Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı

Sosyal Medyanın SEO'ya Katkısı

Sosyal medya SEO’nuzu etkiler mi? Bir sayfanın retweetleri, paylaşımları ve beğenileri, gerçekten de bu sayfayı arama motoru sonuçlarında destekliyor mu? Sosyal Medya SEO’ya Olumlu Yansıyor! başlıklı yazımızda bu konuyu ele almış ve Sosyal Medya ve SEO İlişkisi başlıklı yazıda da bazı temel konular üzerinde durmuştuk.

Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı

Sosyal medya ile SEO arasındaki ilişki ve etki iki yönlüdür; sosyal medya SEO çalışmalarınızı etkiler, SEO ise sosyal medya platformlarındaki varlığınızı etkiler. Google gibi arama motorları, sosyal medya sitelerinden gelen sinyallerin sıralamayı doğrudan etkilemesine izin vermese dahi, dolaylı şekillerle sitenizi yukarı taşımaya yardımcı olur.

Arama motoru optimizasyon çabalarınızı temelde 3 farklı şekilde etkiler: Sitenize artan çevrimiçi yönlendirilmiş trafik sağlar, marka değerini güçlendirir, daha geniş kapsamlı içerik dağılımı temin etmiş olur. Bu ise dolaylı yoldan SEO’yu iyileştirmeye imkan sağlar.

Kitle Sadakati ve Güvenirlik Sağlamaya Yardımı

Günümüzde, bireyler çevrimiçi yaşamı sadece iletişim için değil, aynı zamanda aradıklarını bulmak için kullanıyorlar. Bu doğrultuda sosyal medya pazarlaması bugüne kadar en ucuz dijital pazarlama yaklaşımıdır. Ücretli promosyonlar için bile, maliyetler Tıklama Başı Ödeme gibi diğer yaklaşımlarla karşılaştırıldığında çok düşüktür. 

Ayrıca bir işletmenin adını bir arama motoruna yazarsanız, sosyal medya yaşam profilleri muhtemelen resmi sitesiyle birlikte ilk sayfalarda yer alır. Bir kuruluş sitesini ve sosyal profillerini de sıralayabilirse, sonuçların en yüksek noktasında önemli bir konumda olur. Marka değerini güçlendirmiş ve güvenirlik sağlamış olur. 

Dışarıdaki en iyi ürünü veya hizmeti satıyor olabilirsiniz, ancak bireyler bunu bilmezse bu size çok da yarar sağlamaz. Proaktif olmanız ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmanız gerekir. Sosyal medya buna olanak tanır. Müşteriler, ürünleri kullanmaya devam ettikçe sizinle iletişim kurabilir ve sizinle etkileşim kurarken daha fazla sadakat ve güven oluştururlar. Ek olarak, hemen geri bildirim alabileceğiniz ve geri bildirim üzerine hareket edebileceğiniz için, müşterilerinizin belirli ihtiyaçlarını karşılayabilir ve böylece memnuniyetlerini artırabilirsiniz.

Siteniz hakkındaki imajın iyileşmesi, yönlendirilmiş ziyaretçilerin sitenizden memnun ayrılması gibi etkenler dolaylı yoldan SEO çalışmalarına katkı sağlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir