Pazarlama ve Sosyal Medya

Pazarlama ve Sosyal Medya

Pazarlama ve Sosyal Medya – Dijital çağ, işletmeleri pazarlama çabalarının çoğunu internet platformlarına taşımaya itmiştir. Bunun çoğu sosyal medyada gerçekleşiyor. İşletmelerin %90’dan fazlası , şirketlerini pazarlamak ve gelir elde etmek için sosyal medya kullandığını söylüyor. Ticaret Siteleri İçin Sosyal Medyanın Önemi adlı yazımızda bu konuyu kısaca ele aldık. Sosyal medya pazarlamasını işiniz için kullanmanın bazı yararları şunlardır:

Marka Farkındalığının Artırılması: Markanızı bir kerede çok sayıda insana tanıtmak için sosyal medya oldukça faydalıdır. Kitlenizi markanızdan haberdar ettikçe, daha popüler ve tanıdık hale gelir. Günümüzde insanlar, en sevdikleri markaların müşterilerle etkileşime girdiğini gördüğünde markaya daha çok bağlanıyor. Yani genel güven ve hayranlık seviyesini arttırıyor. Sosyal medya pazarlamasını, gerçek bağlantılar kurmak için izleyicilerinizle iletişim kurmak için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Bu, sosyal medya sayfalarınızdaki yorumları yanıtlamak, anket soruları sormak gibi işlemlerle yapılabilir. 

Tüketici Verileri Toplama: Kitlenizle iletişim kurarken ve bağlantı kurarken, alıcılardan çeşitli eğilimleri ve davranış kalıplarını görmeye başlamanız için iyi bir şans var. Bunun nedeni, sosyal medya pazarlamasının, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmeye müsait bir alan açmasıdır. İnsanlar genellikle neleri sevdiklerini veya neleri sevmediklerini tweetler ve hashtag/etiketler yoluyla söylerler.  Destekleyici teşekkür mesajları ya da eleştiriler ve şikayetler paylaşırlar. Her iki durumda da, onların dikkatini nasıl çekeceğinize dair veri elde etme şansınız doğar. Facebook ve Instagram gibi bazı sosyal medya platformları, işletme hesaplarına, hedef kitlelerinin nasıl davrandığı ve yanıt verdiğiyle ilgili analizler sağlar. Bu kullanıcı görüşleri, gelecek için pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Kısa bir rehber için göz atabilirsiniz: Sosyal Medya Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaşılabilir İçerik: Çevrimiçi dünya içerik odaklı bir ortamdır. Paylaşılabilir kaliteli içerik üreten işletmeler genellikle lider olanlardır. İçerikler, insanları şirketinizin sayfalarına geri getirmek için bir araç olarak kullanılır. Bütün mesele, hedef kitleniz için alakalı ve değerli paylaşılabilir içerik yapmaktır. İçerik paylaşıldıkça daha fazla insana ulaşmak mümkün hale gelir. İnsanların sizi orijinal kaynak olarak bulabilmeleri için yayınlanmış içeriğinize bir tür filigran veya bağlantı bırakmanız gerekir. Bu önemlidir, çünkü internet o kadar hızlı hareket eder ki içeriğiniz anında çalınabilir.

Ziyaretçi Çekme: İnsanları web sitenize veya açılış sayfanıza göndermek için sosyal medya pazarlamasını kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz. Örneğin bir yayın yaptığınızda, takipçileriniz için bir harekete geçirme ifadesi (CTA) ve bir bağlantı ekleyebilirsiniz.  Onlara net ve özlü talimatlar vermeniz yeterlidir. Tüm içeriğinizin bir amacı olmalıdır, potansiyel müşteriler için kesintisiz bir süreç inşa edilmelidir. Bu konuda En İyi Sosyal Medya Yönetim Araçları başlıklı yazımız yararlı olabilir.

Duyuru Yapma: Sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri çoğu insanın sık sık kontrol etmesidir. Yeni ürünleri, indirimleri, güncel ürünleri duyuru şeklinde kitlenize iletebilirsiniz. 

Sosyal Medya Pazarlaması

Sadık bir izleyici kitlesi oluşturabilir, marka bilincini yayabilir, trafik çekebilir ve belirli kitleye ulaştıktan sonra bir kuruş bile harcamadan satış yapabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız ve markanızın çevresine uygun bir şekilde otorite oluşturmak istiyorsanız, bu değerlidir. Sosyal medya pazarlamasının işinizi geliştirmeye ve ölçeklendirmeye yardımcı olabileceği birçok yol vardır. Bu konuda Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılır? ve Sosyal Medya Reklamcılığının 3 Temel Kuralı başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Öneri: Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir