Siyah Şapka SEO

Siyah Şapka SEO

Siyah Şapka SEO Nedir? Siyah Şapka SEO veya Black Hat SEO arama motoru hizmet koşullarını ihlal eden tekniklerin kullanılmasıdır. Kısa vadede web sitenizin sıralamasını iyileştirmiş olsa da, siyah şapka taktiklerini kullanmak uzun vadede ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir ve genellikle de etik dışı olarak kabul edilir. ‘Siyah şapka’ terimi, kötü karakterlerin genellikle siyah şapka giydiği tasvir edildiği eski Batı filmlerinden gelmektedir. Bu filmlerdeki kahramanlar beyaz şapka giyerler, bu yüzden etik ve yasal olan SEO stratejileri ‘beyaz şapka’ taktikleri olarak adlandırılabilir.

Siyah Şapka SEO Yararlı Mı?

Siyah Şapka SEO veya Black Hat SEO, arama motorlarının kendilerinin uygunsuz veya kabul edilemez bulduğu taktikleri ifade eder. Google, insan ziyaretçilerine değer katan içeriklere sahip siteleri, üst sıralara taşımak adına algoritmalarını geliştirmeye devam ediyor. Buna karşılık, arama motoru algoritmasının açıklarını kullanarak üst sıralara çıkmak isteyen siteleri cezalandırmak istiyor. Bu doğrultuda, black hat seo teknikleri ilk zamanlarda sizi üst sıralara taşısa da; kısa sürede kalıcı cezalar almanıza neden olacaktır, dolayısıyla bu tekniklerden kaçınmanızda yarar var.

1) Gizli Metin Tekniği

Bu tekniği kullanan bir web sitesi sahibi veya tasarımcısı metin rengini arka planlarının rengiyle eşleştirir ve ziyaretçilerin fark etmeyeceği veya tıklayamayacağı yerlerde alakasız anahtar kelimeleri yazar. Amaç, erişimi artırmak ve alakasız anahtar kelimelerden hit almaktır. Google, bu seviyeye gelen dolandırıcıların farkına varmakta ustalaşmıştır. Kısa sürede ceza almanız muhtemeldir.

2) Sosyal Medyada Spam Paylaşımlar

Genel olarak spam, siyah şapka olarak kabul edilir. Sosyal medya üzerinden makul olmayan absürt sayıda bağlantı gönderme, özellikle de büyük oranda alakasızsa veya tıklayanlara bir değer sunmuyorsa, bu durum, sizi bir ceza olasılığı ile karşı karşıya getirir. Hemen hemen internette gezen herkes spam yorumlarıyla daha önce karşılaşmıştır. Aslında, sosyal medya hesaplarının %40’ından fazlası spamdır. Bunlar sadece sinir bozucu olmaktan öte, işte siyah şapka taktiklerinin bir göstergesi de olabilir. Google artık, spam yorumların işe yaramadığını söylemektedir. Ayrıca sitenizde bir spam yorum birikmesi işinizin profesyonel görünmemesine ve müşterilerin uzaklaşmasına da neden olabilir. Spam, artık kötü bir tercihtir.

3) Anahtar Kelime Doldurma

Eskiden anahtar kelime doldurma aslında etkili bir teknikti. Bununla birlikte, Panda güncellemesi ile birlikte anahtar kelime yoğunluğu Google’ın dikkatle izlediği bir kriter haline geldi. İçeriğiniz anahtar kelimelerle dolu ise ve bu anahtar kelime yoğunluğu kötü bir kullanıcı deneyimine sebep oluyorsa Google sitenize yaptırım uygulayacak demektir.

4) Makale Spinleme

Daha önceden yayınlanmış bir içeriği yalnızca manuel olarak veya botlar kullanarak yeniden yazmaktır. Yeterince sıkı çalışmak istemeyen tembel pazarlamacılar için günlük bir iştir. Kopyalarlar, döndürürler ve yayınlarlar. Sonuç olarak, bu makaleler içerik insan ziyaretçiler tarafından kolay okunamazlar.  İçeriğin kaliteli ve onları okuyan kişi ile ilgili olması gerektiğini unutmamak gerekir. Metinlerinden birini okumaya karar verdiğinde kullanıcının kendini rahat hissetmesini sağlamak doğrudan doğal ve organik SEO tekniğidir.

Black Hat SEO ve White Hat SEO Farkı Nedir?

Kullandığınız teknikler arama motoru kurallarına uyduğu sürece, beyaz şapka stratejileri olarak kabul edilebilir. Bu taktikleri kullandığınızda, büyük ölçüde arama motoru algoritmalarının çalışma şekli nedeniyle sonuçları görmek biraz zaman alabilir. Siyah şapka taktikleri, genellikle hızlı sonuçlar vaadiyle sunulur.

Siyah Şapka SEO Yapmalı Mıyım?

Yüksek dereceli konumlara hızlı ve kolay erişim cazip gelse de, siyah şapka seo yöntemleri web sitenizde olumsuz ve kalıcı bir izlenim bırakabilir. Etkiler, site trafiğinde önemli bir düşüşe neden olabilir. Siyah şapka taktikleri kullanmak sitenizin kullanıcılarını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu tür SEO, çoğu zaman gerçek bir değer sağlamayan sayfaları tanıtmak için kullanılır, yani arama yapanlar kaliteli bir bilgi kaynağını ziyaret edeceklerini düşünerek kandırılabilirler. Bu beklenti boşa çıktığında, büyük olasılıkla siteniz ve işiniz hakkında kötü bir imaja neden olur.

Sonuç

Bütün bunlara rağmen, siyah şapka tekniklerinin kullanımı eskisi kadar sıktır. Bu etik olmayan yöntemleri uygulamak kısa vadede hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak, popüler arama motorları tarafından kara listeye alınmanın ve kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratmanın hızlı bir yoludur. Bu nedenle beyaz şapka SEO kurallarına uymakta fayda vardır. Bilindiği üzere Google, “kullanıcı amacı” konusunda uzun zamandır takıntılı durumdadır. Her güncelleme, kullanıcının amacını tahmin etmeye giden sinyallerin sayısını ve doğruluğunu arttırmakla ilgilidir.

Beyaz Şapka SEO tekniklerine ve SEO kriterlerine dair profesyonel destek almak için Moradam.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir