301 Yönlendirme Rehberi

301 Yönlendirme Rehberi

Özet: 301 yönlendirme, internet sitesi ziyaretçilerini, başlangıçta talep ettikleri URL kaldırıldığında canlı ve çalışan bir URL’ye göndermenin bir yoludur. Bir yönlendirme, artık ihtiyaç duyulmayan en alakalı veya benzer canlı sayfaya işaret etmelidir, bu, ziyaretçi için en iyi kullanıcı deneyimini sağlar ve herhangi bir geri bağlantı değerinin doğru bir şekilde yönlendirildiği ve eski sayfayla kaybolmadığı anlamına gelir. Yani 301 yönlendirmesi, bir web sayfasının bir yerden diğerine kalıcı olarak yeniden yönlendirildiğini gösterir. 301 kodu, yeniden yönlendirilen sayfanın HTTP durum kodunu ifade eder.

301 Yönlendirmeye Giriş

301 yönlendirme, SEO sıralamanızı önemli ölçüde etkilemeden bir web sayfasını diğerine yönlendirmenin kolay bir yoludur. İçeriği birleştirerek ve web sitenizi optimize ederek organik trafiği artırmak için 301 yeniden yönlendirmelerini etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu makale, 301 yönlendirmelerinin ne olduğunu, SEO çalışmalarınızı nasıl etkilediğini ve kaçınılması gereken sorunları  kısaca ele almaktadır.  

301 Yönlendirme Neden Kullanılır?

Temel olarak, 301 yönlendirmesi, sıralamanıza veya kullanılabilirliğinize zarar vermeden web sitenizin URL’lerinde değişiklik yapmanıza olanak tanır. 301 yönlendirmesi bir linkin kalıcı olarak taşınmış olduğunu gösteren bir HTTP durum kodudur. 301 yönlendirme kodu, sayfanın yeni bir link kullandığını ve eski  konumuna dönüş yapmayacağını bildirir. 

Kalıcı Taşıma – Bu nedenle, 301 yeniden yönlendirmesi, geçici bir yeniden yönlendirme için uygun bir HTTP durum kodu değildir. 302 yönlendirmesi, bir sayfanın geçici olarak taşındığını gösterir. 302 yönlendirmesi kullanmak sıralamalarınıza zarar vermez. Ancak, bu aynı zamanda orijinal sayfanın dizininin kaldırılmasıyla da sonuçlanmayacaktır ve bu genellikle 301 hedefidir.

Otorite Aktarımı – İçeriğiniz yer değiştirdiğinde SEO performansınızı olabildiğince az etkilemesi için 301 yönlendirmesi önemlidir. İçerik taşındığında 301 yönlendirmeleri uygulamazsanız, hem ziyaretçiler hem de arama motorları içeriğin nereye taşındığını anlamakta zorlanır. Ziyaretçiler, bir 404 sayfasına ulaşacak ve arama motorları, yeni URL’ye herhangi bir alaka düzeyi ve yetki atfedemeyecektir. Bu, sıralamalarınızın önemli ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bir ziyaretçi bir bağlantıya tıklarsa ve bir 404 sayfası sunulursa, bu, siteyle ilgili deneyimlerini olumsuz yönde etkileyecek ve hayal kırıklığına uğrayarak ayrılmalarına neden olabilir. 301 yönlendirmelerinin yerinde olması, ziyaretçinin siteye kolayca girip gezinebileceği ve sonunda onları bir müşteriye veya takipçiye dönüştürebilecek içerikle etkileşim kurabileceği anlamına gelir.

404 Sayfalarından Kaçınma – Eski bir URL’yi ziyaret eden ziyaretçilerin ve arama motorlarının yeni URL’sine yeniden yönlendirildiğinden emin olmak için 301 yeniden yönlendirme işleminde yararlanırsınız. SEO’da bunu yapmanız gereken birçok sebep vardır. Bir sayfanın URL’sini değiştirdikten sonra, bir alt klasörün URL’sini değiştirince, alan adlarını değiştirdiğinizde, http”S”ye geçiş yaptığınızda… Yani özetle, içerik taşındığında, hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının 404 sayfada kalmaması için yönlendirmeler devreye girer. 301, yönlendirilen sayfadan yaklaşık %90 bağlantı otoritesini aktarma kabiliyetinin kanıtlanmış olması nedeniyle SEO’lar için tercih edilen 3xx yönlendirmeleridir.

İçerik Birleştirme – Ayrıca 301 yönlendirmeleri, iki veya daha fazla web sayfasını daha başarılı bir şekilde sıralama ve otorite oluşturacak tek bir belgeye dönüştürmek için kullanılabilir. Örneğin, web sitenizde temelde aynı içeriğe sahip iki sayfanız varsa, yinelenen ve hatta zayıf içerik olarak kabul edilebilir. Bu örnekte, bir sürümden diğerine 301 yönlendirmesi ekleyerek bu sayfaları tek bir ana sürümde birleştirmek isteyebilirsiniz. 301 yönlendirmesini kullanmak, sıralamanıza herhangi bir ceza uygulatmadan bu trafiği ve SEO değerini etkili bir şekilde yeniden yönlendirecektir. 

301 Yönlendirme Nasıl Çalışır?

301 yönlendirmesinin çalışma şekli şöyledir: Bir istemci bir sunucudan bir URL ister. Sunucu URL’yi arar ve kalıcı olarak taşındığını bulur ve istemciye yanıt verir. Üçüncü adımda yeni istek gönderilir ve ziyaretçi tarayıcısı  içeriğin taşındığı URL’yi ister. Sunucu her şeyin yolunda olduğunu söyleyerek yeni URL’nin varlıklarını yük ile birlikte gönderir.

301 Yönlendirme Sonrası Eski Sayfaya Nolur?

301 ile yönlendirilen bir sayfa, sitede hala mevcut olsa da artık ziyaretçiler ve arama motorları tarafından kullanılamaz hale gelir. Arama motorları eski URL’yi yeni URL ile birleştirecek ve eski URL’yi arama sonuçlarında göstermeyi durdurur. Arama motorlarının eski URL’yi göstermeyi bırakması gereken süre değişkendir. Pratikte bunun birkaç günden birkaç aya kadar sürebileceğini söyleyebiliriz.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmeleri yapmanın birçok yolu vardır. En yaygın yöntem, web sitenizin kök klasöründe yer alan .htaccess dosyasını düzenlemektir. Eğer bu dosya yoksa, Not Defteri veya TextEdit ile yeni bir belge oluşturun ve .htaccess adıyla kaydedin. Varsayılan .txt dosya uzantısını kaldırdığınızdan emin olun. .Htaccess aracılığıyla yaygın 301 yönlendirme türlerini eklemek için bazı kod parçacıkları şunlardır:

.Htaccess Yönlendirme Kodu

Redirect 301 /old-page.html /new-page.html 

WordPress Yönlendirme Eklentisi

Siteniz WordPress ise şu eklenti de işinizi kolaylaştırabilir: https://wordpress.org/plugins/redirection/

.Htaccess ile Domain Yönlendirme Kodu

Eski bir alanı yenisine yönlendirme için ise şu kod işinizi görecektir:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eskisite.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eskisite.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://yenisite.com/$1 [L,R=301,NC]

www Olmayandan www Olan Linke Yönlendirme Kodu

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^site.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.site.com/$1 [L,R=301,NC]

www’den www Olmayan Versiyona Yönlendirme Kodu

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.website.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://website.com/$1 [L,R=301,NC]

Kodun htaccess dosyanıza yerleştirilmesi ve sırası da önemlidir. Birkaç talimat “yanlış” sıraya yerleştirilirse yeniden yönlendirme zincirleri gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Htaccess dosyanıza çok sayıda 301 yeniden yönlendirmesi uygulamayı planlıyorsanız, buna dikkat etmeniz iyi olur. 

Organik Trafik Artırmak İçin 301 Yönlendirme

Sahip olduğumuz iki makale kaliteli idi. Biraz yaşlanmaya başlamışlardı. Her iki gönderiden de en iyi şekilde yararlanarak ve bunları birleştirerek, daha fazla trafiği hak ettiğine inandığımız çok daha iyi içerikler üreterek 301 yönlendirme aracılığıyla organik hit arttırmak mümkündür. Ancak organik trafik potansiyeli çok az olan veya hiç olmayan sayfaları tutmanın veya taşımanın bir anlamı yoktur.

301 Yönlendirme Sorunları

301 yönlendirmelerini uygularken hata yapmak olasıdır. İşte kaçınılması gereken bir kaç sorun: 

Eski Linkin Kaldırılması – URL’lerinizi veya alanınızı değiştirdikten sonra yalnızca 301 yönlendirmelerine güvenmek yerine, eski web sayfası URL’lerini dahili bağlantılarınızdan ve site haritalarınızdan kaldırmanız son derece önemlidir. Google’ın artık mevcut olmayan web sayfalarını taramasını zorunlu kılmaya devam etmek, tarama kotanızı boşa harcar. Kullanıcıların ve tarayıcıların yeni sayfalara girmesini ve çok fazla yönlendirme zincirinden geçmeye zorlanmamasını sağlamak için dahili bağlantılarınızı ve site haritalarınızı düzelttiğinizden emin olmanız iyi olur. “Yönlendirme zinciri”, amaçlanan yere ulaşmadan önce kullanıcıları ve robotları bir dizi sayfa aracılığıyla gönderir.

Yönlendirme İşleminin Sağlığı – Yönlendirme döngülerinden kaçının. Bir “yeniden yönlendirme döngüsü”, yeniden yönlendirmeleriniz doğru ayarlanmadığında tarayıcıları ve kullanıcıları eski ve yeni sayfalar arasında hiç bitmeyen bir döngüde gönderir. Bunlar, önemli bir kullanılabilirlik sorunu oluşturur ve Google’ın tarayıcılarının kafasının karışmasına neden olur.

Doğru Linklere Yönlendirmek – Yeni sayfanızın mevcut olduğundan emin olun. Yanlışlıkla mevcut olmayan bir sayfaya yönlendirme yapmak için 301’i işaret ederseniz, kullanıcıları ve tarayıcıları kaybedersiniz. Bu bir 4xx veya 5xx HTTP yanıt kodu görünür.

Eski Linkte İşlem – Altı aylık bir süre boyunca 301 yeniden yönlendirmesini kullandıktan sonra, Google’ın eski sayfalarınıza hâlâ trafik göndermediğinden emin olmak için kontrol edin. Kullanıcılar hala eski sayfa adresini ziyaret etmeye çalışıyorsa, düzeltilmesi gereken iç linkleme sorunlarınız vardır.

Alakasız Sayfalara Aktarım – Kullanıcıları tamamen farklı sayfalara göndermek için 301 yönlendirmelerini kullanmak Google cezalarına neden olabilir. Yeniden yönlendirilecek bir sayfa seçerken, yönlendirdiğiniz sayfayla mümkün olduğunca alakalı ve benzer bir sayfa seçtiğinizden emin olun. Örneğin, 301 yönlendirmelerinizin tümünü ana sayfanıza yönlendirmeyin, yeniden yönlendirdiğiniz her URL için en alakalı sayfanın ne olduğunu bulmak için biraz araştırma yapmanız iyi olur.  

Son Sözler

İlk başta, 301 yönlendirmeleri kulağa korkutucu ve oldukça teknik gelebilir. Gerçekte, öyle değildir. Trafiği ve web sitesi kullanılabilirliğini artırmak için harika bir araçtır. Her zaman olduğu gibi, çalışmalarınızın sonuçlarını izlemeniz ve yönlendirmelerinizi uyguladıktan hemen sonra doğru olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz son derece önemlidir.

Sonuç olarak 301 yönlendirme, web sitenizin sağlığında önemli bir rol oynar. URL’leri yeniden yönlendirmeniz gerektiğinde, çoğu durumda bir 301 yönlendirmesi kullanmak gerekir. 301 yönlendirme bir linkin kalıcı taşınmış olduğunu içeriğini belirtir. 301 Yönlendirmesi Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazıda bu konuda ayrıca detaylı bilgi bulabilirsiniz ve 302 Yönlendirme ve 301 Yönlendirme konulu içeriğe de göz atmanız yararlı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Merhaba,
  Paylaşım için teşekkürler. Merak ettiğim ise domain adresimiz İngilizce ve 3 yıl boyunca Türkçe içerik girildi ve indexlendi.
  Şimdi 4 dil ile tekrardan yayına aldık ve ana dil İngilizce, Türkçe ise /tr olarak yapılandırıldı.

  301 yönledirmesi yaparken
  redirect 301 / /tr
  yapmak doğru mu?

  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir