Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruk anahtar kelimeler (Long Tail SEO): Anahtar kelimeler, Arama Motoru Optimizasyonu’nu (SEO) geliştirmek için içeriğinizde kullandığınız kelimeler veya cümlelerdir. Güçlü bir anahtar kelimenin, bir insanın arama motoruna yazacağı bir terime yakın bir eşleşme içinde olması gerekir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler ise, genellikle üç veya daha fazla sözcük uzunluğundadır, çoğunlukla beş veya altı kelime civarında olur.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler (Long Tail SEO) Ne İşe Yarar?

Geleneksel olarak, çoğu SEO çalışması kısa kuyruk anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Kısa anahtar kelimeler her zaman daha yüksek bir arama hacmine sahip olduklarından, bu anahtar kelimeler en geniş kitleye erişimi sağlar. Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kendi benzersiz yararlarına sahiptir:

Daha açıklayıcıdır. Konu hakkında daha fazla bilgi verir. Dolayısıyla daha küçük bir havuzu hedef alırken, ilgi duyma olasılığı daha yüksek olan insanlardan oluşur. Daha uzun anahtar kelimeler için daha az rekabet vardır. Bu yüzlerce web sitesi ile savaşmanızın zorunlu olmadığı anlamına gelir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, arama motoru botlarının içeriğinizi doğru insanlara tavsiye etmelerine yardımcı olduğundan etkisi gözle görülür bir şekilde artmaktadır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime (Long Tail SEO) Bulmanın En Kolay 3 Yolu

  1. Google arama çubuğu canlı önerileri
  2. Google arama sonuçları önerileri
  3. Google Keyword Planner Önerileri

Anahtar kelimeleri bulmak için Google önerilerini dikkate almalısınız. Bu öneriler gerçek soruları temel alır, bu nedenle kullanmanız için en iyi seçeneklerdir. Bir anahtar kelimeye ihtiyacınız olan konuyu açıklayan birkaç kelimeyle yazarak başlayın. Çoğu durumda, Google hemen bir seçenek listesi sağlayacaktır. Gerek yazarken canlı önerilerde, gerekse arama sonuç sayfalarında sayfa altındaki önerilerde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Her iki yer de Google kullanıcılarının gerçekte aradığı daha uzun, daha spesifik anahtar kelimeleri tespit etmek için idealdir. Ayrıca, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi özel bir araştırma aracı da kullanabilirsiniz . Bu, size hemen hemen her anahtar kelime için arama hacmi ve rekabet seviyesini gösterecek ücretsiz bir kaynaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. […] Uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilgi almak için tıklayınız. […]

  2. […] Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir