Anahtar Kelime Sıralaması

Anahtar Kelime Sıralaması

Arama motoru optimizasyonu karmaşık bir kavram olduğu için süreç de zorlayıcı gibi görünebilir. Ancak tüm bu süreci bir başlık etrafında şekillendirebileceğinizi unutmayın. Bu başlıktan kastımız ise anahtar kelime sıralamasıdır. Çoğu site için daha iyi sıralama elde etmek, herhangi bir SEO çalışmasının bir numaralı hedefidir. Çünkü daha iyi trafik için gerekli olan budur. 

Örneğin:

Arama motorları, içerik, meta veriler, dahili bağlantılar, gezinme, bağlantı yapısı ve daha fazlası gibi web sitesi öğelerini ölçmek ve incelemek için algoritmalar kullanır.

Sonuçta, daha kaliteli web siteleri daha iyi anahtar kelime konumlarına sahip olacak ve daha düşük kaliteli web sitelerinin anahtar kelime konumları daha düşük olacaktır.

# Önemi:

Anahtar kelime sıralaması daha iyi olan sayfalar daha fazla anahtar kelime için sıralanacak, daha yüksek trafikli anahtar kelimeler için sıralanacak, arama motorlarında 1. sayfaya daha yakın olacak ve 1. sayfada da daha üst sıralarda yer alacak! Bu nedenle, anahtar kelime konumunun ne olduğunu anlamak Google, Bing, Yahoo ve daha fazlası üzerinden trafik kazanmak için çok önemlidir.

Daha fazla anahtar kelime üretmek için: Anahtar Kelime Üretici Aracı

Anahtar Kelime Sıralaması Nedir?

SEO’daki anahtar kelime sıralamaları, belirli bir arama sorgusu için sayfanızın arama sonuçları sayfalarındaki belirli yerini ifade eder. İnsanlar sayfanızın konusuyla ilgili arama terimlerini Google’a girdiğinde, URL’nizin gösterildiği nokta, anahtar kelime sıralamanızdır.

Öneri: Anahtar Kelime Sıralama Bulucu

Arama motorları genellikle sayfa başına yaklaşık 10 sonuç gösterir ve daha yüksek anahtar kelime sıralaması, sayfanın en üstüne daha yakın olmak anlamına gelir (1. sıraya doğru), daha düşük anahtar kelime sıralamaları, en alt noktaya (10. sıra) daha yakın olmak anlamına gelir. Bu anahtar kelime sıralama tanımı, aynı zamanda, bir URL’nin SERP’deki hangi sayfada gösterildiğini, 1. sayfada daha alakalı sonuçlar ve 2. sayfada veya ötesinde daha az alakalı sonuçların gösterildiğini belirtir.

Google veya Bing gibi arama motorlarına, bir sayfanın hangi anahtar kelimeler için sıralanmasını istediğinizi doğrudan söylemenin bir yolu yoktur, sayfadaki içeriği işleyecek ve kendileri karar vereceklerdir. Ayrıca bir sayfanın sahip olabileceği minimum veya maksimum anahtar kelime sıralaması yoktur.

Google, anahtar kelimeleri “web sitesi sayfalarının yazılı içeriğinde kullanılan anahtar terimler” olarak tanımlar. Bu bir anahtar kelime sıralama tanım mevcut anahtar kelime öbeği ve tek bir sözcük için olduğunu göstermektedir. Bu fikir, bir sitede SEO için kullanılan anahtar kelimeler ile web araştırmacıları tarafından kullanılan anahtar kelimeler arasındaki bağlantıyı temsil eder.

Anahtar Kelime Arama Sonuç Sayfası

Bu “anahtar kelime sıralaması” tanımını daha iyi anlamak ve SEO’da anahtar kelime sıralamasının ne anlama geldiğini anlamak için bir arama motoru sonuç sayfasının önemli kısımlarını bilmek yardımcı olur.

Google ve Bing gibi arama motorları genellikle en üstte küçük bir ücretli reklam seçkisi (“organik” sonuçlara çok benzeyen) ve ardından aşağıda gerçek, organik sonuçların bir listesini gösterir – genellikle 10 adet gösterir. Bunlar, arama çubuğunun hemen altında görünür.

Arama sonuçları sayfası bazen zengin snippetler, alışveriş sonuçları, adresler, “bilgi grafikleri” ve daha fazlasını da içerebilir:

Bununla birlikte, insanlar “anahtar kelime konumu” hakkında konuştuklarında, neredeyse her zaman belirli bir sayfanın, sayfa başına 10 sonucun ana “organik” listelerinde nerede yer aldığına atıfta bulunurlar. Bunlar, sayfanın ortasındaki ana bağlantılardır ve çoğu insanın aşina olduğu şeylerdir.

SEO pazarlaması için her sayfadaki ilk 10 organik nokta en önemli şeydir. Bu 10 nokta yalnızca organik sonuçları içerir; ücretli reklamları veya resim sonuçları veya Alışveriş sonuçları (ayrı olarak izlenir) gibi diğer Google kanallarına ilişkin sonuçları içermez. Sıralama ne kadar iyi olursa, trafik o kadar fazla olur.

Bu on sıra, sayfanın üst kısmından geriye doğru sayılır, bu nedenle sayfadaki ilk sonuç 1. sıra ve sonuncusu 10. sıradır. Daha yüksek bir anahtar kelime konumuna sahip olmak daha fazla trafik anlamına gelir ve bu nedenle SEO için çok daha fazla arzu edilir.

Öneri: Semantik SEO Anahtar Kelimeler

Hangi Sıra Ortalama Hitlerin Yüzde Kaçını Alıyor?

Buradaki 1 numaralı sonucun ortalama tıklama oranı % 31,7’dir; bu da, tıklama alma olasılığının daha düşük sonuçlara göre 10 kat daha fazla olmasını sağlar. Bu nedenle, sitelerin mevcut en değerli anahtar kelime sıralamalarını hedeflemelerine ve yenilerini kazanmalarına yardımcı olabileceğinden, iyi bir anahtar kelime araştırmasına dayalı bir SEO stratejisine sahip olmak önemlidir.

Google Arama Motorunda Kaçıncı Sıradayım?

Sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını bilmenin bazı yolları vardır.

Google Arama Konsolu, web yöneticilerinin dizindeki web sitelerinin sağlığını izlemelerine yardımcı olmak için Google tarafından sağlanır. Bu araç aynı zamanda işletmelere ve sitelere insanların arama yoluyla sitelerine nasıl geldiklerini görmeleri için bir yol sunar.

Pazarlamacılara, insanların sitelerine ulaşmak için hangi sorguları kullandığını görmeleri, siteleri için en uygun yeni anahtar kelimeleri bulmaları ve Google aramasından gelen trafiği ölçmeleri için bir yol sağlar. Bunların hepsi SEO için önemlidir.

Orijinal adıyla Search Console, tüm web sitelerine, sitelerinin URL’lere ve sayılara göre ayrılmış sayfalarının arama trafiğini görebilecekleri bir “Performans” raporu sunar. Özellikle, pazarlamacılar tıklamalar, gösterimler, tıklama oranı ve ortalama konum hakkında bilgilerle birlikte en iyi URL’leri için anahtar kelime konumlarının ne olduğunu görebilirler.

Peki Search Console’da anahtar kelime sıralaması tam olarak nedir? Bu raporda kullanılan metriklerden birkaçına bakalım.

Kapsam raporunda SEO’cular şunları görebilir:

  • Gösterimler: Bir kullanıcının Google arama sonuçlarında sitenize kaç tane bağlantı gördüğü (sonuç görünüme kaydırılmamış olsa bile). Bu, anahtar kelime sıralama konumlarını izlemek veya izlemek için iyi bir yol olmasa da, anahtar kelimelerin değerini ve sitenizin daha fazla kişiye görünmesine nasıl yardımcı olabileceklerini anlamanın iyi bir yoludur .
  • Tıklamalar: Bu metrik, kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesiyle sonuçlanan Google aramasından gelen tıklamaların sayısını yansıtır.
  • TO: Veya “tıklama oranı”, sitenin aldığı tıklama sayısının, aldığı gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen ölçüdür.
  • Ortalama Konum: Bu, belirli bir anahtar kelime için sitenizden en üstteki sonucun ortalama konumu anlamına gelir. Burada ortalama verilmiştir, çünkü pozisyon sık sık dalgalanır, birkaç nokta verir veya alır.

“Ortalama Konumu” izlemek, işletmelerin Google’ın içeriklerini nasıl anladığını belirlemelerine yardımcı olabilir ve ayrıca Tıklamalar ve TO gibi metrikler, kampanyalara geri bildirimde bulunmak ve yüksek değerli anahtar kelimeler için trafiği iyileştirmek için kullanılabilir.

Örneğin:

Bir sayfanın Search Console’da ortalama anahtar kelime/sorgu konumu daha yüksek, ancak TO düşükse bu, meta verilerin arama yapanlara çekici gelmediği veya sahtekâr, spam içerikli veya yanlış olduğuna dair bir izlenim verdiği anlamına gelebilir.

Ortalama konumu daha yüksek, ancak gösterim sayısı az olan anahtar kelimeler, çok fazla trafik almayan anahtar kelimeleri veya konuları temsil eder. Ancak, TO daha yüksekse ve sayfa dönüşüm sağlıyorsa, bu iyidir.

Ortalama anahtar kelime sıralaması konumları 10’dan yüksek olan sayfalar daha az tıklama alabilir, çünkü bu sayfalar çoğunlukla, insanların tıklama olasılığının çok daha düşük olduğu Google arama sonuçlarının 2. sayfasında gösterilir. 

Bu verileri anlayabilmek, sitelerinizin anahtar kelime sıralamalarını bilmek ve arama performansınızı iyileştirmek için önemlidir. SEO’da anahtar kelime sıralamasının ne anlama geldiğini bilmek, işletmelerin anahtar kelime araştırması yapmasına ve sitelerindeki içeriği, onlara daha fazla site trafiği ve daha fazla gelir getiren yüksek değerli anahtar kelimeler için daha iyi performans gösterecek şekilde düzenlemelerine yardımcı olacaktır.

Moradam Anahtar Kelime Sıralaması Kapsamlı Analiz Eklentisi

Ayrıca istediğiniz sitenin çeşitli anahtar kelimelerine dair bilgi edinmek için Moradam Chrome eklentisini kullanabilirsiniz.

 

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir