gün önce ne yaptığını, bugün ne yapmayı planladığını ve karşılaştıkları engelleri gözden geçirir. Bu toplantılarda olası engeller de tartışılır ve değerlendirilir.

Proje ilerlemesini izlemek için çizelgeleri kullanmak, Agile Marketing için de çok önemlidir. Yapışkan notları olan iyi bir beyaz tahta, hoş ve basit bir Kanban tahtası veya özel yazılım, sprint toplantınızı takip etmek için gerekli olacaktır. Bu şekilde, toplantı verileriniz ve sprint içeriğiniz her zaman herkes tarafından kullanılabilir.

Takım çalışması, bu nedenle bir kişinin bir projeye “sahip olması” yaygın olsa da, bir sprint’in başarısı veya başarısızlığı tüm ekip üyelerine bağlıdır. Agile Marketing konusunda herkes işbirliği yapmalı ve yardımcı olmalıdır.

Agile Marketing Departmanı Neler Yapabilir?

Bu departman, şirketin geliştirme ekibi tarafından geliştirilen yöntemleri değerlendirerek, hedef kitleye ve şirket hedeflerine ulaşmanın farklı yollarını belirleyebilir.

Agile Marketing, pazarlama ekibine olanak sağlar:

Pazar değişikliklerine hızlı tepki verin.

Zaman içinde test edilebilen ve optimize edilebilen kampanyaları hızla oluşturun.

Diğer yaklaşımları deneyin ve değerlendirin ve kararlar alın.

Doğru verilerle gerekçelendirme kampanya ve projelerde seçimler

Pazarlamada tünel vizyonu yaklaşımından kaçınmak için ekip üyeleriyle işbirliği yapın

Agile Marketing fırsatlarının listesi, daha spesifik olmaya başladığınızda, olasılıklara proje ve sprint bazında baktığınızda neredeyse sınırsızdır.

Agile Marketing Benim İçin Uygun mu?

Uzun zamandır beklediğiniz projenizi bitirmeden önce, beyaz tahtanın önüne geçmeniz ve olası engelleri ve zayıflıkları görmek için biraz bütçeleme ve genel planlama yapmanız önemlidir. Unutmayın, “neden “iniz “nasıl “ınızı belirleyecektir.

Belki ekip üyeleriniz yoğun iş yüklerinden bunalır. Yüksek devir oranları görüyorsanız veya pazarlamacılarınız şu anda tükenmişlik belirtileri gösteriyorsa, ekibinizi boşaltmak en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Çok fazla ön eğitim veya rol değiştirme gerektiren Scrum gibi bir yaklaşım benimsemek istemezsiniz. Bu yöntem insanları daha çok strese sokacaktır.

Öte yandan, ekibiniz zaten sağlıklı ve istikrarlıysa, size pazardaki en büyük rekabet avantajını sağlayan yöntemi seçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Scrum iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Aksi takdirde pazarlama ekibiniz kararınızı hiçbir şekilde etkileyemez. Projeleriniz dış etkenlerden etkileniyorsa ve teslim tarihleriniz bu etkenlerden etkileniyorsa projenizi bir şekilde korumanız gerekir. Bu bağlamda Scrum bir kurtarıcı görevi görecektir.

Agile Marketing yöntemlerinin size fayda sağlayıp sağlamayacağını tartışırken göz önünde bulundurmanız gereken şey, bu yöntemlerle ulaşmayı umduğunuz hedeftir. Bu yöntemlerden herhangi birinin bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, doğru yöntemi seçip Agile Marketingyı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Agile Marketing Sadece Sizi Etkilemez

Pazarlama başlı başına bir meslek değildir. Modern bir organizasyonun tüm seviyelerine entegre edilmiştir. Bu, pazarlama departmanının diğer departmanlarla olan ilişkisinin de Çevik dönüşümünüzü etkileyeceği anlamına gelir.

Departmanlar arası dinamiklerinizi çözmeye başlamak için ekibinizi organize etmeyi ve koordine etmeyi düşünün. Diğer yöneticiler ve liderler, yüksek kaliteli işin belirttiğiniz zaman ve şekilde tamamlanacağından emin mi, yoksa zaman çizelgelerinizi ve proje açıklamalarınızı hayali olarak mı görüyorlar?

Henüz güven oluşturmamış pazarlama departmanları, önce teslim tarihlerini belirlemek ve karşılamak için Çevik süreçleri kullanmaya odaklanmalıdır. Siyasi sermaye büyüdükçe, paydaşlar sizi güçlendirdikçe sürekli iyileştirme kolaylaşır

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir