Mobil Uygulama Nedir? Mobil Uygulama Yapan Firmalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mobil Uygulama Yapan Firmalar

Mobil uygulama, akıllı telefon ve tablet cihazlar gibi mobil cihazlara özel olarak tasarlanan ve kodlanan yazımlardır. Kullanıcıların masaüstü cihazlardan mobil cihazlara doğru yönelmesi ve kullanım oranının artması, mobil uygulamaların daha değerli ve önemli bir hale gelmesini sağladı. Mobil uygulama yapan firmalar adlı bu yazımızda mobil uygulama nedir, bir mobil uygulamaya neden ihtiyacınız var gibi sorularınızın yanı sıra mobil uygulama yapan firmalar hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizinle paylaşacağız.

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulama, mobil cihazlara (akıllı telefon ve tablet) yönelik özel kodlar ve tasarımlar ile yapılan yazımlara verilen addır.

Mobil uygulamalar, dünya çapında iOS ve Android işletim sistemi kullanarak yapılır. Planladığınız ve tasarladığınız her proje için mobil uygulama geliştirme yapmanız mümkün. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılacak uygulamanın işletim sistemlerini dikkate alarak geliştirilmesidir.

İşletim sistemini göz önünde bulundurmadan geliştirilmeye çalışılan bir mobil uygulamanın kullanıcılar tarafından kullanılması haliyle imkansız olacaktır.

Bir Mobil Uygulamaya Neden İhtiyacınız Var?

Mobil cihazlar hayatımıza girdiği günden beri, uygulamalar her gün daha akıllı hale geliyor. Aynı zamanda kullanıcıların mobil cihazlarıyla geçirdikleri vakit de her geçen gün artmaya devam ediyor. Kullanıcılar mobil cihazlarda geçirdikleri vaktin önemli bir kısmını da mobil uygulamaları kullanarak geçiriyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar mobil cihazlarında geçirdikleri vaktin ortalama %70’ini mobil uygulamaları kullanmak için ayırıyor.

Mobil uygulamaların web sitelerinden daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması kullanıcıları mobil uygulama kullanmaya teşvik ediyor. Kısacası mobil uygulamalar kullanıcılara web sitesinden daha cazip geliyor.

Mobil uygulamalar kullanıcılara bu kadar yakınken bunun faydalarından yararlanmamak sizin için oldukça büyük bir kayıp olacaktır. Özellikle marka kimliği oluşturmak için bir mobil uygulamanızın var olması gerekir. Mobil uygulamanız ile hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir aynı zamanda oluşturduğunuz etkinlik, kampanya, güncel içerikler ve indirimleri kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Tüm bu avantajların yanı sıra dijital pazarlama aracı olarak da sizlere büyük bir fırsat sunacaktır. Özellikle ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret siteleri için mobil aplikasyonlar potansiyel müşteriler ile arasındaki bağı kuvvetlendirecektir. Çünkü kullanıcılar, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerin ortalama %80’inini mobil cihazları kullanarak gerçekleştiriyor.

Mobil uygulamaların kullanımı ve popülerliği her geçen gün artmaya devam edecektir. Bu nedenle, web siteniz üzerinden kullanıcılara sunmuş olduğunuz hizmetlerin, mobil cihazlar için de uygulamalar vasıtası ile kullanıcılara sunulması gerekir.

Mobil Uygulama Yapan Firmalar

Mobil uygulamalar hakkında birkaç ön bilgiyi aktardıktan sonra, mobil uygulama yapan firmalar konusuna geri dönelim.

Mobil uygulamaların özel kodlama ve tasarımlar aracılığıyla işletim sistemlerine uygun biçimde hazırlandığını artık biliyoruz. Mobil uygulamalar dünya çapında Android ve iOS sistemleri için geliştirilir. Mobil uygulama yapan firmalar çalışmalarını başlatmadan önce müşteri taleplerini inceler ve gerekli araştırmaları yapar.

Mobil uygulama geliştirme ve çalışacağınız firma seçimde hem sizinle hem de firma ile alakalı birçok önemli nokta var.

İlk olarak istediğiniz mobil aplikasyon ile ne hedefliyorsunuz? Mobil uygulama ile ilgili amacınız ve istekleriniz nelerdir? Bu soruların tüm çalışmanızın ana hattını belirleyeceğini unutmayın.

Amacınızı ve hedeflerinizi belirledikten sonra sıra en uygun firmayı seçmeye geliyor. Firma araştırması yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü mobil uygulama yapan yüzlerce firma arasından en iyisini ve size en uygun olanını seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda profesyonel ve donanımlı bir ekibe sahip firmayı da bulmanız gerekir.

Çalışacağınız firma hedefinizi, isteklerinizi ve mobil uygulama ile ilgili beklentilerinizi karşılayacak seviyede olmalıdır.

Mobil uygulama yapan firmalar arasından bir seçim yaparken kalite, daha önce hayata geçirilen projeler, firmanın size sundukları ve çalışma ekibi gibi birçok kritere dikkat etmeniz gerekir.

Genelde firma seçiminde mobil uygulama fiyatları ile kıyaslama yapılmaktadır. Firmalar arasından kıyaslama yaparken ana kriteriniz kesinlikle kalite olmalıdır.

Zira, müşterilerinize günün her anında kolayca ulaşmanın ve bulunduğunuz sektörde en büyük paya sahip olmanın yolu mobil uygulamadan geçmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Ben MobiRoller’dan ücretsiz uygulama yaptım. Web sayfamın trafiği çok iyiydi ve uygulama yapmak istiyordum. Fakat bütçem yeterli değildi araştırdım ve MobiRoller’in partnerliğini keşfettim. Hiçbir şey yapmıyorsunuz uygulama hazırlanırken her şeyi onlar hazırlıyor ve siz ne istediğinizi söylüyorsunuz sadece. Sonrasında app’in performansı için karşılıklı geliştirme ve çalışmalar yapılıyor. Sonra reklam yayınları paylaşılıyor. İşin güzel yanı bir sene ve sonrasında paylaşım oranı sizin lehinize artırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir