Node.Js Nedir?

Node.Js Nedir?

Node.js, JavaScript ‘te sunucu tarafı kodlaması için yaygın olarak kullanılan bir açık kaynaklı yazılımdır. Bir sunucu üzerinde çalışan ve JavaScript uygulamalarını işleyen bir motor olan Google ‘ın V8 ‘ine bir alternatiftir. Node.js, V8 motoru üzerine kurulmuştur ve bir Linux, FreeBSD veya Mac OS X sanal makinesinde çalıştırılabilir. Node.js ile ilgili en iyi şey taşınabilir olması ve Web VM veya ngrok gibi uygulamalar kullanılarak uzak bir düğümde çalıştırılabilmesidir.

Node.Js başlangıçta gerçek zamanlı uygulamalar oluşturmak amacıyla oluşturulmuştur. Bununla birlikte, hafif ve eş zamansız yapısı, onu çevik ve hızlı web uygulamaları oluşturmaya uygun hale getirir. Geliştiriciler, kablosuz ağlardan veri tabanlarına, IoT cihazlarına ve masaüstü uygulama platformlarına kadar çeşitli uygulamalar oluşturmak için Node ‘u kullanıyorlar. Hatta mikroçip kontrolörleri için ürün yazılımı geliştirmenin yolunu bulmuştur. Şu anda, Düğüm, kurumsal dünyadaki ve askeri kuruluşlardaki görev açısından kritik arka uç sistemlerin çoğunda kullanılmaktadır.

Node.Js Ne İşe Yarar?

Node.Js, olaya dayalı bir model üzerinde çalışır, bu da onu çevik ve hızlı web uygulamaları oluşturmaya uygun hale getirir. Ayrıca, Node topluluğu tarafından geliştirilen çeşitli kütüphanelerle kolayca genişletilebilir. Ruby on Rails veya PHP gibi daha popüler diğer web uygulama platformlarından farklı olarak, Node js ile oluşturulmuş web uygulamalarını özelleştirmek ve bakımını yapmak, hafif yapısı ve fikirsiz tasarım kalıpları nedeniyle çok daha kolaydır.

Node.js, bir sunucu üzerinde çalışabilen, Chrome ‘un JavaScript motoru üzerine kurulmuş bir platformdur. Web uygulamaları, yazılım sistemleri ve diğer çeşitli uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir. Birçok geliştirici, özellikle devlet sektörü için web uygulamaları ve mobil uygulamalar oluşturmak için Node.js kullanır. Düşük maliyetli bir çözüm olduğundan, birçok işletme paradan tasarruf etmek için Node.js kullanır.

Node.Js Kullanımı

Node.js, JavaScript programlama dili için bir sunucu platformudur. Eş zamansız işlemleri kolaylaştırmak için engellemeyen API ‘ler kullanır. Bu, geliştiricilerin kolayca eş zamansız kod yazmasına ve uygulamalarını hızlı bir şekilde güncellemesine olanak tanır. Ayrıca tüm platformlarda kullanabilmeniz için Linux, Windows ve macOS işletim sistemleri ile yerel entegrasyona sahiptir. Tüm bu özellikler Node. JS, ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmak için ideal bir çözümdür

Adından da anlaşılacağı gibi, Node.JS, V8 JavaScript motoru üzerine kurulmuş JavaScript tabanlı bir açık kaynaklı platformdur. V8 JavaScript motoru, bugün piyasada bulunan en güçlü motorlardan biridir. Yük dengeleme, zig zag kalıcılığı, HTTP desteği, JSON uzantısı ve yerleşik daha fazla özelliğe sahiptir. Bu, geliştiricilerin ölçeklenebilirlik sorunları hakkında endişelenmeden yüksek performanslı uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Ek olarak, Node.JS Linux, Windows, macOS ve Android işletim sistemlerinde çalışır, kaynak kodu ise dünya çapında 100 ‘den fazla katılımcı tarafından aktif olarak korunur.

Node.Js Neden Günümüzde Çok Popüler?

Node.JS, birçok istisnai özelliği nedeniyle geliştiriciler arasında son yıllarda popülerlik kazanmıştır. geliştirmeyi daha kolay ve daha verimli hale getiren özellikler. Dilin eski sürümleriyle geriye dönük uyumluluğu vardır ve ECMAScript 5, 6, 7 ve 8 gibi çeşitli çekirdek modülleri destekler. Ayrıca geliştiricilerin nesne yönelimli programlama dilleriyle etkin bir şekilde çalışmasını kolaylaştıran C++ stil sınıflarını destekler. Düğüm, API geliştirmeyi sorunsuz ve verimli hale getiren engellenmeyen G/Ç kullanır. Tüm bu benzersiz özellikler nedeniyle Node, hem yeni hem de eski geliştiriciler arasında popüler bir dildir.

Node.Js Farklı Kullanım Alanları Nelerdir?

Geliştiriciler, Node ‘u günlük iş akışlarında web geliştirmeden IoT geliştirmeye ve ötesine uygulamak için birçok yol bulmuşlardır. Çiftçiler, uygulamaları için diğer şeylerin yanı sıra sulama görevlerini planlamak için Node ‘u kullanıyor. Askeri kuruluşlar, dronlar, radar istasyonları ve daha fazlası dahil olmak üzere ülkeleri için savunma sistemleri inşa etmek için kullanıyor.

Günümüzde Node.Js birçok farklı alanda aktif olarak kullanılan bir programlama dili olarak karşımıza çıkıyor. Profesyonel kullanım olanaklarına sahip olmasıyla bilinen Node.Js her daim sizlere kullanım kolaylığı sağlamayı başarıyor. Böylelikle doktorlar, hükümetler, askeri kuruluşlar, çiftçiler ve daha birçok kişi dünya Node.Js kullanmayı teknolojik açıdan tercih ediyor.

Doktorlar, sağlık alanındaki diğer faktörlerin yanı sıra hasta kayıt sistemleri oluşturmak için Node ‘u kullanırken, hükümetler onu diğer şeylerin yanı sıra vergi sistemleri oluşturmak veya seçimleri yönetmek için kullanır. Node, yalnızca yaratıcılığınızla sınırlı olan ölçülemez kullanımlara sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir