İleri Seviye SEO İçin Olmazsa Olmazlar

İleri Seviye SEO İçin Olmazsa Olmazlar

2019’da rakiplerinizi daha hızlı geçmenize yardımcı olacak en güncel ve gelişmiş SEO teknikleri, yani ileri düzey SEO için olmazsa olmazlar bu yazıda yer almaktadır. 

SEO dünyası dinamiktir. Bu yıl size yardımcı olan kurallar ve SEO teknikleri, önümüzdeki yıl geçerli olmayabilir. Arama sonuçlarının en üstünde yer almak için SEO algoritmalarına sürekli uyum sağlamanız gerekir.

İçerikten anahtar kelimelere ve geri bağlantılara, dikkat etmeniz gereken birçok ölçüm vardır. Bu bağlamda 2019’da arama sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek en iyi ileri düzey SEO tekniklerinden bazılarına göz atalım:

İleri Düzey SEO İçin Olmazsa Olmazlar

“SEO için olmazsa olmazlar” başlığı koymamızdaki maksat, uzunca bir optimizasyon sürecinde SEO’nun başarısının bu unsurlara bağlı olmasıdır. Buradaki maddeleri sabırla uygulamanız gerekir.

1- Uzun İçerik Yararlıdır!

SEO uzmanları, sitenize eklediğiniz içeriğin kalitesinin önemini vurgularlar. Biz de…. Hiç şüphe yok ki, arama sıralamanızı iyileştirmenin en önemli faktörlerden biri, içerik kalitesidir.

Ancak, içerik uzunluğunu da tamamen göz ardı etmemelisiniz. Belirli bir konuyu ayrıntılı olarak ele alan blog gönderileri daha iyi arama sıralaması almanıza yardımcı olabilir.

Uzun blog yayınlarının, arama sıralamasında yazınızı hızlı bir şekilde iyileştirmesini beklemeyin ama uzun ve kaliteli üretmeyi ilke edinmeye çalışın. Uzun vadede kaliteli ve uzun içerik, kaliteli ve kısa içerikten daima iyidir.

2- İçerikler İlgi Çekici Olmalıdır!

SEO, sadece anahtar kelimelerle ilgili değildir. Kullanıcılar web sitenizi ziyaret ettiğinde, iki olası senaryo vardır. Makalelerinizi okumaya devam edebilir veya hemen web sitenizi terk edebilirler. 

İkincisi, arama sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilecek önemli bir durumdur. Sıralamalarınızın iyileşmesini yani yükselmesini istiyorsanız, ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlamalısınız. Bunu yapmanın en temel, en güvenilir, en doğal ve en basit bir yolu daha ilgi çekici makaleler yazmaktır.

Okuyucularınızı, ticaretin en eski numaralarından birini kullanarak sitenize bağlamış olursunuz. Bir makale yazarken, yazınızın akışının düzgün olması gerekir.

İstenilen bir senaryoda, her cümle sizi bir sonraki tümceye götürmelidir. Benzer şekilde, her paragraf, okuyucuları bir sonraki paragraftaki düşünce hattına sürüklemelidir.

3- Eski İçerikleri Güncellenmelidir!

İçeriğinizden en iyi şekilde yararlanmak için eski blog yayınlarınızı kontrol etmelisiniz. Yazdığınız konulardan herhangi biri hala güncel mi?

Örneğin, belki de beş yıl önce en iyi SEO teknikleri hakkında yazdınız. Ancak o zamandan beri, Google algoritmalarında büyük değişiklikler olduğunu açıkladı. O zaman yazınızı güncellemeniz gerekir.

Yeni bir makale yazmak yerine, mevcut makalenize daha fazla bilgi eklemeniz bu aşamada size daha fazla yardımcı olur. En son trendler hakkında daha fazla bilgi ekledikten sonra hit almak için başlığı da mevcut yıla benzeterek güncellemek yararlı olabilir. 

Bu SEO tekniği, daha az zamanda daha fazla içerik bulmak için kolay bir yoldur. Ayrıca, blog yayınlarınızın daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olur. 

4- Kaliteli Backlinklere Ağırlık Verilmelidir!

Kaliteli backilnk alırsanız, güvenilirliğiniz artar. Kaliteli geri bağlantılar, rakiplerinize üstünlük sağlamanıza yardımcı olabilir. Arama motorları için, kalite backlink = güvenilirliğe eşdeğerdir.

Doğrudan web sitenizin sıralamasını olumlu yönde etkileyebilecek en önemli SEO tekniklerinden biridir. Konukların bloglarını yazarak ve sosyal medya etkileyicileriyle birlikte çalışarak kaliteli bağlantılar elde edebilirsiniz. Bazen, diğer web siteleri size sormadan web sitenize link verebilir. 

5- Anahtar Kelimelere Odaklanılmalıdır!

İçerik yazmadan önce, anahtar kelimeleri bulmak için biraz zaman ayırmanız önerilir. Doğru anahtar kelimeleri kullanıyorsanız, dönüşümleri ve daha yüksek sıralamaları elde etmeniz olasıdır.

Anahtar kelimeleri araştırmak için KWfinder, Moz Keyword Explorer veya Google Keyword Planner gibi SEO araçlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca Moradam anahtar kelime üretici de işinizi görebilir. Tek yapmanız gereken hedef anahtar kelimenizi girmektir. Bundan sonra, bu araçlar sizin için tüm alakalı anahtar kelime kombinasyonlarını getirir.

Bazı araçlarda, girdiğiniz anahtar kelimelerin arama hacimlerini de görebilirsiniz.

6- Alt Alanlar Önceliklidir!

Anahtar kelimelerinizi listelerken, çok fazla genel ve kapsamlı terim kullanmamanızı öneririz. Mesela “Motor” veya “kitap” gibi kelimeler çok genel terimlerdir ve kapsamlıdır. Bu yüzden zorlanmanız muhtemeldir.

Anahtar kelimeler söz konusu olduğunda daha özel ve açıklayıcı olanları tercih etmek daha iyidir. “Casper telefon satın al” aramasında üst sıraya çıkmak, “casper” yazısında üst sıraya çıkmaktan genellikle daha kolaydır. 

İdeal olarak, bu anahtar kelimeleri içeriğinizde organik olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca, anahtar kelime doldurma işleminden de kaçınmanız gerekir. İçeriğinize yarardan çok, daha fazla zarar verecektir.

7- Hedef Kitleye Ne Sunulacağı Belirlenmelidir!

İşe başlamadan önce şu sorular önemlidir: Hedef kitleniz ne hakkında konuşuyor? En çok hangi platformları kullanıyorlar? Onlarla nasıl bağlantı kurabilirsiniz? Bunlar SEO stratejinizi geliştirirken kendinize sormanız gereken birkaç ana sorudur.

Müşterilerinizin ne istediği hakkında daha iyi bir fikriniz olduğunda, SEO stratejilerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. 

8- Sitelerin SEO Analizi Yapılmalıdır!

SEO stratejinizi geliştirmenin en iyi yolu web sitenizi analiz etmektir. Ağrılarınızı anlamak ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için biraz zaman ayırın; Moradam Site Analizi size yardımcı olabilir.

SEO denetimi, web sitenizin şu anki durumu hakkında size fikir verecektir. Bu SEO tekniği çok gelişmiş gelmeyebilir, ancak birçok web sitesi tarafından kolayca gözden kaçırılabilir olan unsurları yakalayabilirsiniz. Sayfa başlıkları, açıklamalar, spam puanları ve sayfa hızı, genellikle göz ardı edilen kriterlerin bazılarıdır.

Bir SEO denetimi, performansınızı değerlendirmenize ve web siteniz için neyin gerekli olduğuna bağlı olarak hedefler belirlemenize yardımcı olur. Ahrefs, SEMrush ve Pro Rank Tracker gibi SEO araçları bu süreci sizin için kolaylaştırabilir. Tek yapmanız gereken site adresi girmektir. Bu araçlar, web sitenizin performansı hakkında size ayrıntılı raporlar gönderir.

9- Site İç Linklemesi İyi Yapılmalıdır!

Bir kullanıcıyı ana sayfanıza çekmek sizin nihai hedefiniz olmamalıdır; kullanıcıların web sitenizde daha fazla makale okumak için daha fazla zaman harcamasını hedeflemelisiniz.

Bunu başarmanın kolay bir yolu, makalelerinizi iç linklemelerle bağlamaktır. Bu işleme, dahili linkleme de denilmektedir. Tüm içeriğinizi dahili olarak birbirine bağlarsanız, web sitenizi ve içerik yapınızı daha organize bir hale getirir.

Bu SEO tekniği, Google botlarının içerikleriniz arasında kolayca gezinmelerini sağlar. Bununla birlikte, eski blog yayınlarınız daha fazla okuyucu çekme imkanına erişir.

10- Vikipedi Kırık Linkleri Kendi Üzerimize Alma Tekniği

Vikipedi, genellikle gözden kaçan bir kalite backlink fırsatları mayın tarlasıdır. Alıntı yapmadan bir istatistikten ya da gerçeklerden bahsedildiği birçok makale bulunur.

Bazıları var olmayan sayfalara dahi link vermektedir. Bu durumu fırsata çevirebilir, yararlanabilirsiniz. Bu konuların çevresinde içerik oluşturduktan sonra wikipedia üzerinde düzenleme ile linki kendi siteniz olarak güncelleyin, böylece Wikipedia makalelerinden bağlantı alabilirsiniz.

Güvenilir bir bilgi kaynağı olabilirseniz, trafiği Wikipedia’dan sitenize doğru yönlendirebilirsiniz.

11- Sosyal Medya Kullanılmalıdır!

Güvenilirlik ve trafik kazanmak için yalnızca web sitenize güvenmek size yardımcı olmayabilir. Güçlü bir sosyal medya varlığı inşa etmeniz gerekiyor. 

Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarıyla birlikte Slideshare ile Medium kaliteli içerik arayan kitlelere ulaşmak için uygun platformlardır. Bu sitelerde, markanızın görünürlüğünü ve farkındalığını artırabilirsiniz.

12- Güzel Başlıklar Yazılmalıdır!

Blog yazısı yazmanın arkasındaki amaç aynı zamanda iyi bir sıralamaya sahip olmaktır. Bunu yapmanın bir yolu, arama motorlarının yayınlarınızı bulabilmesi için doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır. Ancak, başlıklarınızı anahtar kelimelerle doldurmak robotik görünebilir.

Bu noktada; yaratıcılık ve daha iyi sıralama arasında bir bağdan bahsedebiliriz. Aralarında bir denge bulmak için iyi bir yol, önce başlığın farklı sürümlerini yazmaktır.

Bu bağlamda önerimiz şudur: Çok düz bir anahtar kelime odaklı başlık belirleyin, ardından başlığı ilgi çekici hale getirmek için değişiklikler yapın.

Bu şekilde, arama motorlarına ve sosyal medya izleyicilerinize hitap etmeniz mümkün olur. Başlığınızın okuyucunun tıklaması için yeterince cazip olup olmadığını daima iki kez kontrol etmenizi öneririz. 

13- Görsel İçerikler Doğru Adlandırılmalıdır!

Arama motorları web sayfalarınızı taradığında, görüntüleri ve videoları kolayca tarayamazlar. Bu nedenle, tarayıcıların içeriğin ne olduğunu doğru okuyacağından emin olmanız gerekir. Bunun için doğru başlık etiketlerini ve alt etiketlerini kullanmak gerekir. 

Başlık etiketi web sayfanızdaki görsel içeriği tanımlar. Öte yandan, alt metin, arama motorunu görselin içeriğinizle alaka düzeyi hakkında bilgilendirir. 

Görsel içeriğinizi optimize etmek için, odak anahtar kelimeler eklemeniz gerekir. Bu arama motorları için daha alakalı hale getirir. [ Google Görsellerde Nasıl Üst Sırada Çıkarız?

14- Mobil Uyumluluk Esastır!

Dünyanın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan akıllı telefonlara kaydığı bilinmeyen bir sır değildir. 2018’de, dünya çapındaki web sitesi trafiğinin %52,2’si akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.

Değişen sanal dünyayla birlikte, web sitenizin de değişmesi gerekiyor. Mobil kullanıcılara hitap etmek için, web sitenizin mobil uyumlu bir tasarıma sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Duyarlı ve mobil uyumlu tasarım, kullanıcıların web sitenize her boyuttaki ekranda erişmelerini kolaylaştırır.  Kullanıcılar için kolaylık, web sitenizin mobil uyumlu tasarıma odaklanmasının sebeplerinden sadece bir tanesidir.

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek, arama sıralamanızı da etkileyebilir. Google, kullanıcılarının çoğunun artık web sitelerine bir mobil telefon cihazıyla eriştiğini kabul etmektedir. Google mobile-first indexing, bu nedenle geliştirilmiştir. Bu, Google’ın artık bir sayfanın içeriğinin mobil sürümünü; dizin oluşturma ve sıralama amacıyla kullandığı anlamına gelir.

Masaüstü tasarımı ana odak noktanız olması gerektiğini söyleyen eski SEO tekniğinin artık geçerliliği yoktur. [ Mobil Uyumlu Tasarımlar İçin İşinize Yarayacak İpuçları ]

15- Site Hızı Sürekli Olarak İyileştirilmelidir!

Bir kullanıcı web sitenize gittiğinde, web sayfalarınızın yüklenmesi ne kadar sürüyor? Bu, tüm yöneticilerin kendilerine sormaları gereken önemli bir sorudur. Çok uzun sürüyorsa, potansiyel ziyaretçileri web sitenizden uzaklaştırabilir.

Genel olarak, kötü bir kullanıcı deneyimi sunar. Sayfa yükleme hızı, web sitenizin SEO’sini son derece etkileyebilecek önemli bir ölçümdür. 2010’dan bu yana, sayfa yükleme hızının masaüstü aramaları için önemli bir sıralama faktörü olduğunu biliyoruz.

Temmuz 2018’de, Google, sayfa hızının mobil aramalar için bile bir sıralama faktörü olduğunu açıkladı. Sayfa yükleme hızınızı artırmak için, önce sayfalarınızı yavaşlatan etkenleri analiz etmeniz gerekir.

Resimleriniz sayfa için çok mu ağır? Yanlış tema mı kullanıyorsunuz? Çok fazla harici gömülü ortam dosyanız mı var? Bu faktörlerden herhangi biri, sayfa yükleme hızınızı yavaşlatan sebep olabilir.

Daha iyi bilgi edinmek için sayfa hızınızı Google PageSpeed ​​Insights aracıyla test ederek hızlandırma optimizasyonuna başlayabilirsiniz. Yazı önerisi: [ Site Hızını Arttırma: Araç Önerileri ve İpuçları

16- İçerik Sesli Aramalar İçin Optimize Edilmelidir!

2016’da, Google’daki tüm aramaların %20’si sesli aramalar olmuştu. Türkçe içerikte de bu oran artıyor. 2020 yılında bu oranın %30 olarak gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Yazarken ve konuşurken, hepimiz kendimizi farklı ifade ediyoruz. Ses tabanlı aramalar için içeriğinizin konuşma için uyarlanması gerekir. Ses tabanlı sorgularla aramaların başında sıralama şansınızı artırmak için mobil uyumlu olmanız gerekir.

Çünkü ses tabanlı aramaların çoğu cep telefonlarından geliyor. Genellikle, ses tabanlı aramalar için daha uzun anahtar kelimeler kullanılır. “İstanbul-Erzurum uçuş ücretleri” yerine, insanların ses tabanlı aramalar için “İstanbul’dan Erzurum’a uçak bileti fiyatları ne kadar” şeklinde arama olasılığı daha yüksektir.

Ses tabanlı birçok soru da Ne / Nasıl / Neden / Nerede soruları şeklindedir. Bu nedenle içeriğinizin bu soruları yanıtlamaya ve konuşma anahtar kelimeleri için optimize edilmesine odaklanması gerekir.

17- Site Mimarisi Önemli!

Arama motoru optimizasyonunu doğru yapmak için en önemli tekniklerden biri iyi bir web sitesi mimarisi oluşturmaktır. Web sitenizi ilk günlerde düzenli/organize bir şekilde yapılandırmaya başlamak en iyisidir. Çünkü: Daha az içeriğiniz olduğunda, SEO için iyi organize edilmiş bir site oluşturmak daha kolaydır.

Web sitesi mimarisi birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, kullanıcıların daha fazla alakalı içerik bulmasını kolaylaştırır. İkincisi, web sitenizdeki açık bir hiyerarşi, Google’ın taramasını kolaylaştırır.

İyi tanımlanmış kategoriler ve alt kategoriler botların web sitenizin yapısını daha kolay anlamasına yardımcı olur. Bu SEO tekniği, e-ticaret siteleri için son derece önemlidir.

Web sitenizin mimarisi iyiyse, kullanıcılarınız farklı ürünleri bulmayı daha kolay bulacaklardır. Farklı düğmelerin konumundan kenar çubuklarına ve kategorilere kadar her şey kullanıcı deneyimini ve dönüşüm oranlarını değiştirmeyi etkileyebilir.

Kaliteli ve İleri Düzey SEO İçin Trendleri Takip Edin!

Her web yöneticisi arama sıralamalarını iyileştirmek ve daha fazla trafik almak istiyor. Ancak düşük bir yüzdelik dilimi, web sitelerini geliştirmek için doğru SEO tekniklerini kullanıyor.

Mobil ve sesli aramalar daha popüler hale geldiğinde, web sitenizi onlar için optimize etmeniz gerekir. Rekabette öne geçmek için SEO dünyasındaki en son trendleri sürekli takip etmeniz gerekiyor.

Moradam Blog sayfamızdan Moradam yazarlarının diğer yazılarına göz atmanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Hocam gerçekten seo nasıl yapılır konusunda çok açıklayıcı bir makale olmuş. En direk şekilde bilgi vermişsiniz. seo ile ilgili diğer makalelerinizde eminim çok değerlidir. Onlarıda okuyacağım. Emeğinize yüreğinize sağlık hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir