BigQuery’e Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

BigQuery'e Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Eskiden Google App Engine olarak bilinen Google Cloud Platform (GCP), Google tarafından sağlanan bir bulut bilişim platformudur. GCP, kullanıcılara çevrimiçi uygulamalar oluşturmalarına ve çalıştırmalarına izin veren bir dizi hizmete erişim sağlar. Bu hizmetler arasında depolama, ağ oluşturma, veri tabanları, analitik, makine öğrenimi ve diğerleri bulunur.  BigQuery, Google tarafından sunulan tamamen yönetilen bir veri ambarı hizmetidir. Kullanıcılar kendi verilerini yükleyebilir veya tablolar ve sorgular oluşturmak için genel veri kümelerini kullanabilir. Tablolar daha sonra SQL benzeri sözdizimi kullanılarak sorgulanabilir.

BigQuery, kullanıcıların verileri ölçekte depolamasına ve analiz etmesine olanak tanıyan Google’ın bulut tabanlı veritabanı hizmetidir. Yüksek performanslı sorgulama, özel sorgular, gerçek zamanlı analitik ve makine öğrenimi yetenekleri sağlar.

Bulut Depolama ve BigQuery

Bulut Depolama, kullanıcıların dosyaları çevrimiçi olarak depolamasını sağlayan web tabanlı bir dosya sistemidir. Bulut Depolama Alanına yüklenen dosyalar depolanmadan önce otomatik olarak şifrelenir. Bulut İşlevleri, Google tarafından sağlanan sunucusuz bir işlev yürütme ortamıdır. Kullanıcılar JavaScript veya Python’da kod yazabilir ve bu işlevleri Cloud Function’ın çalışma zamanı ortamına dağıtabilir.

Pub Sub, Google tarafından sağlanan bir mesajlaşma sistemidir. Kullanıcılar konulara mesaj gönderir ve istedikleri zaman mesaj alırlar. Mesajlar farklı bulut sunucuları ve makineler arasında güvenilir bir şekilde iletilir. Firebase, Google tarafından sağlanan bir hizmet olarak mobil arka uçtur. Gerçek zamanlı veri tabanı özellikleri, kimlik doğrulama ve güvenlik sunar. Cloud Composer, geliştiricilerin bulut altyapısının dağıtımını otomatikleştirmesine olanak tanıyan Google tarafından sağlanan bir araçtır.

BigQuery, Google’ın Bulut Depolama biçiminde depolanan peta baytlarca yapılandırılmış (JSON ve CSV) ve yarı yapılandırılmış (Excel dosyaları) veriler üzerinden SQL sorgularını kullanarak ölçeklenebilir analitik sağlayan Google’ın bulut veri ambarı hizmetidir.

BigQuery Özellikleri Nelerdir?

Google, BigQuery adlı güçlü bir dağıtılmış veri işleme hizmeti sunar. BigQuery, genel ve özel bulutlarda depolanan büyük miktarda bilgiyi analiz etmek için standart SQL sorgularını kullanır. Depolama kapasitesi, performans sorunları, güvenlik tehditleri ve bakım maliyetleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

BigQuery, kullanıcılara Google Cloud’da depolanan verilerin peta baytları üzerinden SQL sorgularını kullanarak analiz gücü sağlar. Verileri bir veri tabanı sistemi içinde depolamak yerine Google, verileri Bulut Depolama adı verilen kendi bulut depolama platformunda depolar. Kullanıcılar sorgularını Google’ın sunucusuna gönderdiklerinde veriler BigQuery algoritması olan MapReduce tarafından işlenir. Kullanıcının isteğine bağlı olarak MapReduce, milyonlarca ila milyarlarca veri satırını paralel olarak işler. Sonuçlar hazır olduğunda, BigQuery bunları istemciye geri gönderir. Bu karmaşık sorguları, herhangi bir ek kurulum gerektirmeden yüzlerce hatta binlerce makinede aynı anda çalıştırmak mümkündür.

BigQuery Yazılımının Kullanım Alanları Nelerdir?

BİGQUERY’NİN yalnızca büyük şirketler için yararlı olacağını düşünebilirsiniz, ancak Google’ın aslında yeni başlayanlardan çok uluslu şirketlere kadar Bigquery’yi kullanan 100’den fazla müşterisi var. Örneğin,

  • Netflix
  • Airbnb
  • Walmart
  • Facebook
  • Uber

Gibi alanlarda da kullanılıyor.

BigQuery, milyarlarca yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veri satırına hızlı sorgu erişimi sağlayan Google’ın bulut tabanlı veri ambarı hizmetidir. Çeşitli projeler ve boyutlardaki verileri analiz etmek için bigquery’yi kullanabilirsiniz.

BigQuery Oluşturulma Süreci

BigQuery, Google’ın bulut tabanlı veri ambarı hizmetidir. Kullanıcıların kendi veri tabanlarını oluşturmasına ve SQL (Yapılandırılmış Sorgu Dili) kullanarak bunlara karşı sorgu çalıştırmasına olanak tanır. BigQuery, Google’ın büyük miktarda veri depolayan bulut tabanlı veri ambarı hizmetidir. Google IO 2012’de tanıtıldı ve geçen yıl kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Google Cloud Platform, veri depolama, makine öğrenimi, analitik, güvenlik, büyük veri yönetimi ve diğerleri gibi birçok özellik sunar. Büyük miktarda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriyi gerçek zamanlı olarak depolamak ve analiz etmek için kullanabilirsiniz. JSON, CSV, Parquet , ORC ve diğerleri dahil olmak üzere farklı biçimlerde depolanan petabaytlık veriler arasında sorgular çalıştırabilirsiniz. Tabloları SQL sözdizimini kullanarak sorgulayabilir veya dosyalara doğrudan erişmek için GCS (Google Cloud Storage) API’lerini kullanabilirsiniz. Karmaşık toplamalar oluşturmak için birden çok tablo ve sütundaki verileri bile birleştirebilirsiniz.

Hizmet, görselleştirmeler, gösterge tabloları ve uyarılar dahil olmak üzere verileri analiz etmek için güçlü araçlar sağlar. Bigquery’yi Gmail, YouTube ve Google Haritalar gibi diğer hizmetlerle de entegre edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir