Google 12 Mart Çekirdek Algoritma Güncellemesi (Florida 2 Güncellemesi)

Google 12 Mart Çekirdek Algoritma Güncellemesi

Google 12 Mart Çekirdek Algoritma Güncellemesi geçtiğimiz günlerde Google tarafından onaylandı. Yabancı kaynaklarda Florida 2, Google’ın ise March 2019 Core Update olarak adlandırdığı güncelleme hem yerel hem de küresel sıralamalarda büyük dalgalanmalara yol açtı. Hala etki sürmeye devam eden güncellemenin aslında diğer güncellemelerden farkı ne?

Aslında Google hem kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak hem de kendi kalitesini korumak adına çok sayıda güncelleme yapar. Hatta öyle ki bu sayı günde 2 ya da 3’e bile çıkabilmektedir. Elbette bunların hepsi web siteleri tarafından fark edilecek kadar büyük güncellemeler değildir. Ancak çekirdek algoritmada 12 Mart’ta meydana gelen güncelleme gibi büyük güncellemeler arama sonuçlarını büyük ölçekli olarak etkilemektedir.

Çekirdek Algoritma Güncellemesi Nedir? 

Çekirdek algoritma güncellemeleri başarılı sonuçlanan ve algoritmanın parçası haline dönüşen güncellemelerdir. Aynı zamanda bu güncellemeler hem Google’ın kendi açısından kalitesini artıran hem de kullanıcılara sunulan deneyimi iyileştiren güncellemelerdir. Google’ın çekirdek algoritma güncellemelerinde temel kriteri kullanıcı davranışlarıdır. Kısacası Google kullanıcı davranışlarına göre arama sonuçları şekillendirirken kimi faktörlere daha az kimilerine ise daha çok ağırlık vereceğini çekirdek algoritma güncellemeleri ile gösterir.

Google’ın 12 Mart Güncellemesinde Neler Değişti?

Google her ne kadar resmi olarak nelerin değiştiğine dair detayları henüz gizlese de bir haftalık dalgalanma sonucunda ilk gözlenimler Google’ın içeriklerinize odaklanın sinyaline verdiği yönünde. Güncellemenin yine henüz yeni olduğundan dolayı tam anlamda geniş kapsamlı veri toplamak oldukça zor. Ancak hem yerli hem yabancı kaynaklar incelendiğinde ve yaşanan dalgalanmalara bakıldığında güncelleme yine E-A-T odaklı bir güncelleme oldu. Kısacası 1 Ağutostos’ta gerçekleşen Medic Update güncellemesinden sonra Google’ın gözü yine YMYL sayfaların üzerinde. Fakat Google’ın yaptığı açıklamalara bakılacak olursa özel bir hedef de bulunmuyor.

Bu güncelleme ile bir kez daha kaliteli içerikler ve kullanıcı deneyiminin ön plana çıktığını söyeleyebiliriz. Ayrıca SEO çalışmalarınızda ve siteniz linklerden içeriklerinize varana kadar her şeyde doğal olmanız gerektiği bir kez daha vurgulanmış oldu. İçerikler dışında kullanıcı deneyimini etkileyen onlarca faktör var. Örneğin, mobil uyumluluk, site hızı, tasarım gibi.. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece siteniz güncellemeden olumsuz etkilenmiş bile olsa kısa sürede toparlanabilir. Ayrıca bundan sonra da güncellemelerin hız kesmeden devam edeceği düşünülürse eğer sitenizde güncelleme sonrasında kalıcı sıralama kayıpları varsa bir an önce bu kriterlere dikkat edere geliştirmelere başlamanız gerekmektedir.

Google 12 Mart Çekirdek Algoritma Güncellemesi ile ilgili olarak 1 Ağustos’ta yapılan Medic Update ve E-A-T oldukça önemlidir. Bunun için daha önce sizlerle paylaştığımız içerikleri inceleyebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir