Penetrasyon Testi Modelleri Nelerdir?

Penetrasyon Testi Modelleri Nelerdir?

Penetrasyon testi için her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan birkaç model vardır. En yaygın modeller kara kutu, beyaz kutu ve gri kutu modelleridir. Kara kutu modelinde, test edicilerin test ettikleri sistem hakkında önceden bilgisi yoktur. Bu model genellikle test kullanıcıları bir saldırganın yararlanabileceği güvenlik açıklarını bulmaya çalışırken kullanılır. Beyaz kutu modelinde, test ediciler test ettikleri sistem hakkında eksiksiz bilgiye sahiptir

Kuruluşların güvenlik duruşlarını değerlendirmek için kullanabilecekleri çeşitli penetrasyon testi modelleri vardır. En yaygın modeller şunlardır:

 1. Kara kutu testi ;Kara kutu testi, en yaygın penetrasyon testi türüdür. Kara kutu testinde, test edicilerin test edilen sistemler hakkında önceden bilgisi yoktur. Bunlara yalnızca sistemin özellikleri verilir ve sisteme girmeye çalışmak istedikleri araç ve teknikleri kullanmalarına izin verilir.
 2. Beyaz kutu testi ;Beyaz kutu testi de yaygındır. Beyaz kutu testinde, test ediciler, varsa kaynak kodu da dahil olmak üzere test edilen sistemler hakkında tam bilgiye sahiptir. Sisteme nüfuz etmek için denemek istedikleri araç ve teknikleri kullanmalarına izin verilir.
 3. Gri kutu testi; Gri kutu testi, kara kutu ve beyaz kutu testinin birleşimidir. Gri kutu testinde, test ediciler test edilen sistemler hakkında biraz bilgiye sahiptir, ancak beyaz kutu testindeki kadar değil. Sisteme nüfuz etmek için denemek istedikleri araç ve teknikleri kullanmalarına izin verilir.
 4. Kırmızı takım testi; Kırmızı takım testi, bir test ekibine sisteme mümkün olduğunca agresif bir şekilde girmeye çalışma görevi verilen bir penetrasyon testi türüdür. Amaç, mümkün olduğu kadar çok güvenlik açığını tespit etmektir.
 5. Siyah şapka; Siyah şapka, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının sistemlere nüfuz etmek için kullandıkları tekniklere verilen addır. Bu teknikler sistem sahibi tarafından yetkilendirilmez ve genellikle yasa dışıdır.

Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon testi, güvenlik zayıflıklarını belirlemek için bilgisayar sisteminize yönelik bir saldırıyı simüle etme işlemidir. Kötü niyetli bir saldırgan tarafından yararlanılacak güvenlik açıklarını belirlemeye yardımcı olmak için bir bilgisayar sisteminin veya ağın güvenliğini test etmek için kullanılabilir. Sızma testi, mevcut güvenlik kontrollerinin etkinliğini değerlendirmek ve gerçek bir saldırının neden olabileceği hasarın boyutunu belirlemek için de kullanılabilir.

Güvenlik Denetimi olarak da bilinen Penetrasyon Testi, bir sistemin veya ağın güvenlik açığını belirlemek ve ölçmek için kullanılan bir işlemdir. Test, var olan güvenlik açıklarını belirlemek için sisteme veya ağa yapılan bir saldırıyı simüle ederek gerçekleştirilir. Bu güvenlik açıkları daha sonra sistemin veya ağın güvenliğini artırmaya yardımcı olmak için giderilebilir.

Penetrasyon Testi tipik olarak, bir sistemin veya ağın güvenliğini test etmek üzere işe alınan bir güvenlik firması gibi üçüncü taraf bir kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Test yerinde veya uzaktan yapılabilir ve web uygulamaları, ağlar ve işletim sistemleri dahil olmak üzere çeşitli sistem ve ağlarda gerçekleştirilebilir. Penetrasyon Testi, kuruluşların sistemlerinin ve ağlarının güvenliğini artırmaya yardımcı olmaları için önemli bir araçtır. Kuruluşlar, var olan güvenlik açıklarını belirleyerek ve gidererek sistemlerine veya ağlarına saldırı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Penetrasyon Testi Süreci

Penetrasyon testi, bir bilgisayar sistemini veya ağı güvenlik açıkları açısından test etme işlemidir. Penetrasyon test cihazları, sistemlerdeki veya ağlardaki güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışmak için çeşitli yöntemler kullanır. Başarılı olursa, penetrasyon test cihazları hassas verilere veya sistemlere erişebilir. Penetrasyon testi, “kalem testi” veya “pentesting” olarak da bilinir. Penetrasyon testine ihtiyaç duymanızın birçok nedeni vardır. Belki de bilgisayar sistemlerinizin veya ağlarınızın güvenliği konusunda endişelisiniz. Kuruluşunuz veya hükümetiniz tarafından sızma testinden geçmeniz gerekebilir. Sebep ne olursa olsun, sızma testi, sistemlerinizdeki veya ağlarınızdaki güvenlik açıklarını belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olabilir.

Penetrasyon Testi Faydaları

Penetrasyon testinin faydaları nelerdir? Sızma testinin faydaları şunları içerir:

 • Sistemlerdeki veya ağlardaki güvenlik açıklarını belirleme
 • Hassas verilere veya sistemlere erişim sağlama
 • Sistemlerdeki veya ağlardaki güvenlik açıklarını düzeltme
 • Sistemlerin veya ağların güvenliğini artırma

Penetrasyon Testi Nasıl Yapılır?

Penetrasyon testi nasıl yapılır? Penetrasyon testi için kullanılabilecek birçok farklı yöntem vardır. En yaygın yöntemler şunları içerir:

 • Güvenlik açıkları için ağları tarama
 • Sistemlerdeki veya ağlardaki güvenlik açıklarından yararlanma
 • Verilere müdahale etme
 • Sosyal mühendislik
Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir