Google Sıralama Neden Düşer?

Google Sıralama Neden Düşer?

Merhaba arkadaşlar, bugün google sıralama neden düşer sorusunu kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Belki internette okuduğunuz en geniş ve dolu içeriğe sahip ilgili yazılardan birisi diyebiliriz. Bir web sitesi sahibinin istediği son şey, web sitesinin Google arama sıralamasını kaybetmektir. Bu, web sitelerimden birine oldu, nasıl hissettirdiğini biliyorum, detayına girmeyelim, hepimizin kötü anıları vardır. Neyse, bunları bir kenara bırakalım ve başlayalım.

Google Sıralamalarının Net Bir Formülü Yoktur

Hiç kimse google sıralama faktörlerin listesini tam olarak bilmiyor ve sıralama kaybına neden olan birden fazla faktör var. Faktörlerin bir kombinasyonu olarak ifade etmek daha doğru olur. Bu fonksiyonlar için SEO kriterleri yazımıza göz atın. Google ve diğer arama motorları Algoritmalarını ve web sayfalarının kullanışlılığını ve kullanıcıların arama motorunda içerik bulmak için kullandıkları arama sorgularıyla ilgilerini değerlendiren diğer sistemleri yani sıralama faktörlerini düzenli olarak güncellemektedirler. Bu bilgiyi unutmayalım. Faktörlerin yüzdelik etki güçleri değişmektedir.

Hiçbir Değişiklik Yapmasanız da Sıralamanız Düşebilir

Web sitenizdeki belirli bir zamanda alakalı olan sayfanın bugün artık alakalı olmaması ve bu nedenle Google’dan trafik almaması mümkündür. Web sitenizdeki sayfanın hala alakalı olması da mümkündür, ancak başkası sizinkinden daha iyi bir sayfa oluşturmuşsa veya ilgili SEO faktörlerini daha iyi tutturduysa onlarınki ilk sırada yer alır.

Google Sıralama Neden Düşer?

 • Algoritmik güncellemeler. Google, web sitelerini ve sıralamasını eskisinden farklı bir şekilde etkileyen yeni bir algoritmik güncelleme yaptıysa sıralamalar değişebilir. https://webmasters.googleblog.com/ adresinden algoritma güncellemelerini takip edin.
 • Sitenizde virüs olabilir. Google, içinde çok sayıda şişirilmiş kötü amaçlı yazılım, casus yazılım veya kötü amaçlı öğe bulunan web sitelerini sevmez. Google, kullanıcının bilgisayarına güçlü bir şekilde zarar vermeye çalışmayan temiz web sitelerini sever. Öneri: (Web Sitesi Güvenlik Açığı Tespit Etme Araçları)
 • Kopya içerikler. Bazı nedenlerden dolayı, web sitenizdeki içeriğin çoğu “Yinelenen içerik” veya intihal edilmiş içerik olarak işaretlenirse, web sitenizi Google arama listesinden yok etmenin en kolay yoludur.
 • Çok sponsor linki eklemek. Bununla birlikte, web sitenizde 300 sayfa varsa ve web sitenizdeki her sayfanın içinde birden fazla sponsor bağlantı varsa, siteniz sıralamalardan çıkabilir.
 • Site hızı.  İnsanlar, seçebilecekleri birçok seçenek bulunduğundan, bir web sayfasının yüklenmesini beklemek için sabır ve zamana sahip değillerdir. Siteniz 4 saniyeden daha kısa sürede yüklenmezse, kişilerin web sitenizin deneyimlerinden memnun kalması pek olası değildir.
 • Çok sayıda açılır pencereler. Reklamlara benzer şekilde, açılır pencereler ve geçiş reklamları da çok kötü bir ilk izlenim oluşturur ve çoğu kullanıcı için büyük bir engeldir. Bir web sayfasını açtığınız an “bültene abone olun” “Büyük bir indirim kazandınız” gelirse deneyiminiz kötü olur.
 • Kötü kullanıcı deneyimi. Kullanıcı deneyimi, sıralamaları değerlendirirken arama motorlarına çok güçlü bir sinyal olarak kabul edilir. Google ve diğer arama motorları artık bir web sayfasının kullanışlılığını değerlendirmek için yalnızca bağlantılara ve anahtar kelimelere dayanmamakta. Farklı web sitelerinde aynı türde içeriğe sahip iki sayfa varsa, Google, kullanıcı deneyiminin daha iyi olduğu sayfayı tercih edecektir. (Kullanıcı deneyimi hakkında detaylı bilgi.)
 • İçeriğin düşük kaliteli olması. İçeriğin kalitesi ve kullanışlılığı, söz konusu içeriğin alakalı, faydalı ve amaca hizmet edip etmediğini belirlemek için arama motorları tarafından kullanılan en güçlü sinyaldir.
 • İçerik alakasının azalması. Yararlılık ve kaliteden sonra, alaka düzeyi çok önemli bir sinyaldir. Web sitenizdeki veya blogunuzdaki içerik becerikli, kullanışlı ve özel olabilir ancak bununla da alakalı olması gerekir. İçeriğin yayınlandığında alakalı olması da mümkündür, ancak aynı zamanda içeriğin artık alakalı olmaması da olabilir. Çünkü bir şeyler değişmiştir ve içerik artık mantıklı değildir.
 • İyi içerik üretimi. İyi içerik yaratmak hiç bitmeyen bir süreçtir. Ve bunu daha da zorlaştıran şey, rakip sayısının zamanla artmaya devam edeceği ve size gönül rahatlığı sağlamayacağı. 4-5 ay arasında değişen bir içerik oluşturursanız, sonunda bir başkası daha iyi bir içerikle karşılaşacak ve sizi geçecektir.
 • Kötü ve çok yapay backlinkler. Arama motorlarını web sitenizin gerçekten popüler ve otoriter olduğuna inandırmak için kandırmaya çalışmak çok kötü bir fikir çünkü Arama motorları sonunda bu bağlantıların “Ücretli” olduğunu anlar.
 • Gizli metinler ekleme. Bilinen bir black hat seo yöntemidir. Bir veya iki kez şanslı olabilirsiniz, ama sonunda, kesinlikle yakalanırsınız. Web sitesi sahipleri bu uygulamalarda kısa vadeli kazanımlar umuduyla uzun vadede kendi topuklarına sıkmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir