SEO Dostu URL Nedir?

SEO Dostu URL Nedir?

URL nedir? Bir URL (Tekdüzen Kaynak Bulucu) bir web sayfasının adresidir. Web sitesi URL’lerinizi nasıl yapılandırdığınız çok önemlidir. SEO dostu URL, hem kullanıcılar hem de arama motorları için okunması ve anlaşılması kolay olacak şekilde tasarlanmalıdır. URL’niz hedef anahtar kelimelerinizi içermelidir. Çünkü zengin bir anahtar kelime URL’si hala daha üst sıralarda yer almak için daha iyi bir şans demektir. Ancak bu, daha fazla anahtar kelime içeren bir URL’ye aşırı fazla sözcükler eklemek anlamına gelmez. Bu, SEO için kötü bir uygulama olur. URL’ler statik olmalıdır. Site yapısı SEO’da önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, gelecekte de çalışacak doğru URL’yi seçmek önemlidir. İçeriklerinizi her yıl güncelleyecekseniz linklerinizde yıl kullanmamanızı öneririz. Bir URL, web sayfasına yazılan içerik ve konularla alakalı olmalı ve birileri URL’yi okuduğunda içeriği iyi açıklamalıdır.

SEO Dostu URL Neden Önemlidir?

SEO dostu URL’lerin ne olduğunu biliyoruz! URL’lerin SEO için neden önemli olduğunu anlayalım: Hiçbir şey kullanıcı ve kullanıcı deneyimi kadar önemli değildir. Benzer şekilde, URL’lerin de sayfaların ne için olduklarını anlatmaları gerekir. İnsanlar tarafından okunabilir ve anlaşılır olmalıdır. Anlamsal olarak içerikle uyumlu olmalıdır. Bu faktörler ziyaretçilere gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar. Arama motorları bunu, kullanıcıların belirli bir web sayfasındaki ortalama kalış sürelerini kontrol ederek belirler. Kalma süresi yüksekse, arama motoru bunu alakalı bir içerik olarak kabul etmiş ve kullanıcı deneyimini yüksek olarak işaretlemiş demektir. Temiz, optimize edilmiş ve anlamsal olarak doğru bir URL, çirkin bir URL’den daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Web sayfası başlığının yanı sıra, bağlantı metni ve içeriğini ilişkilendirir, Google ve diğer arama motorları bu web sayfasının içeriğini anlamak için URL kullanır. Arama motorları alan adının otoritesine ağırlık verir, ancak URL’de kullanılan anahtar kelimeler de sıralama faktörlerinden biridir. Anlamlı ve alakalı URL’lerin Google’da daha yüksek bir sıralama şansı vardır. 

WordPress SEO Dostu Link Yapısı Nedir?

Hedef anahtar kelimenizi URL’ye dahil etmek, URL’nizi SEO dostu hale getirmek için en iyi uygulamalardan biri olarak kabul edilir. Bu anahtar kelime; Google’a bu sayfanın bu hedef anahtar kelimeyle alakalı içerik içereceğini söyler. URL’nizde alt çizgi veya boşluk yerine kısa çizgi veya boşluk kullanın. URL’ler basit ve açıklayıcı olmalıdır, böylece bir kullanıcı bu sayfanın ne anlama geldiğini yalnızca URL’ye bakarak anlayabilir. Uzun ve şifreli URL’ler kullanıcılar için daha az tanınır ve kafa karıştırıcıdır.

Kısa URL’ler, arama motorlarında uzun URL’ler ile karşılaştırıldığında daha iyi bir şans sağlar. Google’dan Matt Cutts’un görüşüne göre, üç, dört veya beş kelimelik URL tamamen normaldir.  Bir URL bu uzunluğu aşarsa, daha kötü görünmeye başlayacaktır. Dolayısıyla Google algoritmaları yalnızca bu kelimelere ağırlık verir ve bundan sonra kelimelere biraz daha az kredi verir. Uzun URL’lerle ilgili başka bir sorun, Google’ın arama sonuçlarında uzun URL’leri kesmesidir.

Modern tarayıcıların ve sunucuların çoğu büyük / küçük harf duyarlı değildir, ancak yine de büyük / küçük harfe duyarlı sunucular vardır. Bu nedenle, en iyi uygulama olarak, URL’leri küçük harfle yazdığınızdan emin olun. 

Sub-Domain Yerine Alt Klasörler Kullanın!

URL’lerde alt etki alanları kullanmamaya çalışın. Google, alt etki alanları ayrı bir web sitesi olarak kabul eder ve ana alanınızdan ayrı olarak dizine ekler. Öte yandan, Google alt klasörleri ana web sitesinin bir parçası olarak görmektedir.

Site Haritasının Önemi

XML Site Haritası, arama motorlarının yalnızca web sitenizin URL’lerini kolayca bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kanonik etiketler için bir referans oluşturur.

Anasayfa Olarak Kök Dizini Kullanın

Herhangi bir web sitesinin giriş noktası kök olarak da bilinen ana sayfadır. İdeal olarak, bir web sitesinin navigasyonu ana sayfaya dayanmalıdır.  Yani anasayfanız moradam.com olmalıdır; moradam.com/anasayfa şeklinde kök dizin – anasayfa ilişkilerinden kaçınmanızı öneririz.

SEO Dostu URL Oluştururken Kaçınılması Gerekenler

  • Siteniz haber sitesi değilse, URL’lerde tarih kullanımından kaçınmanızı öneririz. Tarihler URL’yi gereksiz daha uzun hale getirir. Hiç kimse daha eski bir tarihe sahip içeriği okumayı istemez. Bir URL’ye yukarıdaki gibi bir şeyle karşılaştıysanız, güncellense bile içeriğine güvenebilecek misiniz? Yok, hayır! Bunun nedeni, içeriği daha fazla okumanıza engel olacak olan tarih ibaresidir.
  • Çirkin URL’ler tıklama oranını düşürür. Organik Tıklama oranı, arama motoru sıralama faktörlerinden biridir. TO ne kadar yüksek olursa, Google ve diğer Arama Motorlarında yüksek sıralama şansı o kadar yüksek olur. Peki, URL’lerle ne ilgisi var? Peki, hiç kimse sayfa hakkında hiçbir şey söylemediği için çirkin URL’leri tıklamak istemez.
  • Aşırı anahtar kelime ve tekrarlayan kelimeler içeren bir URL her zaman rahatsız edicidir. URL yapınızda aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmaktan kaçının. Her kelime ideal olarak bir adet yer almalıdır. 
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. […] dostu URL hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ilgili makalemize […]

  2. […] dostu URL hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ilgili makalemize […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir