SEO Danışmanı Olmak İçin 7 Kriter

SEO Danışmanı

SEO danışmanı olmak konusu hakkında erişilmesi imkansız bir durum yoktur, teoride herkes bir SEO danışmanı olabilir. “SEO danışmanı olmak istiyorum” diyenler, basit ve kolay ama mutlaka gerekli olan adımların bir listesini bu yazıda bulabilir… SEO danışmanı olmak için aşağıdakiler ve daha fazlası gerekir. Sözü uzatmadan konuya geçelim…

#1 Arama Motorlarını Tanıyın

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu fikrinin tamamı web arama motoları çevresinde geliştiğinden nasıl çalıştıklarını anlamak önemlidir. Bir sayfayı arama motorlarına sıralarken, dikkate alınan birçok algoritma, yapay zeka öğrenmesi ve çok sayıda veri kriteri vardır. Bu nedenle Arama Motorlarının nasıl çalıştığıyla ilgili bazı temel ve karmaşık kavramları anlamak zaruridir. Büyük resmi daha net görmenize yardımcı olur.

2019 yılını bitirirken yeni Google algoritmaları, SEO’nun nasıl yapıldığına dair çerçeveyi yeniden şekillendirdi. Kullanıcı niyeti veya kullanıcı amacı, şimdi daha önce olduğundan çok daha fazla önemli hale geldi. Sesli arama, zaman içinde çok daha fazla önem kazanacağından, web sitenizi bu özellik için optimize etmek, sıralamalarınızı yükseltmek için uzun vadeli önemli bir yol katetmeye yardımcı olacaktır.

Kullanıcı deneyimi veya UX de dikkate alınması gereken önemli bir ölçümdür. 2019’daki UX’in en önemli faktörlerinden biri, web sitenizin yüklenme hızıdır. Web sitenizin kullanıcı dostu ve ziyaretçi deneyimi açısından zengin olması da önemlidir. Bu konuda SEO Kriterleri başlıklı yazı size yardımcı olabilir.

#2 SEO Uyumlu İçerik Yazarı Olun

İçerik SEO’nun tam merkezinde, tüm SEO dünyasının efendisidir. SEO makale yazımı yaratıcılık ve ayrıca SEO teknik bilgi gerektirir. Arama sonuçlarının web’de görünmesinin ana nedeni, içeriktir. Öyleyse, içerik oluşturmaya ve LSI (Latent Semantic Indexing) içeriğini nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Maddi kaynağı ve enerjinizi mükemmel kalitede içerik oluşturmak için yatırmanız, genel SEO çalışmanıza yardımcı olacaktır. Google her geçen gün artan bir düzeyde, anahtar kelimelerin miktarından ziyade kaliteye daha fazla değer veriyor. Akıcı ve ilgi çekici içerik, SEO’nun bel kemiğidir.

#3 Kodlar Hakkında Genel Bilgi Sahibi Olun

HTML ve CSS kavramlarını öğrenmek ve kavramak zorunludur. Neden? Çünkü bunlar arama motoru botları tarafından en çok tercih edilen kodlama dilleridir. Bazen SEO çalışmalarınızı başarıya ulaştırmayı engelleyen HTML ve CSS sorunlarıyla karşılaştığını görebilirsiniz. Örneğin yapılandırılmış veriler, siteleri daha üst sıralarda sıralamanıza yardımcı olur. 

#4 Anahtar Kelime Araştırmasında Uzmanlaşın

SEO, içeriklerden sonra “Anahtar Kelimeler” etrafında yapılır. Anahtar sözcükler, hedef kitleye ve iş hedeflerine uygun olarak özel olarak araştırılmalıdır. Anahtar kelimeler, içerikte, meta etiketlerinde, başlıkta ve resim alt metinlerinde yer almalıdır. Bu, arama botlarının içeriğinizi tamamen taramasını ve dizine eklemesini sağlar. Anahtar kelime araçlarından bazıları: Semrush, Google Keyword Planner, Moz Anahtar Kelime Araştırma, Ahrefs Anahtar Kelime Araştırma Aracı. Konu hakkında En İyi Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu başlıklı yazı bu konuda detaylı bilgi sunmaktadır.

#5 Temel Arama Motoru Pazarlamasını Kavrayın

SEO, dijital pazarlama olarak da bilinen dev bir dünyanın küçük bir parçasıdır. Gerçekten iyi bir SEO uzmanı , dijital pazarlama kampanyalarının farklı bölümlerine göz atmalıdır. Google Reklamları, Ücretli pazarlama, Online İtibar Yönetimi, Tanıtımlar, Sosyal Medya Optimizasyonu, İçerik Pazarlama Stratejisi, Sosyal Medya Pazarlamacılığı gibi konular da SEO ile ilişkili konulardır. 

SEO pazarlamanın farklı bölümlerini anlamak üzere vakit harcamak gerekir. Böylece yürüttüğünüz SEO çalışmalarınızdan ne tür sonuçlar elde edebileceğinizi gerçekten öngörebilirsiniz. 2019’daki yenilikler: Google’ın tamamen mobil ilk endekslemeye geçtiği an olarak adlandırılabilir. Basit bir deyişle, Google, web sitenizin mobil versiyonunu sıralama ve indeksleme için kullanır.

Bu doğrultuda sitenin mobil uyumlu olduğundan emin olduğundan emin olmak gerekir. Mobil sayfaların yüklenme hızı SEO üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. PageSpeed ​​Insights gibi araçlar kullanarak kontrol edebilirsiniz. Kullanıcı Deneyimi, Google’ın bir web sitesinin değerini belirlemesi için hayati bir ölçü haline gelmiştir. Web sitenizin mükemmel bir UX deneyimi sunduğundan emin olmanız şarttır.

#6 Doğru Yerden SEO Eğitimi Alın

İnternet bir veri denizidir ve buradan doğru bilgileri bulmak zor olabilir. Web’de SEO hakkında bilgi ararken, çok sayıda site keşfedeceksiniz. Ancak, her şeyi deneyimlemek ve sonucu görmek için bu kadar zamanınız olmaz. Bu nedenle, SEO hakkındaki görüşünüzü yükselten ve karlı zamanınızı boşa harcamayın doğru ve kaliteli içeriği arayın.

Bu nedenle, sektördeki en iyilerden öğrenmek ve doğru SEO web sayfası optimizasyon tekniklerini öğrenmek daha akıllıcadır. Örneğin, SEO hakkında başarılı olan bir site çeşitli aramalarda üstte olan sitedir. İçerikler de anlaşılır ise, o siteyi takip etmek mantıklıdır. Bir öneri olarak SEO İçin Anahtar Kelime Belirleme Teknikleri yazın; bu anahtar kelimede ilk sıralarda olan içeriklerin yer aldığı siteler, dediklerini uygulayıp başarılı olan siteler olarak görülebilir; gelen yazıdaki yönergeleri uygulayıp deneyimleyebilirsiniz.

SEO ile daha yakından tanışmanıza yardımcı olacak, mevcut SEO stratejisini öğrenmenizi ve zamandan/paradan tasarruf etmenizi sağlayacak iyi SEO eğitim kaynakları vardır. Moradam SEO Blogu bu konuda yardımınıza koşabilir. Ayrıca Google’nin https://support.google.com/webmasters/answer/7451184?hl=tr yazısı da son derece kapsamlıdır. 

#7 Öğrendiklerinizi Uygulayın ve Sonuçları Not Alın

Uygulamaya koymadıkça, bilgi değersizdir. Arama motoru optimizasyonu hizmetleri hakkında yeterli bilgi edindikten sonra çeşitli SEO projeleri üzerinde denemek gerekir. Bu, öğrendiklerinizi uygulamanıza ve uygulamalı deneyim kazanmaya imkan sağlar.

Bu noktada bir SEO uzmanının toplam kazancı, aşağıdakiler gibi sayısız bileşene dayanır: Deneyim, başarı oranı, şirket bütçesi, müşteri harcama limiti, web sitesi türü, teslim süresi vb. SEO danışmanlık hizmetleri yukarıda belirtilenlerin hepsini ve daha fazlasını içerir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir