Instagram Dondurma ve Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Dondurma ve Hesap Silme Nasıl Yapılır?

İnstagram Hesap Dondurma işlemi nasıl yapılıyor? Hiç merak ettiniz mi? instagram hesabınızı nasıl geçici süreliğine kapatırsınız? İnstagram hesabınızı nasıl silersiniz? Hepsini tek tek açıkladık…

Sosyal medya platformlarının birçoğu, kullanıcı sayısını artırmak amacıyla kayıt olma işlemlerini bir hayli kolaylaştırırken söz konusu kullanıcı kaybı olduğunda ise hesap kapatma ve dondurma gibi işlemleri zorlaştırıyor. İnstagram da tıpkı diğer sosyal medya platformlarının yaptığı gibi kullanıcılarına karşı aynı tavrı takınıyor. Bu sebepten kullanıcıların İnstagram dondurma işlemlerini gerçekleştirebilmesi için internet üzerinde bu konuyu araştırması gerekiyor.

İnstagram Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

İnstagram dondurma işlemi birkaç adımda tamamlanabiliyor olsa da İnstagram, kullanıcıların karşısına bu noktada da çeşitli zorluklar çıkartıyor. İnstagram hesabınızı kesinlikle uygulama aracılığıyla donduramıyorsunuz. Dondurma işlemini gerçekleştirmek için bilgisayarınızın ya da telefonunuzun internet tarayıcısını kullanmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek İnstagram dondurma işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz:

Telefon ya da bilgisayarınızın internet tarayıcısı aracılığıyla https://www.instagram.com/ adresine bağlanıp dondurmak istediğiniz İnstagram hesabınıza giriş yapın.

 

İnstagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil sekmesine geçiş yapın ve aşağıdaki görselde de işaretli olan “Profili Düzenle” butonuna tıklayın.

Profili düzenle butonuna tıkladığınızda önünüze oldukça alışık olduğunuz bir menü çıkıyor. Instagram dondurma işlemine devam edebilmeniz için bu sayfanın en alt sağ köşesinde küçük puntolarla yazılmış “Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıklamanız gerekiyor.

“Hesabımı geçici olarak kapat” yazısına tıkladıktan sonra İnstagram dondurma işleminin son aşamasına ulaşmış oluyorsunuz. İnstagram, hesabınızı dondurmadan önce bu işlemi neden yaptığınızı öğrenmek istiyor.

Bu doğrultuda sizlere “Gizlilikle ilgili endişeler”, “Çok fazla reklam var” ve “Kullanmaya başlamakta zorlandım” gibi çeşitli seçenekler sunuluyor. Bu opsiyonlardan herhangi birini seçtiğiniz takdirde İnstagram, sizleri kararınızdan vazgeçirmek amacıyla çeşitli öneriler sunuyor.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız “Ara vermek istiyorum” opsiyonunu seçip şifrenizi girdikten sonra İnstagram hesap dondurma işlemini en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnstagram Dondurma İşlemi Sonrasında Hesaplara Ne Oluyor?

İnstagram hesap dondurma seçeneği sayesinde hesaplarına tekrar ulaşmak isteyen kullanıcılara etkili bir çözüm sunuyor. Hesabınızı dondurduğunuzda profiliniz, yapmış olduğunuz yorumlar ve fotoğraflarınız kimse tarafından görülemiyor. Yani hesabınız tıpkı silinmiş gibi oluyor ancak istediğiniz zaman hesabınızı tekrar aktif edebiliyorsunuz.

Hesabınızı yeniden aktif ettiğinizde tüm takipçileriniz, fotoğraflarınız ve yorumlarınız yerli yerinde duruyor olacak. Eğer uygulamayı kullanmaya kısa bir ara vermek istiyorsanız dondurma seçeneği sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Dondurulan Instagram Hesabı Nasıl Tekrar Açılır?

İnstagram hesabınızı dondurduysanız ve yeniden açmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey uygulama ya da tarayıcı aracılığıyla İnstagram’a giriş yapmak oluyor. Mail adresinizi ve şifrenizi girerek İnstagram kullanmaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken hesabınızı haftada yalnızca 1 kez dondurma hakkınız olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

H3: Hesap Dondurmanın Kısa Yolu: İnstagram Hesap Dondurma Linki

Hesap dondurma işlemi, çeşitli kullanıcı politikaları sebebiyle erişimi zor bir noktada yer alıyor olsa da bu noktaya erişimi daha kısa kılan bir yol bulunuyor. Özellikle yukarıda görülen aşamalarla uğraşmak istemeyen ya da yanlış bir şeyler yapmaktan korkan kullanıcılar, İnstagram hesap dondurma linkinden faydalanmak istiyorlar. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınız takdirde “Hesabımı geçici olarak kapat” sekmesine hızlı bir şekilde ulaşabilir ve hesap dondurma işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

İlgili link: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

 

İnstagram Hesap Dondurma İşlemi ile Hesap Silme İşlemi Arasındaki Fark Nedir?

İnstagram dondurma, daha önce de bahsettiğimiz gibi geri alınabilen bir işlem niteliği taşıyor. Hesap silme ise sizlere ait tüm verilerin tamamen ortadan kalkmasıyla sonuçlanıyor. Bu noktada hesap silme ve hesap dondurma arasında bir karar vermeniz gerekiyor. İnstagram hesabınıza tekrar erişmek istiyor musunuz? Yoksa size ait tüm verilerin silinmesini mi istiyorsunuz? Bu soruya cevap verdikten sonra kendiniz için en uygun işlemi öğrenebilirsiniz. Bu sorgu size yeterli gelmediyse ve hala hangisinin size uygun olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki sorgulara da göz atabilirsiniz.

  • İnstagram’da çok fazla vakit geçiriyor ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız,
  • Bir süreliğine sosyal medyadan uzaklaşmak ve kendinize vakit ayırmak istiyorsanız,
  • Sınav hazırlığı gibi yoğun dönemlerde dikkatinizi toplamakta zorluk çekiyorsanız

İnstagram hesap dondurma işlemi, sizler için en uygun seçenektir.

  • İnstagram’ın gizlilik politikasından şüphe duyuyor ve verilerinizin korunmadığını düşünüyorsanız,
  • Siber zorbalıkla karşılaşıyor ve çeşitli kitlelerin saldırılarına uğruyorsanız,
  • Var olan tüm bilgilerinizi sıfırlayıp İnstagram’da kendinize yeni bir profil oluşturmak istiyorsanız

İnstagram hesap silme işlemi, sizler için en uygun seçenek olacaktır.

İnstagram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnstagram hesap silme işlemini de tıpkı dondurma işlemi gibi uygulama üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. İnstagram, kalıcı işlemler konusunda geçici işlemlere oranla çok daha katı bir tutum sergiliyor. Bu sebepten profil seçenekleri üzerinde hesap silme sekmesine doğrudan bir bağlantıya yer verilmiyor. İnstagram, kullanıcıların bu işlemi gerçekleştirmeden önce hesap silme işleminin ciddi bir şey olduğunu ve geri alınamadığını öğrenmelerini istiyor. Eğer kararınız hesabınızı tamamen silme yönündeyse aşağıdaki adımları izleyerek hesap silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnstagram Hesap silme işlemi için öncelikle telefonunuzun ya da bilgisayarınızın internet tarayıcısı aracılığıyla İnstagram’a giriş yapmanız gerekiyor.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi profil seçenekleri üzerinden kalıcı hesap silme sekmesine ulaşamıyorsunuz. Neyse ki hesabını silmek isteyen kullanıcıların işlemini kolaylaştıracak bir bağlantı bulunuyor.

İnstagram hesap silme linki: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

İlgili bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza “Hesabını Sil” sekmesi açılıyor. Bu sekmede, İnstagram sizlere gerekli bilgilendirmeleri sağlıyor ve tıpkı hesap dondurma sekmesinde olduğu gibi sizlere hesabınızı neden sildiğinizi soruyor. Tüm bunlarla ilgilenmek istemiyor ve hesabınızı hızlı bir şekilde silmek istiyorsanız, açılır menüden “Başka bir şey” opsiyonunu seçebilir ve sonrasında şifrenizi girerek hesabınıza ait tüm verileri silebilirsiniz.

“Hesabımı kalıcı olarak sil” butonuna tıkladığınızda hesabınıza ait tüm fotoğraf, yorum, etiket ve takip verileri geri döndürülemeyecek şekilde silinecektir. Ayrıca daha sonra İnstagram’a tekrar dönüş yapmak isterseniz silmiş olduğunuz hesabınızın kullanıcı adını sahiplenmeniz mümkün olmayacaktır. Bu sebepten İnstagram kalıcı hesap silme işlemini gerçekleştirmeden önce tüm olasılıkları gözden geçirmeli ve uygun bir karar verdiğinizden emin olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir