SEO Link Yapısı Nasıl Olmalı

SEO Link Yapısı Nasıl Olmalı

Son dönemlerde Google’ın aldığı kararlar ve yürürlüğe soktuğu kriterler sebebi ile SEO son derece önemli bir noktaya geldi. Kalite ve nitelik içeriklerin web sitelerinde yer almasını sağlamak amacı ile belirli kurallar düzenlendi. SEO link yapısı hakkında bilgi sahibi olmadan önce site içi link nedir ile ilgili bazı bilgilerden bahsetmekte fayda vardır.

Site İçi Linkler

Bu linkler, aynı domain (alan adı) içerisinde bulunan ama fark sayfalar için verilen bağlantıları ifade etmektedir. Bunu örnek üzerinde anlatmak gerekir ise, siteniz içindeki menü bölümünün bulunduğu bölgede bulunan “ürünler”, “hakkımızda”, ve “iletişim” gibi menü başlıklarına kolay erişimi sağlayan site içerisindeki bağlantılardır.

Kod Örneği: <a href=”http://www.siteadı.com/” title=”Anahtar Sözcük”>Anahtar Sözcük</a>

Web sitelerinin içerisinde kod örneğinin kullanılmasının üç farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin birincisi, herhangi bir sebepten dolayı web siteniz içerisinde gezinti yapan kullanıcıların web sitenizde gezdikleri anda aradıkları şeylere daha kolay erişebilmelerine imkan verir. İkinci neden, site içi tasarım hiyerarşi ve düzeni anlamında yardımcı olur. Bir diğer neden ise, arama motorlarının sitenizin içeriği hakkında genel bir bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Burada odaklanılması gereken önemli madde son maddeyi ifade eder.

Site İçerisinde Bulunan Bağlantılar ve SEO Link Yapısı

Site içerisinde linklerin bulunması arama motorları için kolaylık sağlar. Arama motorları bir web sitesi hakkında bilgi sahibi olmak istediği zaman bu linklere bakar ve onlar için yönlendirme levhası görevi görür. Bu linkler sayesinde kontrol sağlayan arama motorları, sitenizin içeriklerine erişim sağlar. Anchor text link isimli yöntem sayesinde bu yönlendirme levhaları üzerine bilgiler yazabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse; SEO başlığının web siteniz içerisinde menüler kısmında yer aldığını düşünün. Bu SEO başlığı için köprü yapılarak bu yazıya link atanır. Köprü olarak ifade ettiğimiz şey Anchor text link yapısıdır. SEO başlığında tıkladığınız zaman ilgili içeriğin linkine erişim sağlarsınız. Sizin erişim sağlayabildiğiniz gibi arama motorları da bu şekilde ilgili linklere tıklayarak kolay bir şekilde erişim sağlarlar. Öncelikle içeriğe ulaşmadan önce SEO yazısını okuyarak, okuyacağı içerik hakkında bir bilgi sahibi olur. Ardından linke tıklayarak direk içerik hakkında bilgi sahibi olur.

SEO Link Yapısı Neden Önemlidir ?

Gün geçtikçe site dışından link almak zorlaşmaktadır. Bunların da üstünde, buna benzer tarzdaki linkler ile uzun zamandır mücadele veren Google, spam olarak nitelendirdiği kaynaklardan belirli bir ücret ödeyerek aldığını bağlantıları algılama özelliğine sahip yapay zekaya erişim sağlayabildiği için, site dışından link almanız durumda –satın alma haricinde– linki edindiğiniz sitenin içeriğine, sizlerden başka herhangi bir siteye aynı linki verip vermediğine ve ulaşabiliyorsanız hangi sitelere bu linki verdiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu durumda birden çok site içerisinde link erişimleri sağlıyoruz. Fakat bu erişimleri sağlarken fazla miktarda bağlantılar yapmamaya özen göstermek gerekir. Resmi kurum tanımlarında vb. bunlardan faydalanırken dikkatli olmanızda fayda vardır. Çok fazla kullanılması durumunda spam hali alabilir. Google bu duruma karşı cezalandırma uygulayabilir. Blog sayfaları aracılığı ile uzman bir deneyim ile yazılan yazıları birden çok kişiye eriştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Site dışı SEO Link Yapısı

Yukarıda metinler içerisinde anlatın tüm bilgiler SEO link yapısı için de aynı koşullarda geçerlidir. Bunların birbirinden tek farkı, sayfa bağlantısının başka bir domain’den kendi alan adınıza yapılmış olmasıdır. Bu durumları uygularken dikkatli olmanız gereken bazı durumlar vardır. Aşağıdaki yer alan yazıları dikkatli bir şekilde okumalı ve bu hususta gereken talimatları yerine getirmelisiniz.

  • Başka domain üzerinden kendi domaininiz içi link vermek konusunda acele tavır sergilememelisiniz. Elinizdeki tüm linkleri bir gün içerisinde tamamlamaya çalışma size olumsuz dönecektir. Google araştırma hizmetleri bunu fark edecektir. Bu noktada yaptığınız eylem spam olarak nitelendirilecektir. Link verme konusunu zamana yayarak tamamlamanız faydalı olacaktır. Ticari web siteleri için link yayma işlemi haftalık olarak bir veya birkaç sayıda olmalıdır. Gün içerisinde 200-300 link alırsanız işler çıkmaza girebilir. Google bu duruma hemen müdahil olacaktır.
  • Link almak istediğiniz web sitesini iyice araştırmalısınız. Bu site hakkında genel ve detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Web sitesinin içeriğinin kalitesi ve nitelikli olup olmadığı, spam niteliği taşıyıp taşıyamadığı önemlidir. Buradan gelecek linkler zararınıza olacaktır.
  • Aynı anlama sahip farklı cümleler kurulmalıdır. Bu şekilde anchor text link oluşturmakta fayda vardır. Aksi taktirde tekerrüre düşersiniz. Google tarafından cezalandırılmamak için yapmanız gerekenler arasında yer alır.
  • Devamlı olarak aynı sayfaya link almamalısınız. Sitede farklı içerikler oluşturmalı ve bunlar için linkler almalısınız. Bunlar haricinde bahsetmiş olduğumuz anchor text linkleri kullanmak fayda etmeyecektir. Bu link yapısının dışına çıkmakta fayda vardır. Google’ın belirlediği kuralları uygun şekilde sitenizi oluşturmanız gerekir. Bu yüzden anchor text link yapısının dışına çıkarak sadece URL içeren link yapısını da oluşturmaya dikkat edin.
Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Çok Yorumlananlar

  1. […] yeni pencerelerde bağlantıları açabilirsiniz. Seo uyumlu link yapısı hakkında SEO Link Yapısı Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir