Yeni Başlayanlar İçin SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni Başlayanlar İçin SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arama motoru optimizasyonu karmaşık bir süreçtir. Bu faktörleri izlemek için ölçülebilen başarının ve çeşitli SEO metriklerini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Çoğu insan için, tüm değişiklikleri sürekli takip etmek imkansızdır, ancak internetin rekabetçi dünyasında başarılı olmak için web sitesinde neler olup bittiğine dair genel bir bakışımız ve SEO algımız olmalıdır.

SEO başarısını ölçmek için her web sitesi sahibinin bilmesi ve takip etmesi gereken en önemli bir kaç SEO metriğine göz atalım.

Organik Trafik

Organik trafik, web sitenize veya blogunuza gelen tüm ziyaretçileri (arama motorlarından gelen ziyaretçileri) ifade eder. Ücretli reklamlarla sitemize gelenleri içermez. Daha yüksek organik trafiğin, arama motoru optimizasyonunun nihai hedefi olduğunu söyleyebiliriz, bu yüzden SEO çalışmalarınızın başarılı olup olmadığını öğrenmek için ilerlemeyi düzenli olarak takip etmek iyidir.

Sitenize gelen genel organik trafiği bulmak için Google Analytics hesabınıza gitmeli ve Edinme> Tüm trafik> Kanallar> Organik Arama’ya gitmelisiniz. Açılış sayfalarınızın performansını ve popülerliğini kontrol etmek isterseniz, en iyi yol, tek tek açılış sayfalarına gelen organik trafiği analiz etmektir. Sadece Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfalarına gidin ve Organik trafik segmentini seçin .

İlerlemeyi görmek için, veri haftasını hafta, ay, ay veya yıl ile yıl arasında karşılaştırabilirsiniz. Trafik mevsimsel ise, en iyi uygulama verileri bir yıl önceki aynı ay ile karşılaştırmaktır.

Öneri: Google Webmaster Tools Yardımıyla Organik Trafik Artırma Teknikleri

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların sayısını gösteren bir SEO metriğidir. Diğer bir deyişle, web sitenizden herhangi bir işlem yapmadan kaç kişi ayrılmıştır. Kaç kişi kalmıştır. Bunu inceler. Fakat şu unutulmamalıdır. Hemen çıkma oranı, ziyaretçinin bir sayfada geçirdiği süreyi dikkate almadığı için, ihtiyaç duyduğu şeyi bulamadığı anlamına gelmez. Elbette, diğer makalelere de gitmesi (ve bu konudaki kullanıcı deneyimi geliştirmelerine göz atabilirsiniz) harika olurdu, ancak bunu her zaman etkileyemezsiniz.

Bu SEO metriğinin iyi / kötü sonuçlara göre çok göreceli olmasının yanı sıra, rakamlar web sitenizin sektörüne / nişine ve trafiğin kaynağına da bağlı olarak farklılık gösterebilir. Açılış sayfalarınızın hemen çıkma oranlarını karşılaştırabilir, bazılarının neden diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini analiz edebilir ve iyi performans göstermeyen sayfalarda hemen çıkma oranını düşürmek için aynı kalıbı kullanabilirsiniz.

Hemen çıkma oranlarının karşılaştırmasını yapmak için benzer sayfa türlerini karşılaştırın (ör. Blog yayını, blog yazısı, ürün sayfası, ürün sayfası vb.).

Öneri: Hemen Çıkma Oranı

Oturum Başına Sayfa Sayısı

Artık geri dönen kullanıcıları analiz ettiniz, şimdi web sitenizde daha fazla sayfayı ziyaret edenlere bir göz atalım. Oturum başına sayfa, bir kullanıcının ortalama olarak bir oturumda kaç sayfayı ziyaret ettiğini gösteren bir SEO metriğidir (bir oturum varsayılan olarak 30 dakikadır).

Bununla birlikte, bazı durumlarda, oturum başına çok sayıda sayfa kullanıcının aradığını bulamadığı anlamına gelebilir. Bu nedenle, web sitenizi ziyaret ederken kullanıcıların tam olarak hangi yollara başvurduğunu görmek için Google Analytics’teki Davranış akışını kontrol etmek iyi olur.

Bir oturum metriği başına sayfalara gerçekçi bir şekilde bakın, 3 sayfalık bir web sayfanız varsa yüksek bir oranın olmasını beklemeyin.

Organik Tıklama Oranı (TO)

Organik tıklama oranı (TO), SERP’deki gösterimlerle ilgili tıklamaların bir oranıdır (web sitenizde kaç kişinin tıkladığı, arama sonuçlarında web sitenizi kaç kişinin gördüğünü gösterir). 

TO’nun SERP’deki konuma güçlü bir şekilde bağlı olmasına rağmen, doğru URL’yi seçerek ve sayfanızın başlık etiketini ve meta açıklamasını düzenleyerek daha iyi performans açısından manevra yapman için hala bir yer vardır.

Web sitenizin ortalama TO’su, Arama analizi altındaki Google Arama Konsolu’nda bulunabilir . Daha önce bahsedilen SEO metriklerine benzer şekilde, en iyi performans gösteren sayfalarınızı analiz edebilir ve daha kötü performans gösteren sayfaların TO’sunu iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Meta başlık ve meta açıklama etiketlerinizi denemekten korkmayın. Yeni şeyleri test edin ve en iyi olanı görün.

Öneri: Organik Tıklama Oranı Arttırma

Domain Otoritesi ve Sayfa Otoritesi

Artık temel etkileşim metriklerini ele aldığımıza göre, sayfanın genel yetkisine odaklanan ve diğer web sitelerine kıyasla başarısını tahmin etmeye çalışan “markalı SEO metrikleri” ne geçelim. Mozilla tarafından web sitesinin yetki düzeyini (veya SERP’de sıralama yeteneği) 1’den 100’e kadar olan bir ölçekte ölçmek için geliştirilmiştir. Web sitesinin otoritesini hızlı bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olan bir metriğe sahip olmanın doğal bir ihtiyacı olduğu için, DA ve PA yıllar içinde çok popüler SEO metrikleri haline gelmiş ve bu amaçla kullanılan PageRank metriğinin yerini almıştır.

Ve şimdi Moz geri bağlantı dizinini güncelledi, DA ve PA eskiden olduğundan çok daha fazla zaman duyarlı. Ancak, bu SEO metrikleri mutlak değerler olarak kullanılmamalıdır. 

Başka bir deyişle, iyi ya da kötü bir DA / PA değeri yoktur. En iyi (ve aslında tek doğru olan) yol, sitenizin otoritesini rakiplerinizle karşılaştırmak için DA ve PA’yı göreceli metrikler olarak kullanmaktır.

Öneri: Domain Authority Arttırma Teknikleri

Site Hızı

Google’da hem masaüstü hem de mobil aramalar için sayfa hızının bir sıralama faktörü olmasıyla, bu SEO metriğini dikkate almak çok önemlidir.

Sitenizi test etmenin en iyi yolu Google PageSpeed ​​Insights’dır. Web sitenizi sadece puanlamakla kalmaz, aynı zamanda sonuç olması gerektiği kadar iyi olmadığında yapılacak iyileştirmeleri de önerir.

Öneri: WordPress Site Hızlandırma

Yeni Başlayanlar İçin SEO İpuçları

Bu makalede bahsettiğim SEO metrikleri buzdağının sadece bir ipucu. İzlediğiniz belirli hedeflere bağlı olarak odaklanabileceğiniz birçok metrik var. SEO aktivitelerinizi nasıl ölçtüğünüzü ve SEO metriklerinin favori başarı göstergeleriniz olduğunu bize yorum kısmından bildirebilirsiniz.
 

Sosyal Medyada Paylaş

Büyük işler başarmış olan herkesin büyük bir amacı vardı; bakışlarını yüksek, bazen imkansız görünen bir hedefe yönelttiler. Başarının başka yolu yoktur.

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir